Väljanäitusel seekord ka kümnevõistlus

 

Palamuse võõrustab täna, nagu Mutionu laulusalmis, taas noori ja vanu ning karvaseid ja sulelisi: seal saab teoks kaheteistkümnes Suur Paunvere Väljanäitus koos müüjaterohke laada ja esinejaterohke kultuuriprogrammiga.

Nagu ikka, on väljanäitusele oodata rohkesti käsitöömeistreid ning väärt kodumaise tööstustoodangu, toiduainete, aiasaaduste ja istikute pakkujaid. Näidatakse ja müüakse ka põnevaid loomi-linde kodumaistest eksootilisteni välja.

„OÜ Jaanalinnufarm Järvamaalt toob kohale näiteks nandutibud,“ ütles Palamuse vallavalitsuse arendusspetsialist Reelika Kivimurd, kes õige mitu aastat väljanäitusel esinejate ja laadal kauplejate registreerimisega on tegelnud. Tema sõnul on majandussurutis laadakauplejate arvule pigem kergitavalt mõjunud, sest kasvav tööpuudus sunnib haarama igasugustest juhuotstest.

„Mõni müüja ongi tunnistanud, et loodab Leedust toodud kaupa müües laadal töötu napile sissetulekule lisa teenida,“ ütles Reelika Kivimurd.

Kui möödunud aastal oli laadal üle seitsmesaja müüja, siis tänavune arv küünib üle kaheksasaja. Kuidas majandussurutise aeg ostjate arvu mõjutab, see selgub täna.

Kui üks üritus juba kaheteistkümnenda toimumiskorrani jõudnud, siis pole korraldajatel tavaliselt enam suurt vajadust jalgratast leiutama hakata, aga oma elu mugavamaks saavad nad teha küll. Paunvere väljanäituse toimkonnal oli seekord väljanäitusel esinejate ja laadakauplejate registreerimiseks kasutada tuliuus arvutiprogramm, mis võimaldas näiteks korraldajatel platsimaksu äramaksnuid mittemaksnutest eristada, müüjatel aga saada interneti teel välja uurida, kus nende müügiplats asub. Ka muutus müügiplatside väljamõõtmine välitööst tubaseks tegevuseks.

„Kui varem mõõtsime müügiplatsid välja koos nende mahamärkimisega, siis nüüd saab seda teha arvutis,“ ütles platsitoimkonna juht Ivar Vinkmann.

Miljon stiilseimale

Seekord on korraldajad astunud tõsiseid samme selleks, et väljanäituse ilmet stiilsemaks muuta, st et laadapäeval Palamusele tulija leiaks end natuke arhailisemast, rohkem Lutsu teostega kokku kõlavast ajast. Väljanäituse kesksele käsitöö- ja toidualale arhailises stiilis müügilettide tellimise projekt EASilt kahjuks sel aastal toetust ei pälvinud ning jäi teostamata, küll aga panid korraldajad välja miljonisendise preemia stiilseimale müüjale või eksponendile. Arvesse võetakse nii müüja riietust kui ka platsi kujundust. Kuuldavasti pingutavad müüjad preemia pälvimisel nimel päris kõvasti.

Päevajuhi ametis hakkab väljanäitust seekord ohjama Võrumaa luuletaja Contra, kes, nagu mullune päevajuht Rohke Debelakkki, kannab Oskar Lutsu huumoripreemia laureaadi austavat nimetust. Et kultuuriprogrammis on peaesinejateks Kihnu Virve ja Kihnu Poisid, siis saab puhast eesti keelt seekord lavalt vist suhteliselt vähe kuulda. Tõlgi abi rahvas ehk siiski ei vaja.

Veel löövad kultuuriprogrammis kaasa ansamblid Laudaukse Kääksutajad ja Vennakese, Väägevere kapell ja puhkpilliorkester Tartu, Palamuse line-tantsijad ning terve bussitäis Aegviidu kandi taidlejaid.Ent seekord pakutakse publikule ka täiesti uudset võimalust osaleda Paunvere kümnevõistlusel, mis koosneb kartulijooksust, kõrvitsatõstest, kapsatõukest, porgandiviskest, sibulasurumisest, küüslaugupressimisest, peediheitest, kaalikahüppest, tomatiüleviskest ja kurgitõkkejooksust. Osalema pääsevad viis esimesena registreerunud naist ja niisama palju mehi. Võistlus algab kell 10.30 gümnaasiumi staadioni koolimaja poolses otsas ning võitjatele on auhinnad välja pannud Toila Spaa. Et kümnevõistlusel kasutusel olnud köögiviljad nunnunäitusele ilmselt enam ei kõlba ega ole neid ilus ka ära visata, viiakse need hiljem Elistvere loomapargi loomadele ninaesiseks.

Peaauhinnaks Tuneesia-reis

„Juurikate kümnevõistluse mõtte pakkusid välja konsultatsioonifirma BDA töötajad, kes tänavu augustis meie vallas suvepäevi pidasid ning heategevuskorras ka väikese ajurünnaku korraldasid, et meie traditsiooniliste ürituste rikastamiseks ideid genereerida,“ ütles Palamuse rahvamaja juhataja Valdi Reinas. „Otsustasime selle vahva mõtte juba tänavusel laadal teoks teha.“

Nagu mitmel varasemalgi väljanäitusel, tutvustavad portaali Bokseripesa ümber koondunud koerakasvatajad erinevaid koeratõuge ja peetakse tervete sigade küpsetamise võistlust Suur Sigadus. Kui ilm on sobiv, saab ka kopteriga Palamuse kohal lennata. Kes aga väljanäituse pääsmete vahel välja loositavale peaauhinnale kandideerida tahab, peab kella poole nelja paiku õhtupoolikul Palamuse laululava juures viibima, sest see loositakse välja ainult kohalolijate vahel. Peaauhinnaks on nimelt Tuneesia-reis ning kuna see toimub juba oktoobris, tahab reisikorraldaja — firma Germalo Reisid — kohe laada lõppedes teada saada reisilemineja nime ja isikuandmeid.

„Ehkki laadakorraldamine hakkab suhteliselt rutiinseks tegevuseks muutuma, ei taha me korra käivitatud ettevõtmist ka pooleli jätta,“ tõdes Palamuse vallavanem Urmas Astel.

Ega eesti rahvas katkijätmisega enam lepikski, sest olgu ajad ja ilm millised tahes, Paunvere väljanäitusele tahetakse ikka tulla. Tänasele väljanäitusele tulijail on võimalus õlg alla panna ka ühele õilsale teole: kaks aastat tagasi meie hulgast lahkunud näitleja ja filmilavastaja Kaljo Kiisa mälestuse jäädvustamisele Palamusel. MTÜ Sokuturi eestvedamisel kavatsetakse nimelt püstitada apteegi juurde veskijärve äärde Tauno Kangro pronkstaies, mis kujutab Kiiska kellamees Liblena, keda ta Lutsu-ainelistes filmides mängis. Annetusi taiese püstitamiseks on võimalik teha täna laadaplatsil ning edaspidi internetis. Juhised leiab Palamuse valla kodulehelt.

iii

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus