Valimiste lähenemine toob Jõgevamaa poliitikaellu elevust

Hiljemalt teisipäeva õhtul kella 18.00ks pidid erakonnad, valimisliidud ja üksikkandidaadid teatama oma kandideerimisest kohalike omavalitsuste volikogudesse.

<span lang=”ET” style=”FONT-SIZE: 10pt; FONT-FAMILY: Arial”>

Eelmistel, 2005. aasta kohalikel valimistel sai Jõgevamaal kõige parema tulemuse tollane Jõgeva linnapea ja praegune maavanem Viktor Svjatõsev, kes kandideerib praegugi Reformierakonna nimekirjas Jõgeva linnavolikokku. Valimistel osaleb ka tollal paremuselt teise tulemuse saanud Põltsamaa linnapea Jaan Aiaots, kes on linnapeakandidaat ka tänavustel valimistel. Neli aastat tagasi kolmanda tulemuse saavutanud üle-eelmine maavanem ja praegune SOS-Lasteküla tegevjuht Margus Oro tänavustel valimistel ei osale. „Mind kutsusid mitmed erakonnad kandideerima Põltsamaa linnavolikogusse, kuid otsustasin, et praeguseks aitab poliitikas kaasalöömisest. Mis saab tulevikus, ei tea, sest võtan ikka ühed valimised korraga.

Kodulinna käekäigule olen aga ikka valmis kaasa aitama, kui abi palutakse ja nõu küsitakse,” kinnitas Oro. 

Rahvaliitlased kandideerivad kõigis omavalitsustes 

Jõgevamaal kõige suurema liikmeskonnaga poliitlise organisatsiooni, Eestimaa Rahvaliidu maakonnaühenduse esimehe Heldur Lääne sõnul  osaleb erakond valimistel kõikides linnades ja valdades. „Üheteistkümnes erakonnas osaleme erakondade nimekirjadega, Põltsamaal ja Mustvees aga  valimisliiduna. „Tegijad on kõik meie nimekirjades olevad inimesed. Pragmaatikutena peame oluliseks, et valituks osutuksid kogemustega ja oskustega isikud, mitte „peibutuspardid”. Meie elu sõltub meist endist ja nii targad, kui me oleme, nii targalt ja elamisväärselt  elu ka jätkub. Ka hindame kõrgelt tulevasi valitsuspartnereid, sest tõe monopoli ei  oma keegi,” rääkis Lääne.

„Meie erakonnal on palju liikmeid ja kindlasti osalevad nad aktiivsete inimestena ka valimisnimekirjades. Selleks on neil põhiseduslik õigus,” lisas ta.  

„Rahvaliidu nimekirjas kandideerival meeskonnal on tahtmist  ja oskusi muuta linna juhtimine linnakodanikule odavamaks, suunates säästmisega vabaneva raha laste, eakate ja puudega inimeste teenistusse, et iga maksumaksja kroon läheks linnakodaniku hüvanguks. Täna on kõige olulisem küsimus, kuidas hoida ja luua uusi töökohti. Oluline on luua kõikidele elanikkonna gruppidele võimalused tegelda pideva eneseharimisega, teha sporti ja sisustada oma vaba aega. Toetame  jäähalli ehitamist Jõgevale,” rääkis Rahvaliidu nimekirjas Jõgeva linnavolikokku kandideeriv Mai Treial.  „Kuigi linnapead ei saa linnarahvas otse valida, annavad nad oma toetuse ikka sellele kandidaadile, keda sooviksid näha linnapeana. Seda on näidanud ka senine valimispraktika, kus tunnustatud linnapea või vallavanem on saanud suure osa hääli,” ütles Treial, kes on Rahvaliidu kandidaat Jõgeva linnapeaks.

„Meie eesmärk on saada volikogus valdav enamus,” kinnitas  Mustvee ekslinnapea Mati Kepp, kes pürib seal praegugi linnapeaks valimisliidu Kodulinna Areng esinumbrina.  

iii

Keskerakonna raskekahurvägi pürib linnajuhtideks  

„Ka meil on kahes kahes linnas igati arvestatavad linnapeakandidaadid: Põltsamaal praegune Tallinna abilinnapea Taavi Aas ja Jõgeval Aare Olgo, kes on töötanud maakonnakeskuse abilinnapeana 2002. aastast,” ütles Keskerakonna Jõgevamaa piirkonna esimees Andres Vään. „Keskerakond osaleb Jõgevamaal oma nimekirjaga kõikides omavalitsustes, välja arvatud Saare vald. Kõige pikema nimekirjaga läheme valimistele Jõgeva vallas . Praegu ootame ennekõike võimalikult head tulemust, koalitsioonide moodustamisele hakkama mõtlema pärast valimistulemuste selgumist,” ütles Vään.   

Reformierakond pakub kandidaate volikogu esimeesteks

Reformierakond on oma nimekirja valimisteks esitanud üheteistkümnes omavalitsuses „Kokku kandideerib Jõgevamaal Reformierakonna  nimekirjades 152 inimest. Erakonna liikmed kandideerivad aga kõigis omavalitsustes, sest osalevad ka valimisliitudes. Mustvees on meie liikmed koondunud valimisliitu „Mustvee, minu  kodu” ja ka Palamusel kandideerib üks reformierakondlane valimisliidus,”  ütles Reformierakonna Jõgevamaa ja Tartu piirkonna arendusjuht Terje Trei, kes on ka Reformierakonna kandidaat Põltsamaa linnavolikogu esimehe ametikohale.

„Jõgeva linnapeaks on Reformierakond välja pakkunud Kalmer Laini ja Põltsamaa vallavolikogu esimeheks Margus Metsma. Põltsamaa linnas ja vallas on Reformierakond otseselt tegelemas volikogu valimistega ja seetõttu olemegi esitanud volikogu esimehe kandidaadid.  Mustvees osalevad meie erakonna liikmed valimisliidus  ja seega pole Reformierakonnal seal valimiste eelseid positisioone kavandatud.

Oma kodukoha omavalitsuse volikogu või valitsuse töös osalemiseks ei ole vaja olla laiaulatusliku tunnustusega „täht”. Vaja on tahtmist oma kodukoha elu-olu tunda ning teha tööd piirkonna inimeste soovidest ja vajadustest lähtuvalt, et paikkond areneks,” rääkis Terje Trei.

IRL eestvedaja pürib Põltsamaa linnapeaks 

Isamaa ja Res Publica Liidu osalemist valimistel kommenteeris IRL Jõgevamaa Piirkonna esimees Toivo Peets. „2005. aasta valimistel osalesid Isamaaliidu ja Res Publica esindajad eraldi nimekirjades, praegu aga on kaks erakonda ühinenud. Nii esitas IRL oma nimekirjad näiteks  Jõgeva linnas, Põltsamaa linnas, Põltsamaa vallas, Puurmani vallas ja Pala vallas,” rääkis ta. Toivo Peets on ka IRL kandidaat Põltsamaa linnapeaks.

Sotsid tulemusi ei ennusta 

Sotsiaaldemokraatlik Erakond osaleb seekordsetel valimistel esmakordselt Pala, Jõgeva, Pajusi ja Põltsamaa vallas ning Mustvee linnas. Nagu varasematelgi kordadel, pakutakse oma kandidaadid nüüdki välja Saare, Palamuse ja Tabivere vallas (valimisliiduna).  „Tulemusi ei oska ennustada.  SDE nimekirjade osalemine kohalike omavalitsuste valimistel annab inimestele maailmavaatelise valikuvõimaluse. Eesti riigis on täna liiga palju ebastabiilsust ja seetõttu on sotsiaalne turvalisus väga madal,” ütles Sotsiaaldemokraatlikku Erakonda kuuluv Saare vallavanem Jüri Morozov.  

Torma vallast võib saada roheliste tuulte maa

Rohelised kandideerivad Jõgevamaal ainsana Torma vallas ning on moodustanud valimisliidu Rohelised Tuuled. „Rohelised kandideerivad ikka sügavamatel põhjustel. Meie nimekirjas on noored inimesed, kellel on teised tulevikuplaanid ja vaated kui praegu volikogus olevatel inimestel. Me tahaksime näha, et noored inimesed tuleksid pärast õpinguid maale tagasi. Meie eesmärk on saada volikogusse rohkem inimesi, kellel oleksid ainult läbimõeldud ühiskondlikud eermärgid,” ütles Torma Roheliste eestvedaja Janika Lindsalu.

iii

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus