Vaike Oro sai Eesti Raamatukoguhoidjate Ühingu aastapreemia

Aasta- ja teenetepreemiaid annab Eesti Raamatukoguhoidjate Ühing alates 1990.aastast välja kord aastas. Kui teenetepreemia puhul hinnatakse harilikult kandidaadi elutööd, siis aastapreemia määratakse pigem eriliselt silmapaistva tegevuse eest eelmisel aastal. Jõgevamaalasi seni teadaolevalt nende seas olnud ei ole. Lisaks Vaike Orole määratud aastapreemiale anti seekord ka teenetepreemia kahele Eestimaa raamatukogutöötajale.

Oli raske ja ilus aasta

Värske preemiaomanik ise oli uudisest üksjagu heitunud veel päev pärast selle teadasaamist. Pealegi polnud ta just äsja Egiptusest kultuurireisilt naasnuna jõudnud Eestimaa pakasega õieti kohanedagi. “Ju see ikka ehituse eest tuli,” leidis ta siis.

Möödunud suvel 18. juunil avas maakonna keskraamatukogu teatavasti taas uksed. Pärast pool aastat kestnud ehitustöid valmis majale juurdeehitis. Ilusad, avarad ja kaasaegsed raamatukoguruumid on ajalooliste traditsioonidega Põltsamaa linnale uhkuseks. Seal on hea töötada ja sinna tulevad meeleldi ka lugejad.

Kui palju kulus Vaike Orol aega, energiat ja närvirakke enne, kui jõuti maja piduliku taasavamiseni, teavad kõige paremini ta ise ja mõned lähemad inimesed. Kahtlemata võib ta pidada avamisepäeva üheks oma elu tähetundidest.

“See oli hirmus raske, aga ka ilus aasta,” hindab Vaike Oro nüüd asja tagasivaates. “Ega siis mina üksi, meie naised on olnud ääretult tublid. Kui arvestada juba seda, et kaks korda aasta jooksul tuli kolida ? majast ära ja uuesti tagasi. See pole nali. Raha hoidsime kokku ka sellega, et me ei palganud sisekujundajat, mööbli – ja kujunduseplaanid tegime ise,” räägib ta ning lisab siis: “Raamatukogude saatus sõltub teatavasti omavalitsustest. Oleme saanud tuge ja abi nii Põltsamaa linnavalitsuselt kui ka ümbruskonna valdadelt.”s

Rahvast käib varasemast rohkem

Üpriski loomulik on see, et pärast raamatukogu taasavamist käib siin rahvast rohkem kui varem. Soojad, avarad ja kenad ruumid aitavad sellele palju kaasa. Põltsamaa raamatukoguruume käivad uudistamas ka ekskursioonid nii lähemalt kui ka kaugemalt.

Maakonna keskraamatukogu direktor Vaike Oro on nüüd kindlalt otsustanud, et suvel annab ta ameti üle uuele direktorile ja jääb ise teenitud puhkusele. “Tahan olla kodus, reisida ja raamatuid lugeda,” ütleb ta. Raamatukogutööle tuli ta 1957. aastal pärast tollase Tallinna Pedagoogilise Instituudi raamatukogunduse eriala lõpetamist. 1970. aastast peale on ta olnud direktoriametis.

“Saan rahuliku südamega ära minna, sest maja on korras ja arvutipark olemas,” kinnitab ta ning leiab, et uuel direktoril veab, sest siin on hea ja töökas kollektiiv.

VAIKE KÄOSAAR

blog comments powered by Disqus