Vaiatus peetakse puhkpillifestivali

Laupäeval on kõik puhkpillimuusika sõbrad oodatud Vaiatusse, kus toimub puhkpilliorkestrite festival ToPoF. 2000. aastal ellu kutsutud sündmuse järjepidevus katkes vahepeal, ent nüüd soovitakse sellele taas hoog sisse lükata.

Torma puhkpilliorkestrite festival ehk ToPoF sai aastatuhande vahetusel alguse Torma Põllumajandusosaühingu toonase juhataja Ahto Vili ja dirigent Enno Tubli eestvedamisel. Viimane käis toona maineka Tartu tudengiorkestri Popsid kõrvalt ka Torma puhkpilliorkestrit juhendamas. Festivali käivitamise ajendiks oli asjaolu, et 1848. aastal Carl Robert Jakobsoni isa Adam Jakobsoni asutatud Torma pasunakoor on sisuliselt Eesti vanim puhkpilliorkester: David Otto Wirkhausi poolt 1839. a loodud Väägvere pasunakoori olid kaasatud ka viiulid. Nii et ühest küljest tehti festivaliga kummardus Adam Jakobsonile ja kunagistele puhkpillimängijatele, teisalt sooviti uusi noori puhkpillimuusika juurde tuua ning kohalikke puhkpillitraditsioone elus hoida.

Esimene ToPoF toimus kuue orkestri osavõtul 2000. aasta juuli lõpus Torma Rahuoru pargis, kus enne seda talgukorras heakorratöid tehti. Esimene festival õnnestus ning puhkpillipidu toimus ka tosinal järgmisel aastal. Seda jõuti pidada mitmes kohas ja mitmel viisil. Esimesi ToPoFe nimetati näiteks puhkpilliorkestrite õllefestivalideks ja nende ajaks pruulisid kohalikud õllemeistrid kesvamärga. Festivali juurde on eri aegadel kuulunud ka pilliõppe töötoad, võistumängimised, millel auhinnaks uus pill, ja kirikukontserdid. 2011. aasta festivaliga koos peeti aga ära Eesti ja Soome vaheline künni maavõistlus, mida käis vaatamas ka president Arnold Rüütel.

„Pärast 2011. aastat jäi festivali korraldamine mitmel põhjusel soiku, kuni Jõgeva vallavalitsuse kultuuritöö peaspetsialist Ilona Piirimägi tänavu selle taaselustamise mõtte välja käis,” ütles Torma puhkpilliorkestri vanem Peeter Keiv. „Torma orkestri ja Eesti Vabariigi juubeliaastal on see igati kohane.”

  1. augustil teoks saaval ToPoFil osalevad peale Torma puhkpilliorkestri Avinurme ja Mustvee orkester ning Väägvere pasunakoor. Kõik kolm külalisorkestrit on ka varem puhkpillifestivalidel kaasa löönud. Torma ja Väägvere pillimängijad alustavad oma päeva Kuremaal, kus esinetakse küüslaugufestivali avamisel. Seejärel sõidetakse Vaiatusse, kuhu koguneb juba suurem seltskond ning saavad teoks vaskpuhkpillide, puupuhkpillide ja löökpillide õpitoad. Õhtul kell 18 algab Vaiatu pargis festivalikontsert. Selle ajal tegutseb heategevuslik vahvlikohvik, mille tuludest toetatakse Siberi eesti küla Ülem-Suetuki orkestrile uute pillide soetamist.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus