Väino Valdmann õpetas pealinnas arvutikunsti

Väino töötoas sai proovida kätt fotograafia, video ja arvutigraafika alal.

“Nagu Põltsamaa kultuurikeskuse multimeediaringiski, tegime arvutipilte 3D valmisobjekte ja taustu kasutades,” ütles Väino Valdmann. “Nii et inimese joaks, kellele arvuti päris võõras pole ? ja tänapäeva inimestele enamasti polegi ? on see suhteliselt lihtne ja pakub seepärast ka lõbu ja mängurõõmu.”

Pealinna spetsialistide tiheda töögraafiku tõttu tuli Väinol osa ajast juhendada ka teist, nukufilmi töötuba, kus loodi mõnesekundilisi animafilme, mille tegelasteks plastiliinist nukud. Plastiliinist filmitegelaste meisterdamine, nende eri asendites filmikaadritele jäädvustamine ja kaadritest liikuva pildirea kokkumonteerimine pakkuski Väino sõnul publikule kõige rohkem huvi.

Teadsid, mida tahavad

Et “Homo ludens” oli põnevas vanalinnamajas asuvas lastegaleriis avatud just sügisesel koolivaheajal, võis eeldada, et töötubade põhipublikuks on lapsed. Ent kätt proovima tuli ka täiskasvanuid. Eesti ja vene keelt kõnelevaid asjahuvilisi käis enam-vähem võrdselt. Tohutud rahvamassid töötubadest Väino sõnul just läbi ei voolanud, ent tööd oli siiski omajagu.

“Ega seal suurt vahet pole, kas juhendada tuttavaid või võõraid lapsi,” ütles Väino. “Iseasi, et Tallinna noored näisid natuke paremini teadvat, mida nad teha tahavad.”

Tegelikult polnudki see Väinol esimene Kullo galeriis töötoa juhtimise kogemus: enam-vähem samasugust töötuba juhtis ta ka neli aastat tagasi, mil galeriis toimis rahvusvahelise amatöörfilmide festivali raames näitus-stuudio “Homo animus”. Ju siis jäädi tema tööga toona rahule: ega teda muidu tagasi oleks kutsutud.

“Tegelikult pidid näitus ja töötoad tulema rahvusvahelised, ent paraku ei saanud korraldajad väliskülaliste kutsumiseks vajalikku projektiraha,” ütles Väino Valdmann.

Peaaegu kogu töötoas vajaliku tehnika võttis ta kodunt kaasa. Lisaks sellele võttis ta kaasa ka oma multimeediaringi õpilaste Märt Laanemäe, Sander Küti, Helari Kuke, Rivo Trofimovi ja Kaspar Kri?ivetsi arvutigraafilisi töid, millest pani galeriisse üles näituse.

Mõjus värskendavalt

Multimeediakunsti näitusi, mis seotud märgi, kujundi, sõnumi, loovuse ning inimese harmoonia loomisega füüsilisel ja vaimsel tasandil, oli galerii kõigil kolmel korrusel ning lisaks eelpool mainituile tegutses joonisfilmi töötuba. Toimus ka ümarlaud teemal “Mängu hind”, millel nimekatest multimeediaproffidest osales näiteks Raivo Kelomees.

“Teises keskkonnas ja teistsuguste õpilastega töötamine mõjub värskendavalt,” ütles Väino Tallinna-kogemust kokku võttes.

Mis aga juubelit pidanud Noorfilmi puutub, siis sellel Olev Viitmaa juhitaval stuudiol on seljataga kuulsusrikas ajalugu: ühtekokku on seal filmipisku külge saanud paar tuhat noort, kelle hulgast on võrsunud ka ridamisi kõrgharidusega filmiproffe ja teletöötajaid, nagu näiteks Rein Kotov, Erik Norkroos, Hendrik Normann, Mait Laas, Ülo Pikkov, Kullar Viimne, Asko Kase jpt. Auhindu on Noorfilmi toodang noppinud nii rahvusvahelistelt kui ka kodumaistelt filmifestivalidelt, Palamusel peetavad Theodor Lutsu Filmipäevad kaasa arvatud.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus