Varas viis muuseumiööl Kursi kirikust kroonlühtri

<font face=”” size=”3″>

Silmaringi arendaval ja huvitaval muuseumiööl juhtus meie maakonnas ka üks inetu lugu. Puurmani vallas EELK Maarja-Eliisabeti koguduse Kursi kirikust varastati kroonlühter. Vaimulike hinnangul peaks Muinsuskaitseamet märksa tõhusamalt aitama kirikutes paiknevaid kultuurimälestisi kaitsta.  

Ajaloohuviline Kursi kirikuõpetaja Sulev Sova otsustas jätta muuseumiööks avatuks nii pastoraadis asuva kihelkonnamuuseumi kui ka sajakonna meetri kaugusel paikneva kiriku.

Lühter on muinsuskaitse all

“Kui hommikul kirikusse läksin, märkasin, et läänepoolsest osast oli kadunud messingist   kroonlühter, mis oli kogudusele kingitud  möödunud sajandi kolmekümnendatel aastatel. “Lühtri läbimõõt on 83 ja kõrgus 90 sentimeetrit,” rääkis Sova. 

“Lühtri täpset hinda on võrdlemisi keeruline määrata,  kindlasti on aga selle kultuurilooline väärtus kõrge,” lisas kirikuõpetaja, kelle sõnul on lühtri vargus mitte ainult seadusevastane ja ebaeetiline, vaid ka arulage tegu. “Kroonlühter on alates 1982. aastast muinsuskaitse all ja kaunistatud graveeringuga, mille tekst on pühendatud konkreetsele  isikule. Selle müümine on väga keeruline, pealegi on selle realiseerimisväärtus väike. “Tark“ varas pidanuks sellele mõtlema,” nentis hingekarjane.

“Loodan, et kroonlühter politseitöötajate ning tähelepanelike ja ausate kodanike abiga võimalikult kiiresti ja tervena üles leitakse. Varas peab mõistagi karistuse saama, kusjuures kristlasena on minu veendumus, et kohtumõistmine on kõige kõrgema käes,” ütles kirikuõpetaja Sulev Sova, kes pärast varguse avastamist ka altari ees palve luges.

Pühakojad vajavad kaitset

Majanduslikult raskel ajal on prognoositud varguste arvu suurenemist.  Kirikuõpetajate hinnangul  peaks kirikus olevate kultuuriväärtuste kaitsmisele senisest märksa tõhusamat tähelepanu pöörama.

“Tean, et mitmetes kirikutes on ka kogudus ise võtnud  kasutusele abinõusid, mis  kunstiväärtuste näppamise raskemaks teeb. Näiteks on hakatud hinnalisemaid esemeid seifides hoidma.

Kõige suuremat aktiivust kirikuvarguste ära hoidmiseks ja turvasüsteemide paigaldamiseks pühakodadesse ootaksime aga Muinsuskaitseametilt. Ka majanduse ajutise madalseisu ajal ei tohi sajandite vältel loodud kultuuriaardeid kaitseta jätta,” ütles EELK Laiuse Püha Jüri koguduse õpetaja Raino Kubjas.

iii

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus