Väino Valdmanni looming Kumus

Sellest, et tema looming Kumusse satuks, unistab iga Eesti kunstnik. Hiljuti Kumus avatud näitusel “RAM — Eesti varajane arvutikunst” võib ühest monitorist vaadata ka põltsamaalase Väino Valdmanni kakskümmend aastat vana animafilmi “World” ehk “Maailm”.


 Kõnealune näitus (lühend RAM näituse pealkirjas tähistab sõnaühendit “random access memory”, mis tähendab arvuti põhimälu) kajastab arvutite kasutamise ajalugu Eesti visuaalses kultuuris. Arvutitehnoloogia areng ärgitas 1980. aastate lõpus ja 1990. aastate alguses paljusid selle võimalikku potentsiaali rakendama. Nii toodeti animafilme, reklaamiklippe ja saatepäid ning produtseeriti arvutigraafikat. Koolide arvutiklassides käis aga vilgas mängude arendus. Kumu näitusel saab näha nii arvuti abil loodut kui ka mitmesuguseid “arhailisi” seadmeid.

“Olin päris üllatunud, kui Kumu arvutikunsti näituse kuraator Tuuli Lepik minuga ühendust võttis ja palus luba minu esimest animafilmi loodavas väljapanekus kasutada. Ei oskagi öelda, kust ta üldse teadis, et mul selline film olemas on. Võib-olla oli kuulnud Rene Kelomehelt, kes mul omal ajal selle umbes pooleteise minutise animatsiooni valmis teha aitas,” ütles Väino Valdmann.

Käis Tallinna vahet

Kakskümmend aastat tagasi sai ta nimelt kodus valmis teha ainult üksikud filmikaadrid — 25 kaadrit iga sekundi jaoks —, nende liikuvaks pildijadaks liitmiseks vajalikku tehnoloogiat tal võtta polnud. Seepärast sõitis ta kord kuus, diskettidele salvestatud kaadrid kaasas, Tallinna telemajja, kus Rene Kelomees need oma arvutisse kopeeris ja filmijupiks “kokku keevitas”. Töö tillukese animaklipi kallal kestis oma poolteist aastat.

“Ega mul seal erilist süžeed olnudki, eelkõige tahtsin ju proovida arvuti pakutavaid tehnilisi võimalusi,” ütles Väino Valdmann ja lisas, et Tuuli Lepiku teada on Väino Valdmanni “World” esimene sellise tehnoloogiaga tehtud animafilm Eestis ja Väino ise esimene Eesti filmiamatöör, kes arvutianimatsiooni valmis tegi.

Üldse on Väino teinud neli-viis animafilmi. Teise ja järgmised sai ta juba algusest lõpuni kodus valmis teha, sest muretses arvutisse videokaardi, mis võimaldas filmi monteerida. Kui vahepeal keskendus Väino rohkem dokumentaalfilmidele, siis praegu on tal taas animafilm käsil.

“See tuleb väga sümbolistlik. Mees alustab kaunist pargist teekonda läbi erinevate maailmade ja maastike, sealhulgas poliitilise värvinguga maastike, ning jõuab lõpuks oma rohelisse aeda tagasi,” ütles Väino Valdmann ja lisas, et film tuleb tervelt kümne minuti pikkune ja selle muusikaliseks taustaks on Raveli kuulus “Boolero”.

Mõtleb pikalt

Väino sõnul on praegusel animafilmi tegemisel teatud ühisjooni kahekümne aasta tagusega.

“Nagu siis, annan ka nüüd arvutile käsklused kätte ja jätan ta siis enda magamise või äraoleku ajaks neid täitma. Kui kaadris on palju objekte või varjud, siis mõtleb arvuti nende kallal ka praegu päris pikalt,” sõnas Väino.

Varajase arvutikunsti näituse avamist ei toimunudki, küll aga kutsuti Väino kui üks sellel esinevaid autoreid Kumu hiljutisele kümnenda sünnipäeva peole.

“Päris uhke oli vaadata, kuidas su enda looming Kumu näitusel monitoris jookseb,” tunnistas Väino.

Varase arvutikunsti näitus on Kumus avatud 4. septembrini.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus