Vallaline või vallatu?

Haa! Ma nägin küll, kuidas te need vallad ära sõite. Tõstsite Torma valla, Palamuse valla, Jõgeva valla ning lõpuks ka Jõgeva linna tordilabidaga taldrikule ning panite nahka. Ma akna taga piilusin, jõuluaeg ikkagi. Siis seedisite natuke ja siis tõusis Jõgeva vald nagu fööniks tuhast. Aga mina? Mulle te kooki ei pakkunud! Kas mina olen nüüd vallaline või vallatu?

Meie elame siin metsa servas nagu oskame. Vahel käime linnas, selle all mõtleme me Tartut, vahel käime Jõgeval ka. Aga Jõgevalgi on kindlad linna tunnused olemas: vapp, kaubamaja, postkontor, isegi riigigümnaasium, mis ju väga tore. Miks te maakonnalinna siis vallaks tagandasite? Aga teisest küljest: kui ma enne käisin oma vanas vallamajas ainult korra aastas laadakohta küsimas, siis nüüd ma saan otse uues vallas juhilube uuendada, töötustaatust pikendada ja kui ma üleliia vallatuks lähen, siis isegi arestikambris välja magada. Ainult keeruline on aru saada, et kus see linn lõpeb ja vald algab või vald lõpeb ja linn algab? Ja mis sellest vanast vallast saab? Et kas paisub siuhti suureks või et kui varem ei olnud midagi, siis nüüd ei ole sedagi.

Aga igaüks kaupleb nagu oskab. Haapsalu näiteks tõusis soodsa tehinguga Eesti suurimaks linnaks. Päris ühinemiste alguses oli meilgi suur lootus MuAvLoKaSaToPaTa vallas peaaegu et mereriigiks saada. Kui enne ma ei lasknud linnavurlest sõbral paati oma krundile lohistada – paat suur ja järv väike, narr nagu, siis Peipsi järvega vallas oleks asjal uus jume olnud. Kui kiiresti oleks teinud, oleks saanud võibolla isegi selle Lääneranna ilusa nime endale napsata. Ja eriti osava manöövriga võinuks isegi Idarannaks saada ja valda lähima miljonilinna värvata.

Nagu ehk juba teate, olen ma spordisõber. Seega osalesin ma ka uue valla nimevõistlusel. Kumb võidab: kas ilus nimi või asjalik nimi. Öeldakse küll, et tark ei torma, aga tormalased ainsana just tormasidki hääletama. Teised rohkem passisid. Ikka ei aidanud! Asjalik nimi võitis ja mina kaotasin. Nüüd asub Jõgeva linn Jõgeva vallas Jõgeva maakonnas. Nagu ma tean, on mõne jõgevalase nimi ka Jõgeva. Õnnitlen! Mastirida!

Mis mulle siis siia Palamuse kanti alles jäi? Mulle sõna kant väga meeldib. Kui enne elasin Jõgeva kandis, siis nüüd elan veel ka Palamuse kandis Luua kandis ja mul on ümberringi toredad kandilised sõbrad. Siledad elavad linnas. Kas vallamaja nimi on nüüd osavallamaja? Ei, see on poliitiliselt ebakorrektne mõiste ja majagi täiega alles, pole palkideks lahti võetud. Kandimaja vist ka mitte? Teenenduskeskus, vot mis. Sel juhul võiks ka mõne lisateenuse välja nuputada, näiteks turistile paremat praadi pakkuda. Saaks raha ja heategu kah kirjas.

Inimene on ikka omakasupüüdlik. Nüüd ma aina juurdlen, et mis mul sellest ühinemisest kasu oli. Muu pidi kõik samaks jääma, kõik need koolid ja rahvamajad, aga transporditeenus pidi parenema. Muidugi, kui enne läksid pooled vallalised jala valda, siis nüüd see lõbu enam nii lihtne ei ole, tuleb arendada. Ja investeerimisvõimalused pidid kasvama! See oli nii tore uudis, et ma läksin neid võimalusi lausa uurima. Kõige rohkem meeldis, et Laiuse mäge laiendatakse. Õige! Ja kõrgemaks tehke ka, siis on kõigile näha. Ja peale tehke matkarada ja vaateplatvorm, kust meie ilusat valda ja ilusaid inimesi vaadelda. Ja teleskoobi kasutamise võimalus, siis näeb sealt ka Eesti riiki juubeli eel. Ja hoidke kindlasti alles kõik need sotsiaalsed töökohad: vallavanem, abivallavanemad, abivallavanemate abid, sekretärid, teenendusbüroode juhatajad ja nende sekretärid, et nad meie mured kõik ära kuulaks ja meid lohutaks.

Läksin lausa härdaks ja otsustasin sepitseda vanade aegade meenutuseks salmi “Oh, Vooremaa!

Oh Vooremaa, oh Vooremaa! Ma tulin siia noorena ja rabeda ja toorena, siis hing mul kattus koorega.

Oh Vooremaa, oh Vooremaa! Oh piima, või ja koore maa! Ma ootan nagu kartul maas, et päike kõnniks kõrgelt taas.ˮ

Selle jutu pealkirjast ärge mu naisele mitte kõssakegi! Muidu saan füüsilise märkuse koos arvestuskaardile kandmisega. Kokku lepitud?

JAANUS JÄRS, Luua

blog comments powered by Disqus