|
Kui Jõgeva gümnaasiumi abituriendid on, nagu teistegi koolide lõpuklasside õpilased, praegu haaratud eksamipalavikust, siis kõnealuse kooli nooremates klassides ehk esimestest üheksandateni möllas möödunud neljapäevani raskekujuline paberipalavik, sest käimas oli klassidevaheline vanapaberi kogumise võistlus. |
Et õpilastel õnnestus kaasata kogumisaktsiooni oma vanemad, vanavanemad, naabrid, tuttavad ja võhivõõradki, vallutas paberipalavik tegelikult kogu linna. Palaviku vallandamises oli “süüdi” gümnaasiumi VIIa klass, kes tahtis teha midagi, mis oleks ühtaegu põnev ja kasulik. Nii käivitatigi OÜ Eesti Vanapaber kaasabil võistlus, mis pani suure hulga inimesi ühise eesmärgi nimel tööle, vabastas palju ruume sinna kogunenud vanapaberist ning säästis hulga paberipuid.
“Ettevõtmine kujunes hämmastavalt aktiivseks,” ütles Eesti Vanapaberi ostujuht Aivar Anderson. “Kui enne võistlust arvasime, et 20 tonni paberi kokkusaamine on täitsa tubli tulemus, siis tegelikult koguti seda veidi üle 50 tonni. See tähendab, et tänu võistlusele võib kasvama jääda 600 paberipuud.”
“Vanapaberirallile” anti start 3. mail. Selleks ajaks tõid Eesti Vanapaberi esindajad Jõgeva gümnaasiumi siseõue 36 oranži 700-liitrist lukustatavat konteinerit (iga klassi jaoks kaks) ning selgitasid ka lastele, missugust materjali ja missugusel kujul neisse panna tohib. Ega see, mis on paber, mis papp ja mis plastik, tänapäeval enam nii lihtsalt tuvastatav olegi. Ning paberist trükistel-pakenditel on mõnikord küljes plastist või metallist osiseid, mis enne konteinerisse panekut eemaldamist vajavad.
Paberit hakati tasapisi konteineritesse tooma kohe, ent mida lähemale jõudis lõpukuupäev 17. mai, seda ägedamad tuurid võistlus üles võttis.
“Eriti tihe tegevus käis kooli siseõues hommikul poole kaheksa paiku,” ütles Eesti Vanapaberi Jõgeva osakonna juhataja Veiko Allingu. “Paljud vanemad võtsid lapsi kooli tuues ka vanapaberikoorma auto peale. Ühel hommikul oli plats nii tihedalt autosid täis, et meie kaubik, mis tühjendamist vajavate konteinerite järele läks, ligi ei pääsenudki.”
Esimeses klassis õppivate kaksikute Mariani ja Markuse ema Kristel Õim ei saanud seevastu ühel hommikul konteineriplatsilt enam tulema, sest ees oli juba piisavalt autosid ja tagant tuli neid üha juurde. Lõpuks õnnestus tal auto n-ö sentimeeterhaaval siiski ümber pöörata.
Askeldamist oli gümnaasiumi siseõues õhtutigi. Möödunud kolmapäeval seal viibides tundus, et vanapaberi kogumisest oli saanud omamoodi seltskondliku suhtlemise vorm.
“Kahe tunni pärast tuleb auto vanapaberikoormaga, mis on vaja konteinerisse tõsta. Me ei hakanudki enne koju minema, kui see töö on tehtud,” ütlesid Vb klassi poisid Asso Kõuts, Karl Krumm ja Heino Avi, kes olid suisa konteinerisse roninud, et seal ajalehti-ajakirju ribadeks käristada.
Mahub rohkem
“Tükkideks rebituna mahub paberit konteinerisse rohkem,” ütlesid poisid ja tundsid rebimisest ilmselget mõnu. Sama tööd tegid naaberkonteineris nende klassiõed Kadi Mölder ja Karoliina Peets.
“Paberit oleme saanud enda ja vanavanemate kodudest, koolis õpetajatelt, haiglast, linnavalitsusest ja mujalt. Mõnikord oleme suisa suvaliste inimeste uste taga paberit küsimas käinud,” ütles Asso Kõuts. “Oleme ratastel konteineri ka paaril korral Turu tänava vastuvõtupunkti veeretanud, et teada saada, kui palju seal juba paberit sees on.”
