Väino Treiman kutsub Kalevipoja rullisõidust mõnu tundma

Üldrahvaliku spordivõistluse peakohtunikuks on treener ja uisuspordi edendaja Jõgevamaal Väino Treiman, kes kõiki sportlikke inimesi ja liikumise harrastajaid maratonil kaasa sõitma julgustab. Usutluses Vooremaale rääkis Väino Treiman ka rulluisutamise käekäigust nii Eestis kui kogu maailmas.

Kui populaarne spordiala rulluisutamine Eestis ja rahvusvahelisel areenil üldse on?

“Eestis korraldatakse juba mitmeid aastaid rulluisumaratoni ABEC CUP, mis koosneb viiest etapist. Sel karikavõistlusel osalevad ka Adavere kiiruisutajad. Teadaolevalt on mujal maailmas rulluisutamine eriti populaarne Ameerika Ühendriikides. Hiljuti toimus aga ka Berliini rulluisumaraton, kus osales üle 8000 inimese.”

Millised mõtted ja emotsioonid Teil kui kogenud spordimehel tekkisid, kui maavanem Aivar Kokk pakkus välja idee korralda Kasepää vallas rulluisumaraton?

“Märtsis Peipsi järve jääl toimunud Kalevipoja uisumaratonil osalesid võidukalt Eesti tuntuima uisutreeneri Tiit Idarandi õpilased, kes tegelevad ka rulluisutamisega ja on edukad sellelgi spordialal. Kavatsusse korraldada rulluisumaraton suhtusin kohe pooldavalt, sest see võistlus on talvise uisumaratoni loogiliseks jätkuks ja ühtlasi ka treeninguks järgmisele uisumaratonile Peipsil. Rulluisutamine ja uisutamine on lähedased spordialad, mis teineteist täiendavad.”

Räägime nüüd Kalevipoja rullisõidu täpsemast toimumispaigast.

“Rulluisumaratonil võisteldakse Jõhvi-Tartu maantee renoveeritud teelõigu 74.-79,7. kilomeetril. Laupäeval kell 13 antakse start 37-kilomeetrilisel distantsil osalejatele, viis minutit hiljem stardivad hobirullil ja rahvarullil sõitjad.”

Kindlasti lisab võistlustele pinget ja põnevust Eesti nimekate uisutajate oodatud osavõtt. Kuivõrd tasub aga rulluisutama tulla spordisõpradel, kes lausa iga päev ei uisuta ? ega nad oma tervisele liiga tee?

“Julgustan kõiki asjahuvilisi laupäeval maratonile tulema. Rulluisutamine nõuab vähem pinget kui jooksmine, jalgrattasõit või tavaline uisutamine. Põhiline raskus on ju rulluiskude ratastel. Maratonil saab valida ka erinevate distantside vahel. Mõistagi tasub enne võistlust vaadata, kas uisud ikka korras on.”

Kui usin rulluisutaja Te ise olete?

“Rulluisutamisega ma ise tegelenud pole, küll aga treenin Adavere noori ka sellel spordialal, sest uisutajad vajavad treeningut ka suvel. Meie rulluisutreeningud toimuvad Kuningamäe kardirajal. Hiljuti toimusid seal Eesti meistrivõistlused kiirusaladel, kus Adavere kooli õpilased said rulluisutamises 10 medalit, neist neli kuldset. 15-20 Adavere rulluisutajat tuleb võistlema ka Kalevipoja rullisõidule. “

Kui arvukaks prognoosite aga üldse osavõttu Kalevipoja rullisõidust?

“Võimalik, et rulluisutajaid tuleb ligi pool tuhat. Osavõtjate arv sõltub ka ilmast. Kui suusatajatele meeldib sulailm, siis rulluisutajatel on hea sõita, kui päike paistab ja taevas selge. Vihmast ilma ei karda mitte sõitjad, vaid rulluiskude laagrid.”

Koos teiste rulluisumaratoni korraldajatega tutvusite üleeile ka võistlusrajaga Kasepää vallas. Milline on Teie hinnang?

“Renoveeritud maanteelõigul peaks olema suurepärane sõita. Loodetavasti muutuvad rulluisumaratonid Jõgevamaal traditsiooniks. “JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus