Vaiatus käis vilgas laadakauplemine

Torma valla kultuurijuhi Merle Nisu sõnul annab põhjuse talupäeva korraldada asjaolu, et Tormast pärit Carl Robert Jakobson oli tuntud põllumehe ja põllumajanduse edendajana. Temale pühendatud talupäeva laadale on ennekõike oodatud taludest ja maamajapidamistest pärit kaubad: toiduained, tarbeesemed, taimed, iluasjad.

Tartumaal Nõos asuva talu peretütar Maris müüs laadal maasinki.

“Vaiatusse tulin sinki pakkuma esmakordselt. Siinsest laadast kuulsin raadioreklaamist. Tundub, et singi ostmise vastu on päris suur huvi ja rohkem tahetakse ikka taisemat,” rääkis ta.

Saare talu peremees Enno Saariste Jõgeva vallast Palupere külast kauples aga pruunide kanamunadega.

“Sagedamini ostavad mune linnast tulnud laadalised,” on kogenud linnukasvataja tähele pannud. “Minu kanad on vabapidamisel, mitte puuris. Laadad on aga üldiselt toredad sündmused, sest rahvas vajab ju vaheldust.?

Pikkus ja värv olulised

Saare valla käsitöömeister, kunagine rahvakunstimeistrite koondise Uku kuduja Luule Arula oli laadale toonud värvikirevad vaibad, mida ta ise jäätmevaipadeks nimetada palus.

“Vaipu ikka vaadatakse ja juttu ka aetakse, kuid ostuhuvi võiks suurem olla,? ütles Luule Arula. ?Kodus on mul müük mõnevõrra edukamalt läinud. Sobiva vaiba väljavalimisel arvestatakse kõige rohkem ikka pikkuse ja värviga. Laius eriti suurt rolli ei mängi.?

Sadala talunik Ants Sarapuu kauples laadal mitmesuguste tööriistavartega. “Ma olen elupäevad traktorist ja kombainer olnud. Praegu teen jõudumööda puutööd. Meisterdan näiteks labida-, vikati- ja rehavarsi. Kel vaja, see ikka ostab. Kõige rohkem küsitakse aga kirvevarsi. Arvan, et nende osas suudan poekaubaga konkureerida.”

Kunsti ja lemmikloomi

Kauaaegne meditsiinitöötaja Aime Luik Ellakverest oli laadale kaasa toonud omaloomingulised vitraazpildid. “Endale meeldib mulle kõige rohkem vitraazile jäädvustatud soomaastik. Nende piltide tegemine nõuab üsna palju tööd, rõõmu tunnen aga sellest, et vitraazid on praegu kaunistustena üsna moodi läinud. Nende puhul hinnatakse kõige enam abstraktset kunsti.

Lontkõrv-kääbusküülikud, keda pakkus Keilast pärit Külli Teinemaa, olid Vaiatu laadal ühed haruldasemad müüki toodud elusolendid. Müüja sõnul rääkis talle Vaiatu laadast üks Puurmani mees, kes Saku laadal mööblit müüs. “Tõin kaasa ühe täiskasvanud emase küüliku koos pojaga. Neid loomi peetakse vahel ka õues puuris, kuid enamasti ikka toas lemmikloomadena,” ütles Külli.

Lontkõrvalisi küülikuid uuris huviga ka laadal ringi jalutanud mustkunstnik Tõnu Ojavee “Armsad loomad, kuid jätan need siiski ostmata. Trikkideks vajan rohkem minijäneseid. Kunagi sain endale jänkupoisi Tallinna loomaaiast Mati Kaalu käest. Võimalik, et oma tulevasele jänesele panen noore geeniuse Jürgen Veberi auks nimeks Jürgen,” lubas staazikas artist.

“Carl Robert Jakobsoni talupäeva ja laata selle raames korraldame kuuendat korda. Kaks korda oleme pidanud seda Tormas, Vaiatus oli laat neljandat korda,” rääkis Torma valla kultuuritöötaja Aili Oja.

Jakobsoni Talupäeva Vaiatus juhtis Kalev Pärtelpoeg.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus