Vanametall lähiajal ei kalline

 

Alates käesoleva aasta teisest poolest on vanametalli hind tublisti langema hakanud. Kokkuostjate kinnitusel see lähiajal enam kevadist rekordtaset ei saavuta.

Sel kevadel tõusid vanametalli kokkuostuhinnad maailmaturul seninägematult kõrgeks ning nagu paljud börsimaaklerid toona täheldasid, järgnes järsule hinnatõusule ka suur langus, kuna nõudlus maailmaturul vähenes oluliselt. Võrreldes praegusi hindu möödunud aasta sama perioodiga, pole hinnalangus väga suur, kuid kevadise kõrgperioodi hind on praeguseks lausa 50 protsenti kukkunud. Vanametalli kokku ostva firma AS Kuusakoski turundusspetsialisti Helen Tombachi sõnul on praeguseks hinna põhi juba saavutatud. Kõigi eelduste kohaselt hind enam ei lange, kuid ka ei tõuse lähiajal. Kui vanametall novembris veidi kallinebki, siis kindlasti mitte kevadisele tasemele.

Must metall on põhiline kokkuostuartikkel

Kõige enam tuuakse kokkuostupunktidesse musta metalli, mis kodustest kevad- ja sügiskoristustest on üle jäänud: aiavõrku, katuseplekki, olmetehnikat ja autoromusid. Mittegabariidilise terase eest makstakse Kuusakoski Tartu platsil 1200 ja Eesti Metalli Jõgeva platsil 1650 krooni tonnist. Kevadel oleks mõlemast kokkuostu punktist saanud tonni eest üle 3000 krooni. Värvilisest metallist tuuakse enim mootoriosasid ning ka lehtmaterjali. Kevadine kuni 25000 kroonine alumiiniumi tonnihind on praeguseks langenud 15000 kroonile.

Eesti Metalli juhatuse liikme Eva Pedjaki sõnul on seoses hindade langusega kahanenud ka metallimüüjate arv. Kuusakoski turundusjuhi sõnul tuuakse ka nende ettevõttesse vähem vanametalli kui kevadel. Vaatamata hindade langusele, pole metallivargad siiski kusagile kadunud. Möödunud aasta sama perioodi jooksul registreeriti Lõuna-Eestis 141 ning tänavu 145 metallivargust, Jõgevamaal eelmise aasta kaheksa kuu jooksul 12 ning tänavu sama perioodi kohta 18 vargust.

Eesti Metall ostab ka vanapaberit

Eesti Metalli Jõgeva ja Tartu kokkuostupunkti saab tuua ka vanapaberit, mille tonni eest makstakse 300-500 krooni. Viimastel kuudel on kokku ostetud umbes 150 tonni vanapaberit. Enamasti toovad paberit ettevõtted, kuid müüjate hulgas on ka eraisikuid. Vanapaberi hind pole aastaga oluliselt muutunud.

AS Kuusakoski ei osta küll vanapaberit, kuid Helen Tombachi sõnul on nende eesmärk aidata ettevõtetel, eraisikutel ja omavalitsustel korraldada metalliga seotud jäätmekäitlust keskkonnasäästlikult ja kasulikult, pakkudes klientidele professionaalseid teenuseid ja personaalseid jäätmekäitluse terviklahendusi. Mõlemalt kõne all olnud ettevõttelt saab tellida ka metalli veoteenust.

EILI KOITLA

blog comments powered by Disqus