Aadressil Turu tn 13 asub nimelt OÜ Cronimet Eesti Metall kokkuostupunkt, kus Eesti Vanapaber ka paberijäätmeid vastu võtab ning kus on konteineri kaalumiseks vajalik elektronkaal.
VIIIa klassi tüdrukud Stina Heinola, Anette Uiga, Ly Hansti, Elisabet Ottas ja Laura Mikk ootasid aga kolmapäeva õhtul võimalust kaasa toodud vanapaberilastist vabaneda. Konteinerid olid lukus ja klassivend, kelle käes olid võtmed, saabumata.
“Meie oleme kauplustest paberit ja pappi küsimas käinud, aga toidupoodidest pole me üldjuhul midagi saanud, sest nemad tagastavad taara kaubatoojatele. See-eest saime päris hea noosi endisest vene koolist, mida nüüd ümber ehitama hakatakse,” ütles Stina Heinola.
Tüdrukute sõnul muutis vanapaberiaktsioon nende klassi tavalisest ühtsemaks ja üksmeelsemaks. Saadud teadmised paberijäätmete käitlemise kohta hindasid nad aga väga kasulikeks. Näiteks said nad teada, et vanapaber sorteeritakse liigiti, purustatakse ning veetakse Saksamaale ja mujale Euroopasse, kus sellest tehakse hommikusöögihelveste pakendeid, salvrätte, kätepaberit või munareste.
Planeeritud ja planeerimata kasu
Ka Jõgeva Gümnaasiumi direktor Taisto Liivandi pidas oluliseks seda, et õpilased said uusi teadmisi ja rakendasid neid kohe ka praktikas. Lisaks sellele soodustas võistlus klassi- ja peresisest koostööd.
“Võistlus tõigi planeeritud kasu kõrval esile ka selliseid positiivseid momente, mida me ette näha ei osanud,” ütles Taisto Liivandi. “Isegi distsipliin oli koolis nende kahe nädala jooksul parem: kellelgi polnud aega korda rikkuda, sest kõik kogusid vanapaberit.”
Veiko Allingu avaldas lootust, et vanapaberiaktsioonis osalenud õpilased oskavad vanapaberis tulevikus näha mitte prügi, vaid taaskasutatavat ressurssi, mis tulebki viia mitte suvalisse prügikasti, vaid kokkuostupunkti või paberi ja papi kogumiseks mõeldud konteinerisse.
“On tuntud tõde, et jäätmekäitluse alal saab lapsevanemaid tõhusalt harida laste kaudu. Loodame, et sellist mõju avaldab ka Jõgeva Gümnaasiumis korraldatud vanapaberi kogumise võistlus,” ütles Veiko Allingu. “Kindlasti korraldame tulevikus veel mõne sellise võistluse, aga siis võib-olla teises Jõgeva koolis. Ehkki nüüd said paljud pööningud, kuurid ja keldrid vanapaberist tühjaks, jätkub kindlasti tegevust ka järgmistele kogujatele, sest ajalehed-ajakirjad ilmuvad ju kogu aeg ning reklaammaterjale tuuakse ka endiselt postkastidesse.”
Täna kell 10 kogunevad vanapaberiaktsioonis osalenud õpilased Jõgeva Gümnaasiumi aulasse, kus tänatakse kõiki tehtud töö eest ning öeldakse välja, missugune klass võistluse võitis. Et laste üllatust mitte ära rikkuda, avalikustab ka Vooremaa võitja alles järgmises lehenumbris.
“Tegelikult polegi see, missugune klass võistluse võitis, nii tähtis. Tõeline võitja on terve Jõgeva gümnaasium,” ütles Aivar Anderson.
Võitjaklass saab preemiaks tasuta ekskursiooni enda poolt valitud sihtkohta. Valida on võimalik nelja paiga vahel. Need on Tallinna teletorn, Vembu-Tembumaa, Vudila ja Otepää seikluspark. Väikese meenega peetakse meeles aga kõiki osalenuid. Näiteks saavad kõik paberikogujad kingituseks spetsiaalsed kaustikud, mille kaanel on kirjas, et selle omanik on aidanud säästa mitmesaja paberipuu elu.
i
RIINA MÄGI