Veealune maailm läbi fotosilma

Hiljuti avati Põltsamaa kultuurikeskuse galeriis kunsti- ja fotograafialembese mehe Väino Valdmanni fotonäitus veealusest maailmast.

Väino Valdmann lausus, et mõte hakata veealust maailma  pildistama tekkis tal ülemöödunud aastal. Algul muretses ta endale sobiva fotoaparaadi, seejärel ostis veel vettpidava korpuse. Pildid on trükitud ja näitusekõlblikuks disainitud Tallinnas.

Väino Valdmann tunnistas, et koges vahepeal loomingulist kriisi, mis sundis teda mõtlema sellele, milline võiks olla järgmine teema, millega kunstist ja fotograafiast huvitatute  palge ette astuda. Valik langes veealusele maailmale. “Minu eesmärk polnud eksponeerida mitte kusagil kaugel lõunamaises meres tehtud fotosid, vaid hoopis siinsamas koduses Kamari järves pildistatud veealust maailma,” rääkis näituse autor. 

Pildistaja on ise vee peal

Fotod on tehtud eelmise aasta kevad-, suve- ja sügiskuudel. Väino Valdmann tunnistas, et näitusele üles seatud fotod on natuke värviküllasemad kui tegelik veealune maailm.  Enamasti on Väino Valdmann olnud pilte tehes vee peal ja enda sõnul ta pildistamise hetkel ei näegi, mis täpsemalt fotosilma ette jääb.

Nii tuleb tema sõnul hiljem tõdeda, et fotoaparaati on “püütud” päris arvukalt niisuguseid pilte, mis vaatamisrõõmu ei paku. Väino Valdmann usub, et kui meil poleks digiajastut, siis ta veealuse maailma fotografeerimist endale ilmselt lubada ei saaks, sest ebaõnnestunud fotode hulk on veel all pildistades lihtsalt sedavõrd suur.

Nii umbes põlvini ulatuvas või veidi sügavamas vees fotosid teinud mehe käest oli paslik küsida, kas ta hoopis suurtesse veealustesse sügavustesse laskuda ei igatse. Väino Valdmann lausus, et Põltsamaa tuntuim sukelduja ja sukeldumisinstruktor Gilmar Krživets on talle sellise ettepaneku teinud. Alustada tuleks muidugi sukeldumise õppimisest. Siiani pole Valdmann ettepanekut vastu võtnud, kuid ta pole seda ka päriselt maha matnud. 

Pildid meenutavad rohkem maale

Gilmar Krživetsi sõnul võiks Väino Valdmanni fotosid tõelistes sügavustes tehtud fotodega võrreldes pigem vee peal tehtud piltideks nimetada. Samas meenutavad need Krživetsile rohkem maale kui fotosid. “Peab tunnistama, et need on päris huvitavalt töödeldud,” lausus Krživets.

Tema enda fotodel võib näha koralle, kalu ja muud huvitavat tõelisest veealusest maailmast. Praegugi oleks Krživetsil huvilistele vaatamiseks pakkuda Punases meres, Kariibi meres ja mujal lõunamaa meredes tehtud fotosid.

Küsimusele, kas Valdmann tänavu veel mõne personaalnäitusega võiks üllatada, ta vastata ei osanud, küll aga osaleb ta paaril tänavusel Jõgevamaa Fotokunsti Arenduskeskusega kahasse korraldataval ühisnäitusel. “Tegelikult tahaksin ma lõpuks endale ühe korraliku kodulehe teha. Praegune koduleht on minu hinnangul tõeliselt vilets,” valgustas Valdmann lähiaja plaane.

“Eks minugi puhul kipub maksma vana tuntud tõde kingsepast ja saapast,” lisas mees. Kui tal tekib mingisugune hea idee, mida huvilistele uudistamiseks välja pakkuda võiks, siis püüab ta selle vaatamiseks välja panna.  

i

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus