Vähema raha eest rohkem

Vaadates, kui vilkalt mitmel pool ehitustöid tehakse, tekib küsimus, kas meil on ikka masu ehk majandussurutis või pole seda mitte. Palamuse on ses osas päris hea näide: seal on kohe-kohe valmimas uus vallamaja, vana apteegihoone saab tänu selle teisele korrusele laienenud noortekeskusele värske ilme ning tagatipuks lüüakse lähiajal kopp maasse Oskar Lutsu nime kandva gümnaasiumi juures: koolihoonele rajatakse kahekorruseline juurdeehitus ja mitu väiksemat laiendust ning vahetatakse kooli vanimas, 1974. aastal valminud korpuses välja enam-vähem kõik tehnosüsteemid.

Kas seda tuleks nimetada lubamatuks priiskamiseks kehval ajal? Ei. Tegelikult on just nüüd õige aeg ehitada, sest ehitushinnad on kukkunud masueelsetelt kosmilistelt kõrgustest normaalsele tasemele. Palamuse vallavanem ja koolijuht näiteks tunnevadki siirast heameelt selle üle, et Palamuse kooli ümberehitus KOIT kava eelmises voorus, kuhu see projekt samuti esitati, rahastamist ei leidnud, sest siis oleks tunduvalt suurema raha eest tunduvalt vähem teha saanud, nüüd aga saadakse väiksema summa eest kõik, mida tahta osati.

Üleeile võeti üleriigilises meedias taas üles uue põhikooli- ja gümnaasiumiseaduse teema: seadusemuudatus lahutaks nimelt põhikooli gümnaasiumist ning tooks ilmselt kaasa paljude gümnaasiumide muutumise põhikoolideks. Kui Palamuse kooli ümberehitust selle fakti valguses vaadata, ei muutu valla ja ehitajate tegevus ikkagi mõttetuks, sest kõike rajatavat läheb vaja ka siis, kui kool peaks kunagi üheksaklassiliseks muutuma. Samas annab kaasaegne õppekeskkond koolile just suuremad võimalused ka uutes tingimustes gümnaasiumina jätkata.

19. november 2009

blog comments powered by Disqus