Vaatame rohkem iseendasse

Eile peeti talvist pööripäeva, mida on peetud aasta tähtsaimaks ja maagilisemaks sündmuseks, mille ajal on hea iseendasse vaadata.

Talvisel pööripäeval on tavaks, et lõpetatakse kõik see, mis peab minema ja on oma ülesande täitnud. Ikka selleks, et uus saaks tulla. Aastavahetuseni on küll veel üksjagu aega, ent kokkuvõtete ja järelduste jaoks on aeg paras.
Jõulud, mis peaks olema aasta kõige rahulikum päev, kipuvad tarbimismaailmas kujunema vastupidiseks: klaasistunud silmadega veel viimaseid kinke otsimas, närvid viimseni pingul. Tänavu lisanduvad sellele veel viirusega seotud teemad, ärevust tekitavad numbrid ja küsimus, kas lisaks rahakotile, telefonile ja võtmetele ka mask kaasa sai. Maailm hingab ja elab teises rütmis. Sellises, mida ei ole me enne näinud.
Eesootavad pühad annavad võimaluse olnule tagasi vaadata ja uue suhtes plaane teha. Olgugi et olukord on paljude inimeste jaoks ebakindel, ei tähenda see, et ees paremaid aegu poleks. Ka oma võimalused, teadmised ja oskused tuleks üle vaadata ning mõelda, kuidas neid uuel aastal ära kasutada. Sest lahkuv aasta näitab, et kriisis võidavad need, kes kiiresti ümber oskavad orienteeruda.
Kui muidu elaksime tavalist elu, teeksime rohkesti kingitusi ja peaks lõpmatuid pidusid, siis tänavu on see paljudes peredes miinimumini kahanenud. Suured pereistumised jäävad tulevikku, paljud eakad peavad tänavu oma lähedasi vaid arvutiekraanilt vaatama või telefonist kuulma. Ehk on tänavu seeläbi tarbimistki vähem. Olgugi et pakiautomaadid on umbes nagu tavaliselt, võiks loota, et tervishoiukriis on raskuse pannud muudele väärtustele: asjade asemel võiksid tähtsamad olla inimesed, hea tervis ja aeg. Paljudel ilmselt nii ongi. Me ei soovi lahkudes enam mitte head aega, vaid rohkem tervist. Me ei räägi niisama tühjast-tähjast, vaid viisidest, kuidas end ja teisi inimesi rohkem hoida. Me ei loobi tühje sõnu, need on asendunud pisukese murenoodiga hääles ning empaatiavõime, mida meie eelmises maailmas nõnda vähe oli, näitab kasvamise märke.
Pühad ei tule tavalised. Ent keerulised olukorrad panevad mõtlema, väärtusi ümber hindama ja järeldusi tegema. Kasutame neid päevi ja vaatame endasse. Et uus saaks tulla ja vana minna.

KERTTU-KADI VANAMB, Vooremaa peatoimetaja

blog comments powered by Disqus