Väärisehet ostes tuleks müüjalt selle kohta täpset teavet küsida

Populaarne kingitus on väärisehe, mis valmistab nii kinkijale kui kandjale palju rõõmu. Kaunist ehet tihti ka pärandatakse põlvest põlve, millega muutub see osaks perekonna ajaloost. Seetõttu on nutikas veenduda väärisehet ostes selle kvaliteedis ning küsida kauplejalt ehte kohta detailsemat infot, et saaksite just selle kauba, millena seda esitletakse.


Kõik Eestis müüdavad väärismetalltooted peavad olema märgistatud proovimärgise ja toote valmistaja või sissetooja nimemärgisega. Tootele kantud nimemärgis peab kinnitama, et ettevõte vastutab toote standardproovi, kvaliteedi ning toote valmistamiseks kasutatud sulami terviseohutuse nõuetele vastavuse eest.

Garantii, et toote standardproov vastab sellele kantud proovimärgisele, annab ainult Euroopa Majanduspiirkonna lepingu osalisriigi või Türgi volitatud isiku poolt kantud kontrollmärgis,  mis Eesti puhul on lõvi kujutis. Seda lõvimärki kannab tootele ainult Eesti Proovikoda, kes on riigi volitatud proovi tõendaja ja riigi kontrollmärgise volitatud kasutaja. Seega tasub võimalusel ostmisel eelistada kontrollmärgistatud väärismetalltooteid. Ilma kontrollmärgiseta ehete müük on lubatud, ent nende sulam ei ole laboris kontrollitud ning ostja saab lähtuda vaid müüja lubadusest.

Tähelepanelik tasub olla väljaspool EL ostetud hõbeehte ostul

Hõbeehete puhul tuleb veenduda, et selle valmistamisel ei ole kasutatud inimese tervisele ohtlikke metalle nagu nikkel, kaadmium ja plii, mille sisaldus ehtes on rangelt piiratud ja selle nõude täitmist jälgitakse kogu EL turul. Üldiselt vastavad turul müüdavad  tooted kehtestatud normidele, küll aga tuleks väljaspool EL ostetud ehte puhul uurida täpsemalt selle sulami koostist.

Vääriskividega kaunistatud ehete ostmisel tuleks küsida müüjalt kivide andmeid kirjeldavat dokumenti, sest mittespetsialist ei pruugi vääriskivil ja selle võltsingul vahet teha. Müüja peab ostjale andma tõest ja täit infot, sest sellega võtab ta endale ehtele kinnitatud kivide eest vastutuse.

Teemandiga ehte puhul küsi dokumenti

Teemantide kvaliteeti arvestatakse mitmete näitajate peale kokku, millest sõltub ka hind. Nende puhul on dokumendis kirjas kivi mass, puhtus, värvus ja lihv. Sama massi, kuid erinevate puhtuse ja värvusega teemantide hinnaerinevus võib olla lausa kümnekordne.

Teiste vääriskivide puhul on oluline kivi päritolu – kas see on looduslik parandamata (ehk sama kvaliteediga kui looduses), looduslik, kuid inimese poolt parandatud või on tegemist hoopiski sünteetilise ehk inimese valmistatud tehisliku kiviga. Kõige hinnalisemad on looduslikult parandamata vääriskivid, mida kasutatakse eksklusiivsete ehete valmistamisel. Kõige enam leidub Eesti eheteturul looduslike, parandatud kividega ehteid. Seejuures on oluline teada, et parandatud kivide hinnad sõltuvad otseselt parandamise meetodist.

Poolvääriskividel on odavamaid koopiaid

Poolvääriskivide korral on info kivi päritolu kohta oluline opaali, türkiisi, merevaigu ja kvartsirühma esindajate (ametüsti, tsitriini, ametriini, suitsukvartsi) puhul. Türkiisi ja merevaigu nime all müüakse sageli rekonstrueeritud materjale (loodusliku materjali väikestest tükkidest kokku pressitud suurem kivi) või odavamaid looduslikke materjale. Odavamate kividega hõbeehete korral on oht osta türkiisi, oonüksi, opaali, kassisilma või päikesekivi nime all hoopis nende klaasist või plastmassist imitatsioone.

Pärlite puhul on oluline teada, kas tegemist on magevees (hinnaklassilt odavamad) või soolases vees (hinnaklassilt kallimad) kasvanud pärlitega. Pärlite hinda mõjutav faktor on nende värvus. Kõige kallimad on looduslikku musta värvi Tahiti pärlid, kuid tuleb võtta arvesse, et müüakse ka kunstlikult mustaks või halliks värvitud pärleid. Eestis müüakse ka pärlite imitatsioone ehk pärlmutterkihti imiteeriva värvusega värvitud klaasist või plastmassist helmeid. 

Nõuandeid väärismetallist ehete ostjale:

 • Veendu, et ehte lukud ja kinnitused toimivad korralikult.
 • Veendu, et ehte pind ja jootekohad on puhtad ja kvaliteetselt viimistletud.
 • Veendu, et ehte lülid või osad ei hakka kandmisel riietesse takerduma.
 • Kui oled nikli suhtes allergiline, siis osta vaid kontrollmärgisega hõbeehteid. Väljaspool ELi valmistatud hõbeehete kattematerjal võib sisaldada niklit.
 • Kui ehe on vääriskividega, siis küsi müüjalt kivide andmeid kirjeldavat dokumenti.
 • Kui müügiks pakutavale tootele on kinnitatud Eesti Proovikoja poolt väljastatud etikett, siis on etiketil olev info garanteeritud sõltumatu sertifitseeritud eksperdi poolt. Tootele kinnitatud etiketi ehtsust saab kontrollida etiketi numbri järgiAS Metrosert kodulehelt.
 • Kontrolli, et ostukviitungile oleks märgitud ehte nimetus, mass, artikli number, valmistamiseks kasutatud sulami põhiline väärismetall ja selle proov. See info võimaldab ehet identifitseerida ja on väga oluline hilisema võimaliku pretensiooni lahendamisel. Hoia ostukviitung alles pretensiooni esitamise perioodi lõpuni (kaks aastat).
 • Tea, et interneti teel kalli ehte ostmine on seotud riskiga. Ostu sooritamisel jälgi, et kogu ehet puudutav ülalpool kirjeldatud teave oleks müügidokumendilt leitav.
 • Tea, et pretensiooni esitamise aja jooksul on tarbijal õigus tehnilist laadi puuduste korral esitada müüjale kirjalik pretensioon või vajadusel pöördudatarbijakaitseameti 
 • Kui kahtled ostetud väärismetalltoote või vääriskivi ehtsuses, siis pöördu sõltumatu eksperthinnangu saamiseks Eesti Proovikoja poole.
 • PILLE  KALDA, tarbijakaitseameti kommunikatsiooniekspert
blog comments powered by Disqus