Värvilised unenäod said akvarellideks

Jõgeval elav Kai Braun on ikka värvilisi unenägusid näinud ning neid hommikul ärgates mäletanud. Mõned aastad tagasi hakkas ta oma unenägusid üles maalima. Nüüd on ka teistel inimestel võimalik Kai unenägude maailma kiigata.
1. oktoobril avati Jõgeva linnaraamatukogus akvarellinäitus „Kai unenäod“, mida saab vaadata 28. oktoobrini.


Kai Braun alustas katsetusi akvarelli vallas omal käel, hiljem läks ta aga akvarelligalerii Kala omaniku Gennadi Lapini juurde, et teada saada, kuidas akvarellis asjad päriselt käivad. Nüüdseks on nende koostöö kestnud ligemale neli aastat. Tõsi, praegu Kai enam regulaarselt akvarellitundides ei käi, ent aeg-ajalt küsib Gennadilt siiski nõu.

Oskused täienenud

„Kai torkab silma oma julguse ja erakordse fantaasiaga. Ta ei karda keerulisi kompositsioone luua ega värvidega eksperimenteerida. Ning tehniliselt on ta väga palju arenenud. Näiteks algul ei osanud ta valgeid pindu muul viisil saavutada, kui valget guašši appi võttes. Tegin talle selgeks, et see pole enam puhas akvarell, vaid segatehnika. Ka akvarellvärvi pani Kai algul liiga paksult. Nüüdseks on tema tööd omandanud akvarellile omase läbipaistvuse. Lühidalt öeldes – Kail on olemas n-ö tööriistad, mille abil end akvarellis väljendada,“ ütles Gennadi Lapin.
Tema sõnul pääsevad Kai tehnilised oskused rohkem mõjule lille- ja maastikumaalidel. Sellele vaatamata otsustasid õpetaja ja õpilane, et see näitus tuleb unenäopiltidest, sest need on midagi Kaile ainuomast. Näituse avamisel rääkis autor mitme oma töö sünniloost, ent unenäopilte on põnev vaadata ka taustu teadmata. Mõni taies on abstraktsem, mõni äratuntavate motiividega, mõni erksamate, mõni pastelsemate toonidega, aga uurimist ja avastamist väärivad kõik. Kui tihti meid siis ikka kellegi teise unenägudesse „kolama“ lubatakse!

Kanalid avanesid

Kui linnaraamatukogu näitusel on väljas 25 tööd, siis üldse on Kai nelja aastaga maalinud 435 tööd. „Lille- ja maastikupiltidest saaksin ka ilma suurema vaevata näituse kokku,“ ütles Kai. Ka tema ise tunnistas, et on tehniliselt palju arenenud. „Kui oma esimesi töid vaatan, siis saan aru, kui napid mu oskused olid. Ma ei osanud näiteks rohelise eri toonegi kasutada, vaid tegin kõik rohelise pinnad ühtmoodi roheliseks,“ naeris Kai.
Lisaks unenägudele ammutab ta maalimiseks ainet teistestki müstilistest allikatest. Ta väidab näiteks, et Jeruusalemmas Püha Haua kirikut külastades avanesid tal mingid täiesti uued kanalid. Maalimine on Kai jaoks meeldiv hobi, aga sellega tuleb osata ka piiri pidada. Kui peas keerlevad kujundid, mis paberile pääseda ihkavad, juba magamist segavad, tuleb püüda asja natuke rahulikumalt võtta.
„Aga ega mul maalimiseks liiga palju aega polegi. Mul on ju vaja ka iluaia eest hoolitseda, metsas marjul ja seenel käia jne. Metsas, tõsi küll, kipub nii olema, et mina istun mättal ja imetlen loodust, samal ajal kui abikaasa Mati seeni korjab,“ ütles Kai Braun ja lisas, et abikaasa on teda kunstnikuteel igati toetanud.
Kai Brauni näitus „Kai unenäod“ jõudis linnaraamatukogusse galerii Kala vahendusel.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus