Värvikas kild eesti teatri iiri-mosaiiki

Eesti teatrisõpradel on iiri dramaturgiaga mingi oma suhe. Palamuse amatöörteater lisas nädal tagasi eesti kutseliste ja harrastustruppide iiri-mosaiiki veel ühe killu: Palamuse rahvamaja laval esietendus Martin McDonaghi “Inishmore’i leitnant”, millega on nüüdseks kodulaval antud teinegi etendus.

 

Martin McDonagh sai üleöö kuulsaks 1996. aastal, kui esietendus tema “Leenane’i kaunitar”. Juba kolme aasta pärast tuli see lavale Tartu Vanemuise teatris (seal mängiti seda “Mägede iluduskuninganna” nime all). Sestpeale pole sellist aega enam suurt olnudki, mil üheski Eesti teatris parajasti ühtegi McDonaghi tükki ei mängitaks. Praegu on Vanemuise mängukavas näiteks “Üksildane lääs” ja Rakvere teatri mängukavas “Leenane’i kaunitar”. “Inishmore’i leitnanti” on aga varem mängitud näiteks Eesti Draamateatri laval (esietendus 2003).

Nagu McDonaghi näidendid ikka, viib ka “Inishmore’i leitnant” vaataja trööstitusse kolkasse grotesksete inimsuhete ja sündmuste keskele. Tüki taustaks on IRA ehk Iiri Vabariikliku Armeega seotud tegelaste omavaheline arveteklaarimine, ent see on antud musta komöödia võtmes. Loo paugu- ja laibarohkust oleks vist tõesti raske taluda, kui stressi ei aitaks leevendada jõhkervaimukas dialoog.

Lavastaja Janek Varblase ja Palamuse amatöörteatri trupi kiituseks võib öelda, et nad on McDonaghi “üle-võlli-stiili” hästi ära tabanud. Võib-olla isegi liiga hästi. Nii tekib juba oht, et kogu lugu lähebki ainult naljaks kätte ega puuduta tõsisel viisil vaataja hinge.

Karikatuurses võtmes

Ka tegelaskujud on ju enamasti antud karikatuurses võtmes. See on iseenesest tore, ent nii pole vaatajal lavalt võtta kedagi, kellega samastuda ja kelle saatusele kogu südamest kaasa elada. Kui, siis ehk Daveyle (Indrek Uusmaa) ja Donnyle (Kalle Jürgens), kes tõesti püüavad kõigest hingest konflikte ja verevalamist ära hoida, ent kellel see sugugi ei õnnestu. Ning võib-olla ka Maireadile (Susan Kolde), keda võib pidada oma keskkonna produktiks: noorest kenast tütarlapsest on ajupesu tagajärjel saanud vägivalla- ja võimukultust kummardav väike “koletis”.

Tõsi, ootamatuid inimlikkusehetki tuleb ette ka selle loo kõige karmimatel tegelastel. Padraic (Rein Karu), kes ei löö risti ette pommi lõhkevalmis seades või relvapäästikule vajutades, muutub näiteks lapselikult härdameelseks, kui midagi on halvasti tema kassi Tillu-Toomasega. Kassid on selle loo sündmustikus üldse olulisel kohal. Mõni neist kaotab elu, mõni on sunnitud enne seda veel kasukavärvi vahetama. Ja mõni ilmub välja siis, kui teda mitte keegi enam näha ei looda. Ei teagi, kas peaks seda tükki kassisõbrale soovitama või hoidma teda just tagasi seda vaatama minemast. Niivõrd mitmetahuline on kasside roll selles.

Neljajalgne staar

Kui enamasti aetakse tükis läbi mängukassidega, siis lühikeseks ajaks ilmub lavale ka ehtne neljajalgne näitleja — kass Füürer. Tema etteaste on muljetavaldav. Loodetavasti saab ta pärast iga etendust oma peremehelt Indrek Uusmaalt preemiaks midagi suupärasemat kui hommikusöögihelbed, mida Donny enda väitel Tillu-Toomasele sisse söötis.

Neljajalgse näitleja kõrval väärib tunnustust muidugi kogu “Inishmore’i leitnandi” trupp, kes hiilgas eelkõige oma ühtsuse ja koloriitsusega. Laval olid ehedad tüübid ja nende vahel käis võrdsete tegijate võrdne mäng. Eriline tunnustus siinkohal Susan Koldele, kes oleks võinud ainsa naisosalisena ja liiatigi veel koolitüdrukuna täiskasvanute seltskonnas end kuidagi halvasti või ebalevalt tunda, ent ei jäänud kogenumatele meesosalistele milleski alla. Lavastaja ja näitlejate püüdlusi toetab ka Ene Luik-Mudisti funktsionaalne lavakujundus.

Lõpetuseks võib öelda, et Palamuse kuulsusrikkad teatritraditsioonid on “Inishmore’i leitnandi” väljatoomisega väärilise jätku leidnud. Homme mängitakse lavastust taas Palamuse rahvamajas, ent lähiajal saab seda näha ka Jõgeva kultuurikeskuses ja Tabivere rahvamajas. 

“Inishmore’i leitnat”

Palamuse amatöörteatri lavastus

Autor: Martin McDonagh

Lavastaja: Janek Varblas

Kunstnik: Ene Luik-Mudist

Osades: Kalle Jürgens, Indrek Uusmaa, Rein Karu, Susan Kolde, Kaspar Sulp, Riho Jaanuska, Aaro Tralla ja kass Füürer

Esietendus 20. märtsil 2014 Palamuse rahvamajas

Järgmised etendused: 28. märtsil Palamuse rahvamajas, 6. aprillil Väike-Maarja seltsimajas, 10. aprillil Jõgeva kultuurikeskuses, 11. aprillil Tartus Tiigi seltsimajas ja 12. aprillil Tabivere rahvamajas

Lavastuse väljatoomist toetasid Eesti Kultuurkapital ja Palamuse vald 

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus