Vandaalid rüüstasid kirikuümbrust

Kirikuesistest dekoratiivpottidest olid väja tõmmatud kaks jugapuud ning roomav tuhkpuu ja astilbe, jõeäärsest lillepeenrast ridamisi tuhkpuid, enelaid ja astilbesid. Kasu saamise, st koju viimise või maha müümise eesmärgil seda tehtud polnud, sest kõik väljakistud taimed vedelesid sealsamas maas.

Pahateo tagajärgede esimene tunnistaja oli rahvamajja tööle rutanud koristaja. Rahvamaja töötajad olid ka need, kes politsei kohale kutsusid.

“Võetud tallamustri jälgede järgi on võib-olla võimalik vandaalitsejad kättegi saada,” arvas rahvamaja juhataja Tiina Tegelmann.

Teda pani nördima asjaolu, et selline hull tegu just vahetult enne Palamuse aasta tippsündmust ? Suurt Paunvere Väljanäitust ? toime pandi. Samuti see, et osa kohalikest inimestest nii kõigi palamuslaste kui ka turistide silma rõõmustamiseks tehtut hinnata ei oska.

“Haljastusprojekti sai investeeritud hulk valla ja Keskkonnainvesteeringute Keskuse raha. Kas me peaksime siis tõesti alevikusüdame hooldamata hoidma ning rinnuni rohus ja rämpsus elama, et me rüüstajate tegude pärast kahju ei peaks kannatama?” küsis Tiina Tegelmann.

Kurbi näiteid ridamisi

Tema sõnul võib viimasel ajal kõnelda suisa vandalismilainest. Näiteid oli nii temal endal kui ka teiste alevikusüdames tegutsevate asutuste töötajatel tuua ridamisi.

“Ööl vastu 1. augustit oli kirikumõisa aidas asuva turismiinfokeskuse seinal olevalt valgustatud kaardilt eemaldatud ligemale kolmandik Jõgevamaad,” ütles turismiinfokeskuse juhataja Helvi Pärnpuu. “Väike lootus küll on, et valmistajafirma kaardi laupäevaks uuendada jõuab, aga kui ei jõua, peavad tuhanded väljanäitusele tulijad auklikku kaarti vaatama.”

Palamuse kihelkonnakoolimuuseumi direktori Arne Tegelmanni sõnul lükati umbes kuu aega tagasi laiali muuseumi juures korralikult üles laotuna seisvad sõjaeelse Vabadussõjas langenute mälestussamba tükid. Ning kirikuesisel kõnniteekividega kaetud platsil annavad tugevad pidurdusjäljed aeg-ajalt tunnistust sellest, et öösel on seal autoga rallit sõidetud.

Muuseumis juures köstri aidas käsitööpoodi pidav Ingrid Juuse olevat aga igal hommikul tööle minnes hirmul, kas ait ikka veel püsti on, sest hommikuti aida juures vedelev tühi taara ja suitsukonid tõendavad, et seal on öösel joomase peaga suitsu tehtud.

Kui paljud arvavad, et kurja juureks on Palamuse laululaval suviti toimuvad rahvarohked diskod, siis eelkõnelnud sellega nõus polnud: ühtki mainitud pahategudest polnud toime pandud diskoööl, vaid mingil muul ajal.

“Minu meelest sai asi alguse sellest, kui mõned noorukid paar aastat tagasi laululava ära sodisid ning vahele jäid, ent liiga kergelt pääsesid: see tekitas nii neis kui ka teistes samasuguse mentaliteediga noortes karistamatuse tunne,” arvas Arne Tegelmann. “Oleks tookord laululava kivi- ja puitosade kergelt puhtakskraapimise asemel ehitusfirmal rikutud kivid ja lauad asendada lastud ning taastamiskulud vanematelt sisse nõutud, oleksid vanemad oma võsukestel ehk rohkem silma peal hoidma hakanud.”

“Kui politseipatrulli Palamuse vahel õhtuti tihemini näha oleks, oleks ka kord rohkem majas,” lisas Palamuse Amatöörteatri näitleja Raimo Kägo. “Üksnes konstaabli päevastest külaskäikudest on vähe, seda enam, et konstaablil on teenindada kaks valda.”

Garantii all

Mõistagi kutsuti vandaalide kätetööd kohe vaatama ka kiriku ja rahvamaja ümbruse haljastanud Jaak Rillo.

“Minu pähe küll ei mahu, miks sellist asja tehtud on,” ütles puukooli omanik. “Ilmselt on teo toimepanijal mõistust puudu, energiat aga jälle ülearu.”

Väga sageli Rillol oma töö vandaalide käe läbi hävimise tunnistajaks siiski olla pole tulnud. Seepärast ei taha ta teha üldistust, et tänapäeva inimesed või tänapäeva noored sellised hävitajad ongi.

“Kõige traagilisem pilt oli see, mida nägin Otepää kiriku juures: möödunud aasta juuni alguses istutati sinna Eesti lipu 120. aastapäeva puhul kolm meie puukoolis kasvatatud tamme ja kui suvel neid vaatama läksin, siis selgus, et just president Arnold Rüütli istutatu oli katki murtud,” ütles Jaak Rillo.

Palamuse kiriku juures toime pandut asus ta samal päeval parandama.

“Jugapuud, mis on hinnalt üsna kallid, istutan tagasi,” ütles Jaak Rillo. “Väiksematest ilupõõsastest tuleb aga osa kindlasti asendada, sest neil on juured viga saanud.”

Rillo sõnul on kevadel valminud haljastusobjekt veel poolteist aastat garantii all. See tähendab, et haljastaja peab vastutama, et kõik, mis sinna istutatud on, ka kenasti kasvaks. Vandalism paraku garantiitingimuste hulka ei kuulu, nii et selle läbi rikutu maksab kinni vald ? juhul muidugi, kui süüdlast ei leita.

“Kui hakkaksin jugapuid kohe asendama, lööks see kõvasti valla rahakoti pihta,” ütles Jaak Rillo. “Juhul, kui puud aga enam kasvama ei lähe, tuleb nad sellele vaatamata siiski asendada.”

Ühtekokku tegid vandaalid Rillo arvates Palamuse kiriku juures kahju umbes tuhande krooni eest. Laupäeval Paunvere väljanäitusele tulijaid ootab siiski ees korras kirikuümbrus.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus