Vahtrate võidukas nädalavahetus

Möödunud nädala lõpp kujunes eriliselt edukaks Vahtrate suusaperele: Eeri Vahtra tuli reedel Eesti meistriks 15 km vabatehnikasõidus ja tema noorem vend Eno Vahtra võitis laupäeval Kõrvemaa suusamaratoni. Mõlemad Luualt pärit noored suusamehed kuuluvad praegu Otepää Karupesa Team’i.

Albus Valgehobusemäe suusakeskuses sõidetud 15 km eraldistardist vabatehnikasõit oli meessuusatajate jaoks tänavuste Eesti meistrivõistluste esimene ala. Starti läks 23 meest, kellest tulemuse sai kirja 22. Eeri Vahtra võiduaeg 34.29,5 jäi teistele püüdmatuks: Karel Tammjärv lõpetas 25,5 sekundi ja Peeter Kümmel 32,9 sekundi võrra kehvema tulemusega.

“On ka raskemaid võistlusi olnud, aga samas ei saa öelda, et võit kergelt oleks tulnud: aasta otsa on ju kõvasti trenni saanud teha,” ütles Eeri Vahtra.

Treeninguplaane seades püüdis ta hea vormi ajastada tegelikult eelolevale nädalavahetusele, mil Sotšis toimub maailma karikavõistluste etapp. Nüüd siis selgus, et kodustest konkurentidest jagusaamiseks oli vorm piisav juba nädal varem.

Mullu kimbutasid terviseprobleemid

Eeri Vahtra jaoks ei olnud reedel võidetu esimene Eesti meistri tiitel: kaks aastat tagasi sai ta kulla 20 km suusavahetusega distantsil. Mullusel suusahooajal polnud Eerist aga suurt midagi kuulda. Kes arvasid, et vahepeal abiellunud ja isaks saanud noor mees on suusatamisele käega löönud, arvasid siiski valesti. Tegelikult oli ta kimpus hoopis tervisega.

“Tegin möödunud aastal ka ise natuke valesid otsuseid: kiirustasin võistlema enne, kui tervis päris korda oli saanud. Sellest tingitud tagasilöögid vajutasid pitseri kogu hooajale,” tunnistas Eeri.

Nüüdseks on tervisehädad seljataga ning sõiduisu suur. Lisaks oma meistrikullale sai Eeri reedel rõõmustada aga ka abikaasa Kaija Vahtra (varem kandis ta Udrase perekonnanime) võidu üle naiste 10 km vabatehnikasõidus. Kaks päeva hiljem õnnestus Kaijal võita Tallinnas lauluväljakul sõidetud klassikasprindis veel teinegi Eesti meistri tiitel (Eeri sprindis ei osalenud). Vahepeal andis aga põhjust rõõmustamiseks noorem veli Eno, kes võitis Kõrvemaa suusamaratoni 38 km distantsiga põhisõidu.

“Arvestades sellega, et ajateenistuse tõttu kaitseväes ei ole ta päris plaanipäraselt harjutada saanud, oli see tubli saavutus,” kiitis Eeri.

Eesti meistrivõistlustel on tal plaanis kindlasti kaasa teha suusavahetusega sõidus, teatesõitudes ja võib-olla ka 50 km klassikadistantsil. Meistrivõistlused on jagatud mitme nädalavahetuse peale ning viimased sõidud tehakse alles märtsis.

Sünnipäeval Sotšis

Peatselt asub Eeri Vahtra aga teele tulevasse olümpialinna Sotši, kus, nagu öeldud, sõidetakse maailmakarika etapp. Seal teeb ta kaasa 30 km suusavahetusega sõidus.

“Võistlustingimused on seal keerulised, sest rada kulgeb kõrgel mägedes,” ütles Eeri Vahtra. “Kui siit lauskmaalt ilma aklimatiseerumisajata otse mägedesse minna, siis on hea tulemuse saavutamiseks mitte ainult head vormi, vaid ka head õnne vaja. Järgmise aasta olümpiamänge silmas pidades on see aga kindlasti huvitav reis.”

Huvitav on Sotši-reis Eerile veel sellegi poolest, et tagasi tuleb ta sealt aasta vanemana: täpselt sel päeval, kui sõidetakse suusavahetusega distantsi, saab ta 25 aastaseks.

Veebruari lõpus ja märtsi alguses Itaalias Val di Fiemmes toimuvatele maailmameistrivõistlustele sõitva Eesti koondise koosseis ei ole veel avalikustatud, ent Eeri loodab ka sellesse seltskonda pääseda. Seal tahaks ta rajale pääseda suusavahetusega sõidus, 15 km vabasõidus ja võib-olla ka teatesõidus.

Siis, kui isa-ema tähtsatel võistlustel, tuleb Eeri ja Kaija Vahtra pooleteiseaastasel pojal Eerikul leppida vanavanemate seltskonnaga, aga küllap ta vanemate edust rõõmu tundma õpib. Kui mitte sel, siis mõnel järgmisel hooajal.