Vanad ja väsinud hooned kui möödunud aegade tunnistajad

Põltsamaal linnas seisab mitmeid hooneid, mis on kas osaliselt lagunenud või veel enam-vähem korras, aga millel puudub otstarve.

Kunagine linna turuhoone, mida eelmise riigikorra ajal pikisilmi oodati, sai küll valmis, kuid sisetöödeni seal siiski ei jõutud. Tollel ajal oli hoone omanikuks praeguse Põltsamaa Majandusühistu eelkäija Põltsamaa Tarbijate Kooperatiiv. Majandusühistu juhataja Jüri Männiksaare sõnul algas tänasel päeval nukralt seisva turuhoone ehitus 1980. aastate teisel poolel ja seiskus enne rahareformi. Pärast seda kuulus maja veel neli-viis aastat Põltsamaa Majandusühistule. Tollal oli plaan ühendada politsei, päästeteenistus ja kiirabi ning Põltsamaal nähti ühe võimalusena nende teenistuste paigutamist algselt turuhooneks ehitatud hoonesse. Paraku jäi seegi plaan katki. Männiksaar lausus, et selleks oleks tulnud see hoone väga põhjalikult ümber ehitada ja see oleks nõudnud küllaltki suuri kulutusi. Plaanist seega asja ei saanud.

Tollal toodeti Põltsamaa Ametikooli ruumides päästeveste ja sellel firmal olid siis laienemisplaanid, milleks vajati rohkem pinda. Pealegi oli siis juba selge, et üsna pea läheb päästevestide tootjate kasutuses olnud ruume tarvis ametikoolil endal.

Üheksakümnendate aastate teisel poolel müüs Põltsamaa Majandusühistu turuhoone edasi päästevestide tootjatele, kuid viimased seda millegipärast kasutusele ei võtnud ja hoone leidis veelkord uue omaniku. Uue aastatuhande algul toimus hoones tulekahju ja hävis hoone “torniosa”. Sellisena seisab see hoone Põltsamaa linnas tänaseni.

Põltsamaa-Jõgeva maantee ääres Põltsamaa valla territooriumil Sulustvere külas seisab kauplusehoone, mis aastaid tagasi samuti Põltsamaa Kooperatiivile ja hiljem Põltsamaa Majandusühistule kuulus. Selle müüs majandusühistu uuele omanikule 2003. aasta lõpus. Enne edasimüümist palus majandusühistu Põltsamaa vallal välja selgitada, kas sellel hoonel pole õigusjärgset omanikku. Põltsamaa vallalt saadi vastus, et sellised isikud vallale endast teada andnud ei ole.

i

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus