Vaimastvere raamatukogu pidas väärikat sünnipäeva

Vaimastvere raamatukogu tähistas neljapäeva õhtul oma 110. sünnipäeva. Sel puhul oli juubilari tervitama tulnud arvukas seltskond ning kohalolijatele pakkus kultuurilist meelelahutust laulja Hedvig Hanson.


Nagu ütles Vaimastvere raamatukogu direktor Maris Paas, võiks ta raamatukogu värvikast ajaloost rääkida pikalt, kuid et seda on varem juba tehtud, piirdus ta klassikute tsiteerimisega.

„Tänan, et te kõik olemas olete ja mind toetate. Juubeli puhul tahan teid kõiki tänada kontserdiga, mille annab minu lemmiklaulja Hedvig Hanson,” juhatas Maris sisse õhtu pidulikuma osa.

Tänane raamatukogu algas Vaimastvere Raamatukogu Seltsi põhikirjaga, mille kinnitas Liivimaa kuberner 23. septembril 1909. Seltsi esimeheks valiti Vaimastvere valla Päärumatsi talu omanik Johannes Karu.

Kuna raamatukoguhoidja pidi olema vastava haridusega, poliitiliselt ustav isik, valiti selleks Pere-Reinu talu peremees Johannes Ermann Paduvere külast. Kui raamatukoguhoidja kinnitati ametisse 6. aprillil 1910, siis luba raamatukogu avamiseks saadi alles 24. jaanuaril 1912.

Raamatukogu asus toonases Vaimastvere vallamajas. Seal oli ka lugemislaud rahvale, kus olid ajalehed ja ajakirjad tasuta avalikuks lugemiseks. See ei olnud aga ilmselt selleaegseid kombeid arvestades mõistlik tegu, sest juba paar aastat hiljem tuli raamatukogu proosalisel põhjusel sulgeda: lugejad ei toonud raamatuid tagasi ja need said lihtsalt otsa. Nii vajus raamatukogu I maailmasõja eelõhtul korraks talveunne.

Siiski puhuti raamatukogule pea kohe uuesti eluvaim sisse. Paar aastat hiljem pakuti kohalikule rahvale taas lugemisvara ja juba 1921. aastal oli Vaimastvere raamatukogus juba 360 trükist.

Eesti Vabariigi päevil selle kogud aina kasvasid.

Pärast II maailmasõda töötas raamatukogu vallamajas, hilisemas külanõukogus, edasi. Aastatel 1959–1995 oli raamatukogu juhatajaks Elvi Jõgila. Pakkudes kaks korda nädalas raamatukogu teenust ka kohalikus Vaimastvere koolis.

Kuni 1997. aastal kolis raamatukogu vastvalminud Vaimastvere koolimajja. Raamatukogu juhataja ja hiljem juba direktorina jätkas Maris Paas, kes valiti 2006. aastal Jõgevamaa parimaks raamatukoguhoidjaks. Raamatukogu suuruseks on tänasel päeval ca 14 000 teavikut ning Vaimastvere võtab nüüdsest üle ka sulgemisele mineva Vägeva raamatukogu ülesanded.

Juubeliõnnitlusi vastu võtnud direktor Maris Paas tunnistas, et sünnipäevaga täitus tal üks elu unistus: „Raamatukogus esineb Hedvig Hanson, keda mina pean Eesti parimaks naislauljaks.”

Hedvig Hanson rääkis sünnipäevale tulnutele samuti raamatutest ning laulis enda ja oma ema, lauljatar Novella Hansoni südamlikke laule.

„Mul on see esimene kord Vaimastveres esineda ja nii tore on seda teha raamatukogu sünnipäeval, sest raamatutega on mul terve elu olnud eriline suhe,” sõnas lauljatar kauni jõulukuuse all esinedes.

TIIT LÄÄNE

blog comments powered by Disqus