Vanemas rühmas konkurents kõige tugevam

Möödunud kolmapäeval selgitati Jõgeval Betti Alveri muuseumis välja Jõgevamaa parimad õpilasetlejad. Neljale neist anti võimalus osaleda ka Kuressaares toimuval üleriigilisel konkursil, kust kolm laureaaditiitliga naasid.

Jõgevamaal tundub etluskunst au sees olevat: maakondlikul konkursil osales üle poolesaja õpilase üheksast koolist: Pala koolist, Jõgeva, Laiuse ja Maarja põhikoolist, Kiigemetsa koolist, Põltsamaa ühisgümnaasiumist, Jõgevamaa, Tabivere ja Palamuse gümnaasiumist. Etlejaid hindasid Eesti Rahvusringhäälingu raadioteatri juht Toomas Lõhmuste, Eesti Harrastusteatrite Liidu esindaja Maret Oomer ja Jõgeva linnaraamatukogu direktori asetäitja Jaana Koppel.

Maret Oomer kiitis õpilasi ja juhendajaid hea repertuaarivaliku eest.

“Päris mitut teksti polnud ma varem kuulnudki ja need olid mulle meeldivaks üllatuseks,” ütles Maret Oomer.

Kargemat hõngu

Hea oli tema meelest ka see, et esinejate hulgas oli päris palju poisse.

“Kui tüdrukud mõtlevad tihti, et luule lugemine on eelkõige oma tunnete näitamine, ning kipuvad n-ö ilutsema, siis poisid toovad saali kargemat hõngu ning annavad edasi lugu. Nagu proosateksti esitamine, on ka luuletuse lugemine ikkagi selles peituva loo edasiandmine.”

Ka Toomas Lõhmuste rõhutas, et etlemine pole mitte tekstiühikute, vaid loo edasiandmine.

“Etlejal on vaja leida viis, kuidas aidata paberil vangis oleval sõnal lendu tõusta ja anda see edasi kuulajale,” sõnas Toomas Lõhmuste.

Tema sõnul kipub tavaliselt etlejate konkurssidel vanimas vanuserühmas konkurents nõrgaks jääma, sest gümnaasiumiealised on juba igasugustesse virtuaalsetesse “lõksudesse” langenud ega viitsi enam sellise alaga tegelda.

“Jõgeva eripäraks on see, et siin on kõige kõvem konkurents just gümnaasiumiastmes. Saime kuulda põnevaid tekstivalikuid ja häid esitusi,” ütles Toomas Lõhmuste. “Ning muidugi ei saa me siin maakonnas kuidagi üle ega ümber Jõgeva kooliteatri Liblikapüüdja lavastajast Lianne Saage-Vahurist, kelle juhendajakäekiri on alati äratuntav. Tema töö noorte ja sõnaga on imetlusväärne.”

Kolm laureaaditiitlit

Kõik neli etlejat, kes üleriigilisele konkursile edasi saata otsustati, olidki Lianne Saage-Vahuri õpilased. Noorimast vanuserühmast läks maakonda esindama Georg Sakrits, keskmisest Kristjan Pint ja vanimast vanuserühmast Andra Aus ja Taivo Pärnamets. Kaks esimest õpivad Jõgeva põhikoolis, kaks viimast Jõgevamaa gümnaasiumis. Gümnaasiumiastmes esinejaid tegelikult palju polnud, ent konkurents oli tõesti tihe. Üht parimat ei suutnudki žürii välja valida ning nii otsustati edasi saata kaks etlejat.

Üleriigiline õpilasetlejate konkurss, mida seekord nimetati ülemaaliseks ilulugejate võistulausumiseks, leidis aset 14. veebruaril Kuressaare Linnateatris. Ürituse korraldajaks oli Kuressaare gümnaasium ning žüriisse kuulusid Raadio Kadi juhatuse nõunik Kaie Rõõm-Laanet, Kuressaare Linnateatri esindaja Aarne Mägi, Eesti Harrastusteatrite Liidu juht Kristiina Oomer, Eesti Nuku- ja noorsooteatri näitleja Lee Trei ja konkursi peakorraldaja Merle Rekaya. Igas vanuserühmas anti välja üks peapreemia ja kolm laureaaditiitlit ning 1-3 eripreemiat. Jõgevamaa esindajatest pälvisid laureaaditiitli Georg Sakrits, Kristjan Pint ja Taivo Pärnamets. 

JÕGEVAMAA ÕPILASETLEJATE KONKURSI PAREMAD

4.-6. klassi vanuserühm (24 osalejat)

Üleriigilisele konkursile pääseja: Georg Sakrits (Jõgeva põhikool, juhendaja Lianne Saage-Vahur)

Eripreemia saajad: Ethel-Meriel Soodla (Palamuse gümnaasium, Tiiu Kirsimäe ja Meeli Kägo), Ranel Kase (Laiuse põhikool, Helge Maripuu), Triinu Tõnts (Jõgeva põhikool, Lianne Saage-Vahur) ja Sten Mesipuu (Jõgeva põhikool, Gaja Mäesepp)

7.-9. klassi vanuserühm (19 osalejat)

Üleriigilisele konkursile pääseja: Kristjan Pint (Jõgeva põhikool, Lianne Saage-Vahur)

Eripreemia saajad: Martin Kalm (Jõgeva põhikool, Lianne Saage-Vahur), Emily Kase (Maarja põhikool, Marje Koorits)Fred Nõmm (Pala kool, Leili Lind)

10.-12. klassi vanuserühm (9 osalejat)

Üleriigilisele konkursile pääsejad: Andra Aus ja Taivo Pärnamets (Jõgevamaa gümnaasium, Lianne Saage-Vahur

Eripreemia saajad: Siimar Kivisild ja Siimon Härm (Põltsamaa ühisgümnaasium, Marika Nugis)

i

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus