Vägeva tugikodu rõõmud ja mured

Endise Selli kooli õpetajate elamust on ümber ehitatud tugikodu, kus on ruumi kolmekümnele inimesele. Peale asutuse juhataja Mare Maalma töötab seal ka kolm tegevjuhendajat. Sügisest loodetakse palgale võtta ka muusikaalajuht.

Sealsed kliendid on väga tragid, kõik majapidamistööd on omavahel ära jaotatud. Lisaks sellele käib neist veel viis inimest ka tööl. ?Tööletahtjaid on loomulikult rohkem, kuid töökoha leidmine ja tööl käimine on küllalt komplitseeritud,? rääkis tugikodu juhataja Mare Maalma.

Suurimaks takistuseks on transport, kuna töökohad kipuvad jääma Jõgevale ja selle lähiümbrusesse ning Vägevalt Jõgevale ning tagasi on keeruline saada. Siiski võtavad paljud lähiümbruskonna talunikud tugikodu elanikke enda juurde appi, toovad neid tööle ja viivad hiljem tagasi ning vajadusel ka toitlustavad.

Üheks suureks heategijaks on saanud Tooma hobusekasvatuse omanik Volli Ilves, kes praegu pakub tööd kahele tugikodu asukale. Toomal töötav Tiina rääkis, et Volli on talle nagu kasuisa eest. Õpetab ja räägib rahulikult ning ei vihasta, kui midagi valesti on läinud.

Isemajandamise süsteem

Tugikodu ümbrus on hästi hoolitsetud. Seal on oma lillepeenrad, kiviktaimla, lõkkeplats, kasvuhoone ning ka aiamaa, kus kasvatatakse oma tarbeks aiavilja. Selle väikse maalapiga muidugi tervet talve üle ei ela, kuid õnneks on olemas ka lahkeid talunikke, kes vahel isegi täiesti tasuta jagavad tugikodule talveks kartuleid.

Tugikodus elav Eevi kasvatab kanu ja parte, munad tarvitatakse kohapeal söögiks. Välja on mõeldud ka koristusgraafikud, mille alusel igaüks majaümbrust korras hoiab. Oma tuba tuleb samuti puhas ja korras pidada, kuid selle koha pealt eriti märkusi ei tulegi teha, sest enamik kliente on siiski nii hoolsad, et hoiavad oma elamise briljantselt puhtana.

Samuti toimub Vägeval palju välisüritusi. Nii möödus ka tänavune jaanipäev, kus tehti traditsioonikohaselt lõket, grilliti ning etendati ka üks näitemäng. Suurimaks puuduseks tugikodu juures on Mare Maalma sõnul peoruumi puudumine, kus saaks tähistada sünnipäevi või kas või niisama pidusid ja ühisüritusi pidada.

?Küll oleks hea, kui juhtuks ime, et kusagilt leitaks raha selle ruumi ehitamiseks,? sõnas Maalma.

Pidev uuendamine

Käesolevast aastast on tervel majal ees uued pakettaknad ning käimas pidev ehitustöö. Maja keldrisse plaanitakse ehitada pesuköök, mis hõlbustaks oluliselt tugikodu klientide elu. Praegu on pesumasinad jaotatud korterite peale laiali ning kuivatamisega on tihtipeale probleeme.

Uus pesumajasüsteem teeks asja oluliselt lihtsamaks. Plaanis on veel vanast internaadihoonest rajada hooldekodudevaheline puhkekodu, kus teenindava personalina saaksid töötada Vägeva tugikodu kliendid. Kuna staadion on juba kohapeal olemas ja loodust ümberringi küllaga, siis igav ei hakka mingil juhul.

Suve lõpupoole on plaanis korraldada ka tuluõhtu, kus saaks näidata teistele, kui tublid inimesed tugikodus elavad.

?Elu pole kohelnud neid võrdselt teiste inimestega ning tuluõhtu annaks võimaluse tugevamatel nõrgemaid aidata,?  sõnas Maalma. Majja on ehitatud ka päevakeskus, kus on võimalik surfata internetis, joonistada või tegeleda piltmõistatuste kokkupanekuga.

Probleemid ja nendest võitusaamine

Põhiprobleemiks on ikka rahamured. Juhataja sõnul on veel õnneks siin ilmas häid ja lahkeid inimesi, kes on valmis tugikodu elanikke toetama.

Kaks sponsorit on pärit välismaalt, kellest üks on eraisik, lisaks Järvenpää linna koguduse vabatahtlikud, kes toovad põhiliselt humanitaarabina vana mööblit ja muid taolisi esemeid.

Aeg-ajalt käivad mõned liialt uudishimulikud inimesed ka tugikodu ümbruses luuramas. Kuna sealsed kliendid on enamuses väga kartlikud või umbusaldavad ning satuvad kergesti paanikasse, siis on selline võõraste  ringikondamine suureks probleemiks.

Kui keegi tugikodu asukatest märkab maja ümbruses midagi kahtlast, siis üldjuhul teatatakse sellest endi seas ühele kindlale noormehele, kes siis vastavalt vajadusele kas lahendab ise tekkinud probleemi või helistab juhatajale.

?Seda poissi üldiselt kõik elanikud austavad ja usaldavad,? lisas Mare Maalma. Juhul kui on tekkinud majasisene probleem, püütakse sellele lahendus leida läbi üldkoosolekute, kus kõik saavad avaldada oma arvamust ning tavaliselt jõutakse kompromissini.

?Kui ma olen neile midagi lubanud, siis pean selle ka täitma ning kui mul selleks võimalust ei ole, siis püüan oma klientidele selgeks teha, miks plaan luhtus. Üheks kõige suuremaks patuks siin ilmas on selliste inimeste usalduse kuritarvitamine ja nende petmine,? sõnas tugikodu juhataja Mare Maalma.

EILI KOITLA

blog comments powered by Disqus