Värvi kokku ei hoia

Siidimaal ongi Gerta Visteri lemmikteema kunstis.

“Siidimaal pakub palju erinevaid võimalusi, sest siidimaali sisse mahub palju erinevaid tehnikaid,” ütles Gerta Vister. “Veel meeldib mulle siidimaali puhul see, et tulemust on võimatu prognoosida.”

Siidi maalides käib ta värvidega päris julgelt ümber. Ses mõttes, et kasutab korraga paljusid toone ega pelga valikusse võtta just erksamaid neist. Kui arvestada, et maalides ei “koonerda” kunstnik ka kujunditega, võiks arvata, et tulemuseks on esteetiline kaos. Aga ei ole: Gerta Vister suudab maalitava pinna päris hästi kontrolli all hoida.

Tundub, et rohkem meeldib talle end väljendada abstraktsete kujundite abil, ent tema töödelt võib leida ka äratuntavaid taimemotiive. Allkirju pole ta oma töödele pannud.

“Ma ei taha vaataja fantaasiat allkirjadega piirata,” ütles Gerta Vister. “Mul pole midagi selle vastu, kui keegi näiteks minu maalitud lilles hoopis liblikat näeb.”

Põhikohaga ema

Lisaks siidimaalidele võib Põltsamaa näitusel näha kaht väikesemõõdulist graafilist lehte või õigemini kaht eri värvi tõmmist ühest ja samast graafilisest lehest. Veel on Gerta viljelnud vitraa?ikunsti ja portselanimaali. Aga selle valdkonna tööde näidiseid Põltsamaa kunstipublik kahjuks näha ei saa.

Natuke napiks jäi seekordne väljapanek ühest küljest sellepärast, et kunstnikul polnud eelnevalt ettekujutust Põltsamaa galerii suurusest, teisest küljest sellepärast, et “põhikohaga” on ta praegu nelja lapse ema, mitte kunstnik ega kunstiõpetaja.

Enne kahe noorema lapsega (üks neist on kaheaastane, teine üheksakuune) koju jäämist oli Tallinnast pärit ja abiellumise tõttu Tõrvasse sattunud Gerta Tõrva Gümnaasiumis kunstiõpetaja. Akadeemilist kunstiharidust ta küll ei oma, kuid on teinud Eesti Kunstiakadeemia juures läbi mitu täiendkoolitust ja õpib praegu edasi Tartu Ülikooli maaliosakonnas. Kui lapsed suuremaks saavad, kavatseb ta taas pedagoogiks hakata.

“Mulle laste õpetamine meeldib,” ütles Gerta Vister. “Need pedagoogid, kes kurdavad, et õpetajaamet on nüristav ja närvesööv, on minu meelest valesse kohta sattunud.”

Tuleval aastal tagasi

Tõrvas on kunstnikke Gerta sõnul üsna mitu, ent mingiks ühenduseks nad koondunud pole ega korralda ka ühisnäitusi. Küll aga on heaks traditsiooniks, et igal sügisel toimub maakonnakeskuses Valgas kogu Valgamaa kunstnike ühisnäitus.

“Neil näitustel olen alati osalenud, muidu ma aga väga aktiivne näitusetegija pole,” ütles Gerta Vister.

Põltsamaale lubas ta oma töödega kindlasti tulla ka aasta pärast. Ja siis juba esinduslikuma väljapanekuga.

“Kui lapsed natuke suuremaks saavad, saan ehk juba ka päeva ajal kunstiga tegelda,” ütles Gerta Vister.

Tema näitust saab Põltsamaa kultuurikeskuses näha kuu lõpuni.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus