Väikemuuseumid üksteisele parimaiks reklaamijaiks

Ringsõitu alustas tosinkond muuseumitöötajat Jõgevalt, kus valmimas Betti Alveri muuseum. Seletusi selle kohta, mis tehtud ja mis tegemisel, jagaski Betti Alveri Fondi projektijuht Toomas Muru suisa keset ehitusmeeste askeldusi.

Kuremaa lossis tutvuti Vello Pütsepa ja Vahur Kuke kaasabil mitte ainult sealse muuseumitoaga, vaid ka lossikompleksi arenduskavadega. Laiusel külastati käsitöökoda Kuldne Õlg, Tormas aga Toivo Õunapuu kodulootube. Üle vaadati ka Vabadussõjas langenud tormalastele püstitatud algse mälestussamba tükid kirikuaias ja praegu kalmistul seisev sammas. Õpetlikud olid Toivo Õunapuu mälestused raha kogumisest samba taastamiseks.

Teinud kõrvalepõike Kaljo Pärna rajatud Jürissaare talumuuseumi Torma vallas, jätkati vanausuliste pärandi tundmaõppimisega Mustvee vanausuliste muuseumis ja Raja vanausuliste kloostris, kus seletusi andsid Larissa Korobova ja Ossip Jotkin. Raatveres vaadati üle Eha Veskimetsa rajatud talumuuseum, kus pakuti üllatusena vaadata Kodavere murrakus näitemängu, Lümatis külastati kohalike naiste käsitöönäitust.

Ringsõit lõpetati Saarel ehk praeguse nimega Kääpal, kus juba mitu aastat tegutseb Kalevipoja muuseum ning kus Kääpa Ühistegevuse Seltsi ja Kalevipoja Koja eestvõttel valminud külakeskust ilmestav puhkeala.

?Väikemuuseumide töötajad on tõelised entusiastid, kellest paljud teevad muuseumitööd muu tegevuse kõrvalt ja sentigi palka saamata,? ütles Palamuse kihelkonnakoolimuuseumi pedagoog Aili Kalavus, kelle üheks tööülesandeks on ka maakonna väikemuuseumide töö koordineerimine. ?Kuna väikemuuseumide töötajad on üksteise ettevõtmiste kõige paremad reklaamijad, peavad nad kolleegide tegemistega hästi kursis olema. Ka maakonna muude vaatamisväärsuste kohta küsitaks neilt alatasa infot. Sestap ongi sellised ühised ringsõidud äärmiselt vajalikud. Aasta tagasi sõitsime läbi ühe poole maakonnast, nüüd teise.?

Aili Kalavuse sõnul tasub muuseume alatasa oma silmaga üle vaadata juba sellepärast, et nende ekspositsioone on kombeks ikka laiendada ja suurendada. Betti Alveri muuseumi näitel oli aga seekord võimalik aimu saada sellestki, kuidas sünnib üks tänapäevane ?päris? muuseum. Tutvumisreisi toetamise eest on väikemuuseumide töötajad tänulikud Jõgevamaa Omavalitsuste Liidule, bussi võimaldamise eest aga Jõgevamaa Omavalitsuste Aktiviseerimiskeskusele.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus