Väino Valdmanni möödanikuhõnguline fotonäitus Põltsamaast

Põltsamaa kultuurikeskuses avatud Väino Valdmanni fotonäitusel Põltsamaa vanadel fotodel on vaadata pildid aastakümnete tagustest sündmustest, olustikust ja inimeste toonasest igapäevaelust.


Avatseremoonial fotosid uudistades  meenus mitmetele külastajatele kunagistel aegadel toimunu, oli nostalgiat ja ka humoristlikku tagasivaadet möödanikku.

Fotograaf Väino Valdmann märkis, et idee vanaaegsetest fotodest näituse koostamiseks sai alguse tema huvist ajaloo vastu. “Otsisin välja kunagised negatiivid ja töötlesin nendest välja fotod. Üksikute fotode autorid on olnud ka mu vanaisa ja isa,” lausus ta.

Huviga vaadati fotosid Põltsamaa sildadest, millest piltidel nähtsaval kujul pole säilinud ükski. Valdmann oli pildistanud kitsesid Uue-Põltsamaa mõisa pargis. “Need olid Põltsamaa kooli kitsed. Leidsime koertest puretud kitsetalle ja hakkasime teda ravima. Hiljem toodi kitsesid veel juurde ja tekkis kitseaed. Lastele meeldis kitsi vaadata ja toita. Koerad kippusid aga aeda ründama,” meenutas omaaegne õppeasutuse majandusjuht Arno Kull.

Nostalgiline pilt kinomajast

Mitmetele andis inspiratsiooni meenutuseks kaheksakümnendatel aastatel tehtud foto toonasest kinomajast. “Kinopileti ostmiseks tuli sageli ikka tundidekaupa järjekorras seista,” ütles noorusaegadele tagasi vaadates hilisem Põltsamaa ekslinnapea ja tänane Põltsamaa vallavalitsuse ehitusnõunik Margi Ein. “Kõige kallimate piletitega ja kõige populaarsem oli kinos viimane ehk 27. rida. Kui noormees neiut kinno kutsus, püüdis ta ikka sinna ritta pileti saada,” meenutas põltsamaalane Igar Pae.

“Mäletan, kuidas kinomaja põlema läks. Parajasti näidati seal Tarzani filmi. Kui tuletõrjujad kustutasid, said omajagu märjaks ka mõned kinokülastajad,” rääkis ta.

Uudistada on ka foto, kus kardispordiorganisaator Peeter Kallasmaa ühel Põltsamaa tänavatel toimunud võistlusel starti annab.

Kui kuninganna külas käis

Piltidelt näeb restaureerimistöid Põltsamaa lossihoovis, mille üheks eestvedajaks oli praegune Põltsamaa majandusühistu. Väino Valdmann on jäädvustanud ka Rootsi kuninganna Silvia ja tema saatjaskonna külaskäigu Põltsamaale 1992. aastal. “Delegatsioon saabus suure bussiga. Avanes võimalus kõrget külalist üsna lähedalt pildistada,” rääkis fotograaf.

Põltsamaa Vabadussõja mälestusmärgi avamisel tehtud fotol näeb aga nii paikkonnas kui kaugemal tuntud inimesi: kirikuõpetaja Herbert Kuurmet, pedagoogi ja tuntud harrastusfotograafi Valter Vunki, koorijuht Heli Martinit ja Põltsamaa vallast võrsunud ajalooprofessor Helmut Piirimäed.

“Mulle meeldivad eriti Väino Valdmanni pildid Sõpruse pargist ja Ants Pajust, kes selle looduskeskkonna saamisloost ja arendamisest kirglikult ja pühendunult rääkides kõiki oma jutuga paelus,” ütles riigikogu liige Aivar Kokk. “Väino on oma fotoloomingu tutvustamiseks väga tänuväärset tööd teinud,” lisas ta.

Õnnitlussõnu öelnud Põltsamaa linnapea Jaan Aiaots märkis, et Väino Valdmannil oli igati väärt mõte Põltsamaa linna 90. aastapäevaks vanadest fotodest näituse koostamine.

“Fotokunst on ajaloo jäädvustamiseks äärmiselt vajalik, sest ajavoolus saab olevikust kiiresti minevik. Fotograafil on aga ainulaadne võime tabada hetke,” lasusus linnapea.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus