Uusi telekanaleid lisandub kui seeni pärast vihma

Viis viimast kuud on toonud Eesti telemaastikule neli kodumaist telekanalit, mis on rohkem, kui neid seni üldse Eestis oli. Uued kanalid levivad tavaantenniga vaadatava digitaaltelevisiooni ja kaabel-tv võrkude vahendusel ning pakuvad tänu oma täpsemale programmisuunitlusele olulist lisa senisele kolmele universaalsele kanalile.

Uute kanalite hooaja avas eelmise aasta novembris esimene eestikeelne spordikanal Kalev Sport, mis pakub mitmekülgset spordiprogrammi nii Eestist kui välismaalt. Tavaliselt arvatakse, ja õigusega, et naised vaatavad telerit rohkem kui mehed. Eriti vanemad prouad peaksid levinud ettekujutuse kohaselt pikki päevi ekraani ees mööda saatma. Nii kipuvad telejaamad mehi hoopis ära unustama. Selle koha pealt on Kalev Spordil väga lai põld künda, hästi tehtuna saaks tal hea perspektiiv olema. Ja eks head spordikanalit vaataks ikka õrnem sugu ka.

Esimene reklaamivaba kommertskanal

Selle aasta veebruaris tuli turule Eesti esimene reklaamivaba kommertskanal, Starmanile kuuluv Neljas. Uus telejaam on nooruslik ja pakub mitmekesist meelelahutusprogrammi igas eas inimesele. Kavas on maailma juhtivate kanalite tippsaateid ja -sarju alates Inglise edukaimast noortesarjast “Hollyoaks“ ja krimisarjast “Numbrid” palju jutuks olnud vestlussaateni “Doktor Phil”, ülipopulaarsest Ameerika talendiotsingust rääkimata. Leiab maitseka filmivaliku ja põnevaid muusikasaateid. Erinevalt teistest uutest kanalitest on Neljas kättesaadav ainult Starmani kaabel-tv ja ZUUMtv vaatajatele.

Meelelahutuskanalid naistele ja noortele

Märtsi lõpus käivitus TV3-ga samasse gruppi kuuluv telekanal TV6, mis näib end positsioneerivat meelelahutuskanalina nooruslikule vaatajale. TV6 programmis on tugev valik ulmesarju (“Tähevärav SG-1” , “Lahingulaev  Galactica“) ja hinnatud põnevusseriaale (“Haihtunud”, “Kutsuge Cobra11”, “Kondid”). Samuti leiab komöödiasarju (“Minu nimi on Earl”, “Kontor”, “Kolmas kivi Päikesest”), dokumentaale (“Looduskatastroofid”) ning reality-showsid (“Kaunitar ja Geenius”). Olulisel kohal on TV6 kavas ka varem TV3-s näidatud suurte filmide kordused.

Märtsi lõpp tõi uue kanalina eetrisse ka Kanal 2 sõsarprogrammi Kanal 11, valdavalt meelelahutuslik on seegi. Erinevalt TV6-st näib aga Kanal 11 programm olevat koostatud eeskätt naistele, sisaldades nii kodu- kui välismaiseid vestlussaateid (“Oprah”, “Õhtusöök kahele”, “Happy Hour”, “Mamma Mia”), kuulsaid seriaale (“Jalgpallurite naised”, “Sõbrad”, “Saint Tropez”, “Beverly Hills, 90210”, “Ühe miili klubi”) ning populaarseid omasaateid (“Aastad muusikas”, “Unelmate pulma eri”). Mitmed Kanal2 programmi kordused uuel kanalil võimaldavad vaatajail oma aega paremini planeerida.

Digitelevisioonis tulekul spetsiaalne olümpiakanal

<p />

Kuidas edasi? Digitaalformaadis edastatakse juba ka ETV-d ja Kanal2, peatselt on oodata TV3 lisandumist maapealses digilevis olevate tasuta programmide hulka. Augustis käivitub täies mahus Pekingi olümpiamänge edastav ETV Olümpiaprogramm, mis on vaadatav ainult digi-tv vahendusel. Seejärel jätkab sealsamas ETV teise kanali pilootprojekt.

Lisaks eestikeelsetele tasuta teleprogrammidele saab sama antenni ja seadmega tasu eest vastu võtta veel terve hulga häid rahvusvahelisi satelliidikanaleid. Pole vähetähtis, et nende hulgas on ka vene kanaleid ja paljude kanalite puhul saab inimene ise räägitava keele ja subtiitrid valida.

Uute kodumaiste kanalite tulek on saanud võimalikuks ainult tänu digilevile, sest vanade analoogsaatjate kaudu polnud uute kanalite lisamine enam võimalik. Selle aasta 31. märtsil tehti väikesel Ruhnu saarel ajalugu. See on esimene koht Eesti ja kõigis Baltimaades, kus vana telesaatja hoopis välja lülitati. Sellega algas Eesti täielik üleminek digitelevisioonile. Õhu kaudu leviv analoogtelevisioon on Eestis kavas täielikult välja lülitada juba veidi rohkem kui kahe aasta pärast, juunis 2010. Aga digivastuvõtule üleminekut ei pea kaks aastat ootama, sest digisignaal katab juba sel suvel kogu Eestit. Ning vaatamisväärset headest jutusaadetest unikaalse Olümpiaprogrammini peaks leidma juba praegu igaüks.

Jüri Pihel, Eesti digitaaltelevisioonile ülemineku valitsuskomisjoni juht

blog comments powered by Disqus