Vaiatu rahvamajas jagati Idasid

Üleeile anti Vaiatu rahvamajas üle Jõgeva maakonna tänavused raamatukogupreemiad. Ida-nimeliste nukkude omanikeks said Anu Saul, Laidi Zalekešina, Mati Miljand ja Urmas Laur.

<p align=”justify” />

Ida-nimelisi preemiaid andis Jõgeva Maakonna Keskraamatukogu välja juba neljandat aastat. Nime on preemia saanud teatavasti Põltsamaa raamatukogu kauaaegse juhataja Ida-Helene Sutt-Reima nime järgi ning selle tunnusena antakse premeeritule üle käsitöömeister Ingrid Juuse tehtud vahva nukk. Tänavused Idad olid särtsakate punaste patside ja roheliste kleitidega.

Tegusa Ida preemia sai tänavu Pala raamatukogu juhataja Anu Saul, keda kolleegid hindavad pühendunuks, kompetentseks ja vastuvõtlikuks uuendustele. Ta taotleb edukalt projektiraha, tema korraldatud üritused on sisukad ning tema tegevus mõtestatud ja suunatud kogukonna edendamisele. Kahjuks polnud Anu Saulil perekondlikel põhjustel võimalik preemiat vastu võtma tulla, ent see antakse talle üle esimesel võimalusel.

Kolleeg Ida preemia läks seekord Jõgeva Maakonna Keskraamatukogu autojuhile Mati Miljandile, kelle kohta maakonna raamatukogutöötajad ütlevad: “Tema tulek on nagu päikese saabumine.”

Keskraamatukogus töötab Mati Miljand juba 29. aastat. Algul sõitis ta ringi raamatukogubussiga, kus sai ka raamatuid laenutada, nüüd sõiduautoga. Tema põhiülesandeks on uute raamatute Tallinnast äratoomine ning raamatukogudesse laiali vedamine. Pakk uute raamatutega on raamatukogudes niigi oodatud, kui selle tooja on aga veel avatud, sõbralik, viisakas ja abivalmis inimene, siis on rõõm kahekordne.

“Maakonnale saan ringi peale tehtud kahe päevaga,” ütles Mati Miljand ja kinnitas, et igale poole on tore minna, sest kõigis Jõgevamaa raamatukogudes on ees toredad inimesed. Põltsamaal tunneb ta aga mitte ainult raamatukogutöötajaid, vaid lugejaidki. Sestap pole ime, et tal praegusel põhitöökohal Põltsamaa Selveri turvamehena (raamatukogus jätkub tööd ainult 0,4 koha jagu) alatasa kellelegi põhjust tere öelda on.

“Kolleegid on aeg-ajalt küsinudki, et kuidas ma ometi kõiki tunnen,” ütles Mati Miljand.

Uskumatult ilusad

Üllataja Ida tiitli pälvinud Mustvee Linnaraamatukogu juhataja Laidi Zalekešina puhul tõsteti esile tema julgust sõnalistes väljaastumistes, kiiret, otsustavat ja tulemuslikku tegutsemist ning teeneid kaasajastatud raamatukogu ja selle kodulehe käivitamisel. Lisaks sellele on ta peatselt ilmuva raamatu “Meie Mustvee” koostaja.

“Sain just e-posti teel näha raamatu küljed ning võin öelda, et see tuleb ilus,” ütles Laidi Zalekešina. Mustvee raamatukogu renoveeritud ruumide kohta ütles ta aga: “Need on suurepärased! Endal on hea hommikul tööle tulla ja lugejatel on mõnus olla. Kõige ilusam on lasteraamatukogu osa. Lapsed ongi selle paiga hästi omaks võtnud ning veedavad seal meelsasti vaba või bussi väljumiseni jäänud aega.”

Laidi Zalekešinal on varasemast juba üks Ida olemas: 2008. aastal sai ta Kolleeg Ida.

“Oh, ega nad riiulil omavahel riidu lähe, nad nii lahked tüdrukud,” ütles Laidi kahe Ida kohta.

Sõber Ida preemia on teatavasti ette nähtud mitte-raamatukogutöötajale, kes on raamatukogude suhtes hoolivust ja lugupidamist üles näidanud. Selles, et Sõber Ida tiitel tänavu Mustvee linnapeale Urmas Laurile läks, on “süüdi” needsamad Mustvee Linnaraamatukogu renoveeritud ruumid, millest juba juttu oli. Raamatukogutöötajate arvates näitas linnapea end raamatukogu (ja kogu kultuurikeskuse) renoveerimise protsessis kultuuriasutuste jätkusuutlikkuse pärast südant valutava ja raamatukogusid väärtustava inimesena.

Täpselt õigetele inimestele

“Raamatukoguteema on mulle südamelähedane olnud ka varem,” ütles Urmas Laur. “Alatskivi kooli direktorina tegutsesin selle nimel, et külaraamatukogu kooli seinte vahele koliks, sest eraldi eksisteerimine polnud mõttekas. Samal ametipostil sai kaasa aidatud ka Juhan Liivi luuleauhinna statuudi väljatöötamisele. Mustvee raamatukogu ruumide renoveerimise käigus kujunes meil aga Laidi Zalekešinaga väga hea koostöö: tema oskas oma soovid hästi sõnastada ja mina püüdsin hea seista selle eest, et need täidetud saaksid.”

Jõgeva Maakonna Keskraamatukogu direktori Rutt Rimmeli sõnul on tegelikult tunnustamist väärt kõik meie maakonna raamatukogutöötajad, aga igal aastal on keegi ikka rohkem esile tõstmist väärt.

“Ehkki kandidaate esitavad teised ja otsustab komisjon, on endal iga kord lõpuks tunne, et preemiad läksid just õigetele inimestele,” kinnitas Rutt Rimmel.

Enne Idade üleandmise tseremooniat külastasid maakonna raamatukogutöötajad Torma valla raamatukogusid ning arutasid päevakohaseid teemasid, sealhulgas tuleval aastal kehtima hakkavat riigi raha eest teavikute soetamise uut korda.

Jõgeva maakonna raamatukogupreemiad 2011

Tegus Ida — Pala raamatukogu juhataja Anu Saul

Üllataja Ida — Mustvee Linnaraamatukogu juhataja Laidi Zalekešina

Sõber Ida — Jõgeva Maakonna Keskraamatukogu autojuht Mati Miljand

Sõber Ida — Mustvee linnapea Urmas Laur

i

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus