Valgevenele terekäsi

On aeg, kui Eesti riik võiks selgelt näidata, kelle poolt ta on. Olen täiesti kindel, et meie poliitikute ega ka meie valijate süda ei kuulu Valgevene türanni Lukašenka toetajate hulka. Valgevenet ei märka meie välispoliitiliste prioriteetide hulgas, kuid võiksime siiski näidata oma selget suhtumist diktaatuuri ning türanni all kannatavate lihtsatesse valgevenelastesse.

Kiiduväärt on Eesti toetus Valgevenele, tuues siia meie riigi toel õppima tudengeid Valgevenest. Siin saavad nad õppida ning praktikas kogeda demokraatia toimimist. Kui Valgevene on selleks valmis, saavad just need noored võtta vastutuse ning juhtohjad, et üles ehitada demokraatlik riik. Just need noored panevad ehk kunagi, loodetavasti õige pea aluse kodanikeühendustele Valgevenes. Lisaks koolitamisele võiks Eesti riik aidata Valgevenet veel ühel viisil – alandades viisamaksu praeguselt 60 eurolt 35le. Kontaktide soodustamine demokraatlike riikidega on vähim, mida Valgevene diktatuuri vastu võitlemisel teha saame. 

Viisamaks 35 eurole

Praegu on Euroopa Liit kehtestanud Valgevene poliitilisele eliidile viisakeelu, diktatuuri otseseid osalisi me oma 27 liikmesriiki sisse ei lase. Küll aga on see võimalik tavalistel valgevenelastel. Endine rikas Belarus traktorite tootja on praegu pigem vaene kui rikas. Vaene on riik, vaesed selle kodanikud.

Selleks, et valgevenelane saaks külastada Eestit, tuleb tal tasuda viisamaksu 60 eurot ehk välja käia üle 900 krooni. Arvestades valgevenelase sissetulekut on see väga suur summa. Eesti võiks olla see eesrindlik EL liikmesriik, kes võimaldaks Valgevene riigi võimalikult paljudel kodanikel külastada läänemaailma. Saame nõnda toetada demokraatia levimist ning näidata ka oma suhtumist Lukašenkasse.

Viisamaksu vähendamine poole võrra, 35 eurole, oleks parim lahendus inimestele, kes vaevlavad poliitilise diktatuuri küüsis. Pealegi — olgem ausad, sellist viisamaksu maksavad ukrainlased, moldovalased ning osaliselt ka Vene Föderatsiooni kodanikud. Miks mitte siis valgevenelased? Muide, Euroopa Parlament kogub sotsiaaldemokraatide eestvõttel sellisele valgevenelaste viisamaksu vähendamise nõudele allkirju. 

Lukašenka rezhiim pole igavene

Eesti on teatavasti oma internetilahenduste poolest uuenduslik riik nii Euroopas kui kogu maailmas. Et oma juhtpositsiooni selles osas säilitada, on mul ettepanek. Nimelt võiksime hakata väljastama e-viisasid nii Valgevene kodanikele kui kõikidele teistelegi, kellega meil kehtib viisarežiim. Olin mõni aeg tagasi missioonil Kambodžas, kuhu sisenesin e-viisaga. See oli väga mugav. 21. sajandil on õppida lähedalt ja kaugelt.

Miks käsitlen Valgevene teemat? Osalen nimelt Poola presidendi Alexander Kwasniewski juhtimisel rahvusvahelises rakkerühmas, mis tegeleb Valgevene demokratiseerimisega. Meie rühma ülesanne on üheskoos välja töötada põhimõtteid, mis paneksid aluse Valgevene diktatuuri järgsele ajale. Meie arvamust mööda on Valgevenele kõik hea, mis avardab riigi kodaniku maailma ja süvendab tunnet, et Lukašenka rezhiim pole igavene.

Vastupidi, türanni saab maha võtta väga lihtsalt. Sellest hetkest, kui inimesed enam ei karda ja hakkavad ühtse rindena diktaatorile vastu, vajub diktatuur kui nõelatorke saanud õhupall vaikse susinaga kokku. Olen veendunud, et nii juhtub ka Valgevenes. Ja pigem varem kui hiljem.

MARIANNE MIKKO,

Euroopa Parlamendi liige, sotsiaaldemokraat

blog comments powered by Disqus