Väino Valdmann oli rahvusvahelisel fotokonkursil edukas

Põltsamaalane Väino Valdmann esines edukalt Euroopa Liidu maaelu teemalisel rahvusvahelisel foto- ja videokonkursil, jõudes kahes kategoorias kuue parema hulka. Edu tõid talle fotod, mis tehtud Nopri Talumeierei laudas ning Männikjärve raba vaatetornis.

Euroopa Liidu ühise põllumajanduspoliitika (ÜPP) 50. aastapäevale pühendatud foto- ja videokonkurss “ÜPP — tagasipöördumine tulevikku” viidi läbi neljas Euroopa Liidu liikmesriigis — Eestis, Bulgaarias, Maltal ja Portugalis. Eestlaste huvi konkursi vastu oli päris suur ning siinsete autorite fotod-videod heal tasemel. Sellest annab tunnistust asjaolu, et neljast kategooriast kahes tuli võit Eestisse ning et 18 paremast fotost koostatud näitusel, mida tutvustati Brüsselis detsembri keskel toimunud seminaril Euroopa Komisjoni Põllumajanduse peadirektoraadi esindajatele ja teistele külalistele, olid väljas viie eesti autori tööd.

Väino Valdmannilt oli näitusel suisa kaks tööd. Nopri Talumeierei laudas end vastaval masinal mõnusasti sügada laskva lehma pilt konkureeris kategoorias “Euroopa põllumajanduspoliitika ja tootmine — kvaliteet, mitmekesisus, tervislikkus” ning Männikjärve raba vaatetornist tehtud pilt kategoorias “Mahepõllumajandus ja maaturism”. Fotosid oodati võistlusele üldse kolmel teemal (kolmas oli “Külakogukonna tulevik”) ja igast teemakategooriast väljas kuus tööd, seega võib öelda, et Väino jõudis kahes kategoorias kuue parema hulka.

Konkursi üldvõitjaks tunnistati portugallase Manuel Luis Gomesi foto sellest, kuidas valmib Douro orus asuvas veinitalus toodetav vein. See foto oli üksiti põllumajanduspoliitika ja tootmise teema parim foto. Külakogukonna tulevikku käsitlevate fotode hulgast tunnistati parimaks teise portugallase, Francisco Tellesi võistlustöö. Mahepõllumajanduse ja maaturismi teemaliste fotode hulgas oli aga parim eestlanna Eddy Konti põllul söövat kureparve kujutav pilt. Ka videote kategoorias tuli esikoht Eestisse: selle sai Lõuna-Eesti külaelu kujutava video eest Ott Rõngas.

Osa kampaaniast

Foto- ja videokonkurss oli osa Euroopa Komisjoni põllumajanduse ja maaelu arengu peadirektoraadi kaasrahastatud infokampaaniast “ÜPP: tagasipöördumine tulevikku”. Kampaania peakorraldaja oli Bulgaaria agentuur Strategma, Eestis aitas neil konkurssi läbi viia kommunikatsiooniettevõte In Nomine.

“Info Euroopa Liidu maaelu teemalise fotonäituse kohta jõudis minuni MTÜ Piltijad kaudu,” ütles Väino Valdmann. Kuulun ka ise sellesse ühendusse ning meile saadeti üleskutse konkursil osaleda. Et mul konkursi teemadega haakuvaid pilte võtta oli, siis otsustasingi kaasa lüüa.”

Nopri Talumeiereis käis Väino ülemöödunud aastal koos IRL Jõgeva- ja Tartumaa organisatsioonide liikmetega. Seal tehtud pilte saatis ta konkursile päris mitu. Veel saatis ta konkursile mõned Kamari veetrallil tehtud pildid. Need konkureerisid koos Männikjärve rabas tehtud võtetega maaturismi teemaliste fotode kategoorias.

“Kui meie inimesed on selliseid Männikjärve raba vaatetornist tehtud pilte ilmselt kümnete kaupa näinud, siis rahvusvahelisele žüriile avaldas see muljet: mujal Euroopas on rabad ju haruldased,” ütles Väino Valdmann.

Kunst esiplaanil

Kui tema arvas, et sellel konkursil hinnatakse rohkem pildi sisulist külge ja informatiivsust, siis tegelikult tegi žürii oma valiku pigem kunstilisest seisukohast lähtudes. Näiteks on konkursi üldvõidu pälvinud töö küll tõesti tehniliselt efektne, ent vähemasti veinitootmist mitte tundev inimene ei saa niisama peale vaadates küll aru, mida sellel kujutatud on.

Kui üldvõitja ja kategooriate võitjad said ka auhinnad, siis ülejäänutele jäi vaid rõõm osalemisest. Väino on leidnud vähemasti internetist mõned fotod, mis tõendavad, et tema tööd Brüsselis näitusel olid.

Timo Raussi kommunikatsiooniettevõttest In Nomine kinnitas, et detsembri keskel Brüsselis ÜPP teemalisel seminaril väljas olnud näitusekomplekt läheb kindlasti veel kuhugi üles: kas uuesti Brüsselisse või siis hoopis Pariisi.

“Ka Eesti pole välistatud. Juhul, kui leiame Tallinnas sobiva koha, kus näitust paari lähema nädala jooksul eksponeerida, saamegi tööd võib-olla siia. Kõige lõpuks lähevad pildid aga konkursi peakorraldaja kodumaale Bulgaariasse, kus neid hakatakse eksponeerima Euroopa Liidu infobüroodes,” ütles Timo Raussi.

Väino Valdmann on viimasel ajal lisaks ELi maaelu teemalisel fotokonkursil osalemisele riputanud oma pilte üles ka Facebook’is Eestit kui turismimaad propageerivale kodulehele Visit Estonia. Ühe tema öise foto jõulutuledes Viru väravatest on  väga paljud selle lehekülje külastajad meeldivaks tunnistanud. ELi maaelu teemalisel foto- ja videokonkursil osalenud töödega saab aga tutvuda veebilehel http://photo.europe.bg/ee/?c=373&winners.

i

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus