Vaiatus avati külavainu ja lipuväljak

Vaiatu küla 605. aastapäeva pidustused algasid Jõgeva-Mustvee maantee ääres asuva külavainu avamisega. Päevakohaseid mõtteid külakultuurist mõlgutas  koduloolane ja kultuuritegelane Mikk Sarv. Vaiatu külaliikumise eestvedaja Ants Lindsalu ütles: “Ajalooliselt on külavainu eesti külas olnud vabaõhu rahvamajaks, mis rajatud küla keskele või serva, kuid reeglina looduskaunisse paika, kus rahvapidusid ja muidki koosviibimisi peeti.” Lindsalu algatusel rajati mõned aastad tagasi külavainu ka Vaiatusse ja sinna paigaldati katusealune  puhkamiseks ja keha kinnitamiseks, toodi kohale vanaaegsed põllutööriistad ning ehitati kividest labürint ? rajatis, mis ammustel aegadel oli kasutusel mitmel rahvastel ja mida erinevate oletuste põhjal kasutati nii päikesekalendrina, loitsimispaigana kui võitluskohana.   Vaiatu 605. aastapäevaks paigaldati ka  küla kaart ja nii oli põhjust korraldada külavainu ametlik avatseremoonia. Kaardi valmistegemiseks vajaliku raha saamiseks kirjutas projekti kohalik aktivist Airi Kalm. Üksikasjalikult koostatud ja mitmete selgitustega täiendatud kaardi autoriks on kunstnik Silja Raidvere. Külavainule pandi kasvama ka perepuud, mida istutasid liikumise Kodukant Jõgevamaa Ühendus, Torma Põllumajandusosaühing, Vaiatus elavad pered Kepp, Sildnik ja Kalm.

Vaiatu küla keskuses avasid maavanem Aivar Kokk ja Torma vallavanem Riina Kull lipuväljaku. Külale kinkis lipu maavalitsus. Sõna võttis ka Vaiatu külavanem Üllar Läänesaar, kes rääkis muu hulgas, kuidas ta ise Vaiatusse elama tuli.  “Üheksa aastat tagasi kohtasin Vaiatu kaupluses oma tänast abikaasat Jaanikat ja nii ma endale siia kodu rajasingi, ” ütles ta.

Külapeol jagati puust nimesildid ka kõikidele Vaiatu  elumajadele ja teistele hoonetele. Kokku said sildid rohkem kui 70 kinnistuomanikku. Sildid meisterdati Voorel asuvas Jõgevamaa Omavalitsuste aktiviseerimiskeskuses. Selleks vajaliku projekti koostas samuti Airi Kalm. “Kõigepealt tuli mõte panna nimesilt oma kodule Mäealuse talule,  siis aga leidsin, et niisugused sildid võiksid olla kõikidele küla kinnistutel ja otsustasingi Kohaliku Omaalgatuse Programmile projekti kirjutada,” märkis Airi Kalm.

“Meie küla aastapäeval osales palju inimesi, oli rõõm  külarahvast koos näha ja mõelda sellele, mida on juba jõutud ära teha. Meil on inimesed, kes oskavad küla hoida. Tühje maju Vaiatus polegi,” rääkis külavanem Üllar Läänesaar. “Meil on ka mitmeid tulevikuplaane. Nii koguvad usinad Vaiatu naised raha laste mänguväljaku rajamiseks külavainule, ” ütles ta.

Vaiatu küla aastapäevapidustused korraldas toimkond eesotsas Torma valla kultuuritöötaja Aili Ojaga.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus