Valitsus karistab põllumehi meeleavalduse eest

Eesti põllumehi tabas järjekordne löök – erikütuse aktsiisi kavandatakse 70 sendi võrra liitri kohta tõsta. Sellise otsuse tegi esmaspäeval Riigikogu rahanduskomisjon.

iii

Kõikides ühenduse liikmesriikides on Euroopa Liit lubanud  müüa põllumeestele eridiislikütust madalama aktsiisimääraga, mida ka kõik liikmesriigid teevad. Keskmine eridiislikütuse aktsiisimäär on Eestis niigi kõrgem kui teistes Euroliidu riikides. Põllumeeste taskust võetakse järgmisel aastal veel ligi 100 miljonit krooni.

Põllumehed protestisid 18. novembril Toompeal riigi otsetoetuste lisamaksete 64-protsendilise taseme üle järgmise aasta riigieelarves. Argumendiks tõime sellegi, et mitte ükski riigieelarve rida ei ole vähenenud 34 protsendi võrra, nagu see toimus põllumajandustoetustega. Kui aktsiisi suurendamise otsus oleks tehtud enne Toompea meeleavaldust, viibinuks platsil kordades rohkem põllumehi. 18. novembril osales 673 inimest. Sellise otsuse valguses, millega suurendatakse põllumeeste kulusid, ei saa rääkida, et valitsuse prioriteet on põllumajandus.

Lugupeetud valitsus ja selle parandusettepaneku poolt hääletanud koalitsioonierakondade saadikud! Põllumeestel pole võimalik majandada ühises Euroopa Liidu majandusruumis, kui meie seadusandjad seda ebavõrdsust veelgi suurendavad. Kannatajaks ei jää mitte üksi põllumehed, vaid kõik Eesti toidu tarbijad.

Eesti Põllumeeste Keskliidu nõukogu koguneb 26. novembril, et arutada kujunenud olukorda ja kavandada edasisi meetmeid.

JAAN SÕRRA, Eesti Põllumeeste Keskliidu asepresident

blog comments powered by Disqus