Vahepeatuses häid emotsioone otsimas

Jõgeva kultuurikeskuses on vähemalt selle kuu lõpuni vaadata Jõgeva kunstniku Ülle Ottokari näitus „Vahepeatus“.


Ettepanek näitust teha pärines kultuurikeskuselt ja loomulikult võttis kunstnik ettepaneku vastu, sest „ega headest asjadest sobi ju ära öelda.“ Jõgeva kunstnik Ülle Ottokar, kes sügisel alustas õpinguid Eesti Kunstiakadeemia avatud akadeemias raamatuillustratsiooni erialal, vaatas seda kui võimalust teha vaheülevaade. „Mis on olnud ja kuhu olen praeguseks jõudnud. See on põnev, sest olen õppides palju uut leidnud, nii lähenemises kui ka tehnikates,“ rääkis Ottokar.
Näitus koosneb justkui kahest osast, üheltpoolt maalid ja värvilised illustratsioonid, teise osa moodustavad 2018. aastal umbes poole aasta jooksul ajalehes Vooremaa ilmunud karikatuurid.
„Hästi vahva oli, Indrek ja Sirje Kalev pakkusid enda pildiraame laenuks. Enda omi pole mul siiani. Kõik pildid, mis on väljas, on Indreku ja Sirje raamides. See on suur tugi ja hea märk minu jaoks,“ ütles Ottokar.
Kunstnik on ise näitusega väga rahul: „See läks palju paremini kui oskasin arvata. Tekkis kooslus, mis minu enda jaoks on tore. Väga hea oli oma töid uues kohas raamitult ja seina peal näha. See on hoopis midagi muud, kui kodus vaadata.“
„Kultuurikeskuses võeti mind nii soojalt vastu, nemad panid ju kõik üles. Professionaalidega on hea koostööd teha, näituse ülespanemine on omaette töö ja nõuab vilumust. Tuge on hästi palju olnud, üksinda ei oleks seda mõtetki pähe tulnud. Loodan, et mõned inimesed tulevad vaatama ka, kuigi praegu on nii rahulik aeg,“ rääkis kunstnik.
Ülle Ottokari pilte vaadates on tunne, et ta ei ole inimene, kes teeb kunsti teraapilisel eesmärgil, et äng endast välja saada ning ise sellest vabaneda.
„Kindlasti mitte, minu eesmärk ei ole rasket emotsiooni kunsti panna, vaid just vastupidi. Kui midagi teen, siis sellepärast, et head tunnet leida, seda hoida ja kuhugi ankurdada ning edasi anda. Me kõik oleme ju emotsionaalsed inimesed ja eks neid emotsioone ole igasuguseid. Raskematel hetkedel on just hea kunsti tegemisest tuge leida. Headel hetkedel on juba niigi hea ja sellepärast on mõnus maalida. Kui on halb, on eriti vaja teha selliseid asju, mis hoiavad sind. Ilu teatavasti on vaimse tervise toetaja ning hea, kui seda saab jagada. Kui mul on mingi idee, võtan selle ette, saan näiteks maali valmis ja tunnen juba sellest niigi rahulolu. See on nii ilus, kui märkan, et see kellelegi veel meeldib. Ekstra vahva on, kui keegi enda positiivse emotsiooni seal ära tunneb,“ selgitas kunstnik.
Selline suhtumine on Ottokari loomingus valdav ning näha ka näituse n-ö karikatuuriosas. Erinevalt tavapärasest ajalehekarikatuurist, mis tavaliselt kipub olema pigem terav või väga terav, on Ülle omad käsitlenud parasjagu õhus olnud teemasid ebaharilikult leebe, peaaegu õrna huumoriga.
Ülle Ottokari näitus Jõgeva kultuurikeskuses on avatud selle kuu lõpuni.

ANDRA KIRNA

blog comments powered by Disqus