Vaimastveres võistlesid kaunimad neljajalgsed

Pühapäeval peeti Vaimastvere Kooli võimlas Tartu Spanjeliklubi korraldatud rahvusvaheline koertenäitus, kuhu sel korral kogunes üle kolmesaja neljajalgse kuuest erinevast riigist.

Võistlustulle astusid kaheksanda ja üheksanda rühma koerad Eestist, Soomest, Rootsist, Leedust, Lätist ja Venemaalt. Kaheksandasse rühma kuuluvad retriiverid, linnu- ja veekoerad ning üheksandasse rühma liigitatakse seltsi- ja kääbuskoerad. Sel korral oli neljajalgseid sõpru kogunenud möödunud aastaga võrreldes kolmandiku võrra rohkem. Selleks, et kõik võistlema mahuksid, avati lisaks kahele võistlusringile võimlas ka kolmas ring maja teises otsas asuvas aeroobikasaalis.

Et mitte võimlat ummistada ja kaasvõistlejate sabadel tallata, tegi enamik koeraomanikke koos oma neljajalgsete sõpradega aega parajaks kooli pargis mängides. Teised ootasid oma võistlusjärge salongis soenguid sättides. Kusjuures koerad nautisid seda, kui neid kammiti ja  fööniga sooja õhku näkku suunati. Koertejuuksurid selgitasid, et näitusekoerad on pesemise, kammimise ja föönitamisega harjunud, nende jaoks on see nauditav tegevus. Samal ajal kinnitas seda fakti Lhasa Apso tõugu emane koerake, kes föönitamise ajal end mõnusalt magama sättis. 

Väike, aga tige

Enamik koeri ei lasknud ennast kaasvõistlejatest häirida, kuid siiski otsustas mõni neljajalgne sõber end valjuhäälselt kehtestada ja vahel ka hambaid näidata. Eriti tige oli varem juunioride tšempioniks tunnistatud isane chihuahua nimega Pähkinän Inmerlotveritas, kes andis endast oma kandekotis istudes mööduvatele kaaslastele eriti valjuhäälselt ja üsna kurjalt märku. Samas, kui tigedal chihuahua’l oli aeg võistlustulle astuda ja kõrvuti koos teiste koertega ringis jalutada, oli ta üsna taltsas ning ei tigetsenud sugugi. Koerakese perenaine selgitas, et kotis olles lärmab kutsa seetõttu, et teistele teada anda: “see kott siin on minu territoorium”. Veel lisas väikese tigediku perenaine, et vastupidiselt teistele näitusel olevatele koertele, hakkab tema hoolealune ülbitsema just kotis olles. “Teised omanikud panevad oma loomad puuri või kandekotti, et nad seal vagusi saaksid olla ja ümbritsevast melust puhata, aga minu oma hakkab kotis olles kohe valjuhäälselt tähelepanu nõudma ja iseloomu näitama,” selgitas chihuahua perenaine.

Päeva naelaks olid pärastlõunal alanud lõppvõistlused, kus selgitati välja parematest paremad. Lapse ja koera võistlusel osales sel korral vaid üks paar — Hedvig-Terra Lankots koos oma cavalier king charles tõugu spanjeliga. Parima händleri ehk koeraomaniku tiitli sai Jelena Virro koos oma musta kääbuspuudli Ansvel New Style’ga.

Üheks pilkupüüdvamaks võistluseks koertenäitusel oli kokteilipaaride võistlus. Selles arvestuses lähevad hindamisele erinevat tõugu koerte paarid. Võistlusel hinnati seda, kuidas koerad koos liiguvad ja käituvad ning kui hästi nad välimuselt ja proportsioonidelt kokku sobivad. Parimaks kokteilipaariks oli sel korral Vaimastvere kohalikud papiloni ja ameerika kokkerspanjeli tõugu koerad, kelle omanikuks on Lilia Viderspan.

Paaride võistlusel hinnati koeri, mis olid samast tõust. Ilusaima paari tiitli võitsid mopsid Vremeni ja Moloss Rosamor, kes tegid kõiki oma liigutusi ringis liikudes äärmiselt sünkroonis ja tundusid pealtvaatajaile äravahetamiseni sarnased. 

Kõige kannatlikum ka kõige noorem

Nunnumeetri lõi näitusel põhja beebide võistlus, kus osalesid 4-6 kuu vanused kutsikad. Selles arvestuses võistlesid lõvikoerake, inglise springerspanjel, mops ja retriiver. Selle klassi kõige kaunimaks koeraks arvati kõige pisem ehk mops nimega Prince. Tavaliselt on kõige noorema vanuseklassi võistluselt enim nihelemist ja kärsitud kutsikad ei soovi eriti sõna kuulata. Seevastu suutis pisike, täiskasvanud chihuahua mõõtu mopsikutsikas seista terve võistluse aja ilusas poosis vagusi, vaadates andunult oma perenaisele otsa. Kannatlikkus saigi Prince’i trumbiks, mis talle elu esimese meistritiitli tõi.

Veteranide võistlusel sai kõrgeima koha Tartu Spanjeliklubi liige, ameerika kokkerspanjel Bella, pikema nimega Marvellous Memphis Belle. Üheksa-aastane Bella oli pühapäeval pärast nelja aasta pikkust pausi jälle võistlustules, sel korral siis veteranide klassis.

Bella perenaine Lolita Tilga oli oma kasvandiku üle väga uhke, et pärast pikka võistluspausi kohe esimene tiitel võideti. Lolital on kokku kolm kokkerspanjelit. Naine rääkis, et koerte kasvatamine ja nendega näitustel käimine on tema hobi, millega ta on tegelnud juba viisteist aastat. “Seda ei saa võtta nagu töö või kohustusena,” selgitas ta. Kui palju raha Lolita oma lemmikutele kulutab, ei osanud ta ütelda. “Ma pole kunagi neid summasid kokku arvestanud, ma ei pea sellist kalkulatsiooni vajalikuks,” tunnistas Bella perenaine, kuid kinnitas, et summa on üsna kopsakas.

i

EILI KOITLA

blog comments powered by Disqus