Vandeadvokaat Mare Laur on leidnud oma armastuse Kaiu järve ääres

Kuidas leidsite tee Saare vallas paikneva Kaiu järve äärde?

Tegutsen Tartus vandeadvokaadina. Nõustasin Tartu Kalastajate Klubi Kaiu puhkebaasi maade erastamisküsimuses. Nii tekkisid mul suhted kalastajate klubiga. Mind valiti klubi kuueliikmelisse juhatusse ja hiljem juhatuse esimeheks. Nii tegelengi nüüd koos oma abilistega puhkemajanduse edendamisega Kaiu järve ääres.           

Teenite advokaadileivale veel lisa turismiettevõtlusega?

Olen kulutanud puhkebaasi arendamiseks 100 000 krooni isiklikku raha. 80 000 saime ka osakute müügist. Kulutused on aga piisavalt suured. Alguses oli meie turismitegevus miinuses. Möödunud aasta oli hästi vihmane ja turism ei toonud peaaegu midagi sisse.

Tänavune suvi on hakanud siiski pisut raha sisse tooma. Endale pole saanud aga palka võtta, sest seda sissetulekud veel ei võimalda. Seni  on jäänud töörõõm.

Kaiu järve ääres veedetud päevad mõjuvad aga hästi ju tervisele. Mu põhitöö on suuresti istuva iseloomuga, mis kipub suurendama kehakaalu.

Igal looduslikult kaunil paigal on oma aura, omad värvid. Mis muudab eriliseks Kaiu järve ja selle äärse ala?

Kui tulin Kaiu järve äärde armusin sellesse paika kohe. Kaiu järv on piisavalt suur . Järve kaunistavad rohkearvulised vesiroosid. Ümbruses pesitseb väga palju erinevaid linde. Vesi on järves hästi puhas. Järve ümbritseb soo, mistõttu paadiga on üsnagi raske randuda. Seda on võimalik teha vaid kahte või kolme RMK puhekohta. Arvestades seda ei  muutu järvel paadiga sõitjate ja kalastajate arv liiga suureks.

Looduse ja korra hoidmisel Kaiu järve ääres on aastakümnete vältel palju ära teinud Tartu Kalastajate Klubi. Eelmine klubi juhataja Arnold Tuvike on ligi kaheksakümne aastane, kuid käib kohal praegugi ning teeb jõudumööda veel. Tall meeldin siin väga, kuigi tal endalgi on Tartu lähedal suvila.

Olete ise ka kala püüdnud?

Ja, seda küll. Mul on landid ja õnged. Ma püüdsin isegi ühe neljakilose haugi.

Mida on Kaiu järve puhkebaasis remonditud, mida juurde ehitatud?

Eelmisel  suvel toimunud Kaiu puhkebaasi avapeol proovisin sauna minna. Kukkusin aga läbi põranda. Põrand oli, täiesti ära mädanenud laudadest. Renoveerisime sauna, tegime uue leiliruumi ja pesemisruumi põranda. Ehitasime  euronõuetele vastavad  WCd. Valmisid ka palliplats, grillimiskoht, palkidest lauad istumiseks, kuhu ulatub ka elektrivalgus. Kui usinasti töötame, siis saame ehk kunagi selle raha tagasi ka, mida oleme turismi edendamiseks investeerinud.

On  turismiettevõtluse edendamiseks ka mõni üldtuntud retsept, võib peab iga turismiobjekti haldaja pigem individuaalse võtme leidma?

Oluline on pakkuda inimestele järjest paremaid teenuseid, järjest paremaid võimalusi puhkamiseks. Näiteks paljud välismaalased ei tule Kaiu järve äärde seetõttu, et siin puuduvad dushshid. Meie püüdluseks oleks saada mõnda turismiketti, taotleda toetusi Euroopa Liidu vahenditest. Kaiu järve puhkebaasi arendamisest oleme rääkinud maavanem Aivar Koka, Saare vallavanema Jüri Morozovi ja Pala vallavanema Kalev Kursiga. Oleme arutanud ideed ehitada suurem varjualune, kus turistid saaksid istuda ka vihma korral. Vaja oleks ka ruumi, kus turistid saaksid endale ise sooja toitu valmistada.

Kes on puhkebaasi arhitekt, kes mõtleb välja, kuidas miski asi välja nägema peab?

Eks ma mõtlen ise välja.

Kui ringi jalutasime, rääkisite ühest ideest seoses tiigiga?

Meil on tiik, mis vajaks puhastamist. Üle tiigi võiks ehitada väga ilusa silla.

Teie vend on üks Eesti tippskulptoreid Mati Karmin. Miks ei võiks ta Kaiu järve äärde mõne atraktiivse skulptuuri teha?

Mati Karmin on oma perega Kaiu järve ääres käinud ja talle meeldis siin väga. Pakkumist kujude valmistamiseks pole ma talle aga teinud. Sugulasepoliitikast olen hoidunud. Iseasi, kui tellimus tuleks näiteks vallast.

Niikuinii on venna looming minu pereliikmetega seotud. Ta märkas, kuidas mu vanem poeg suudles vihma käes oma tütarlapsega . Mati Karmin pildistas seda. Hiljem andsid fotod talle inspiratsiooni teha kuju ?Suudlevad tudengid ?, mis võitis konkurssi ja paikneb nüüd Tartus Raekoja platsil. Seega võin öelda, et olen mõnes mõttes selle skulptuuri ?ema?.

Koos jõgevamaalaste rühmaga käisite vaatamas Rootsi ja Norra Kuningriigi vahelise supersilla avamist. Ehk tekkis mõni turismiidee ka sellel reisil?

Ma nägin reisil, kui hea kokk oli meie maavanem Aivar Kokk. Tal oli suur pann ja ta grillis ja küpsetas seal kogu 120 liikmelisele reisiseltskonnale liha. Tunniga sai kõigil kõht täis. Vaat sellist suurt ja kiiresti küpsetavat panni vajaks ka meie puhkebaas. Gaasiballoon tekitab panni alla ilusa leegi.

Häid ideid kuulsin ka Kuremaal korraldatud Jõgevamaa arengukonverentsil.

Kuidas meie inimesed üldse looduses puhata oskavad?

Kui on koos liiga palju inimesi, võivad kergesti tekkida arusaamatused ja tülid. Sümpaatsemad on ikka väiksemad puhkajate rühmad. Arukalt ja kosutavalt möödub ka perepuhkus, sest pereliikmed hoiavad üksteisel heas mõttes silma peal. On oluline, et turismiettevõtja iga kliendiga väärikalt ühise keele leiaks. Näiteks ühed noored mehed olid kõik rahad ära kulutanud ning neil polnud võimalik meie puhkebaasile tasuda. Nad tegid aga ümbruses korrastustöid, juurisid kände välja ja nii saimegi kokkuleppele.

Missuguseks võiks prognoosida Eesti siseturismi tulevikku?

Minu üheks hobiks on reisimine. Olen käinud Austraalias, Ameerikas, samuti mitmetes Venemaa paikades näiteks Vldivostokis ja Kamtsatkal. Eelmisel aastal veetsin puhkuse Kanaari saartel. Kõige mitmekesisemaks ja ilusamaks pean aga ikka Eestimaad, kus saab ikka ja jälle üha uusi kauneid paiku avastada.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus