Vabadusvõitlejate kokkutulek jäi tagasihoidlikuks

Tänavune Eesti vabadusvõitlejate kokkutulek toimus 2. juulil Tallinnas Mustamäel Männi pargis ja kandis järjekorranumbrit 17. Kokkutulek oli varasematest palju tagasihoidlikum.

Ülipalaval suvepäeval kogunesid Mustamäele Männi parki mõned eakad vabadusvõitlejad. Pidulikkust, millega veel möödunud aastal Märjamaa kirikust lauluväljakuni sammuti, polnud seekord ollagi. Ei mingit kirikuteenistust, ei rivistust, ei midagi. Mõned ühingud olid siiski kaasa võtnud oma lipud, Jõgevamaa ühendus nende hulgas.

Kui Kuslap laulu lõpetas, oli supp otsas

Üle kaheksakümneaastate meeste tervis pole enam kiita ja oma tervitused saatsid kirjalikult nii Eesti Vabadusvõitlejate Liidu esimees Gunnar Laev kui ka Ülemaailmse Eesti Vabadusvõitlejate Kesknõukogu juht Ülo Tamre. Laeva tervituse luges ette Ants Teder, üks vähestest 1941. aasta vabatahtlikest, kes veel rivis.

Ülo Tamre tervituse luges ette Endel Lindaja, Jaak Aavoksoo oma Kuno Raude. Riigikogu liikmetest olid kohal ning esinesid tervituse ja sõnavõtuga Trivimi Velliste ja Urmas Reinsalu, kohalikku võimu esindas Mustamäe linnaosa vanem Kalle Mihkels.

Kui möödunud aastal oli Märjamaa inimestele vabadusvõitlejate kokkutulek sündmus, mida tuldi vaatama ja tervitama, siis Mustamäe elanikud, vastupidiselt, ei taibanud toimuvast õieti midagi. Vanade meeste vahelt jalutasid aeg ajalt läbi emad lastega, kes tulid kõrval asuvast liivakastist või mänguväljakult, üle Eesti kohale tulnud vanade meeste vahelt tuikus läbi ka silmnähtavalt narkouimas mustamäelasi.

Samas olid parki tulnud ka mõned nooremad vabadusvõitlejad, kes on sovjetiimpeeriumi vastu sõdinud sõnarelvaga. Mart Niklus ütles kommentaariks, et kui ta Voldemar Kuslapi kontserdi ära kuulas, oli hernesupp juba otsas. Nii jäi Tallinna korralduslik külg kesiseimaks, mida patrioodid taasiseseisvunud Eestis seni näinud.

Juuli lõpus Sinimägedesse

Tänavune aasta läks eestluse ajalukku sellegi miinusega, et äsja Münsteris toimunud ESTO oli ajaloo esimene, kus ei korraldatud sõjameeste kokkutulekut, mis seni alati ja varem ka Saksamaal toimunud on. Tundub, et väliseestlaste keskmine põlv on jõuetu mõistma oma isade võitlust.

Eesti sõjameestele ja nende noorematele austajatele kulmineerub tänavune aasta aga ikkagi Sinimägede kaitselahingute 65. aastapäevaga, mille puhul kogunetakse juuli lõpus Sinimägedesse, kuhu on oodata ka teiste Euroopa rahvuste esindusi, kes 1944. aastal Sinimägedes eestlastega koos võitlesid.

Seda üritust aitab korraldada noorematest meestest koosnev Eesti Leegioni Sõprade Klubi. Viimane kutsub endaga liituma aktiivseid nooremaid inimesi, kes soovivad  kaasa aidata meie teises vabadussõjas võidelnute pärandi hoidmisele. Rohkem infot saab ELSK kodulehelt www.eestileegion.com, liituda soovijad saavad ELSK juhi Andri Ollemaga ühendust võtta aadressil ELSK@EestiLeegion.com

iii

JAANIKA KRESSA

blog comments powered by Disqus