Uusaastapidu Vana kalendri järgi tuleb Mustvees rahvarohke

Laupäeval tähistakse Mustvee kultuurikeskuses traditsioonilise rahvapeoga Vana Kalendri ehk Julianuse kalendri järgi uue aasta saabumist.

Mustvee kultuurikeskuses on üle kahekümne viie aasta korraldatud koosviibimisi 6. jaanuaril algavate Vana kalendri jõulude või uue aasta kättejõudmise puhul (13. jaanuar).

“Seda pidu oodatakse ja selleks valmistutakse varakult. Tänavu tuleb peole märksa rohkem inimesi kui varasematel aastatel. Tänaseks on saal välja müüdud ‒ rohkem rahvast lihtsalt ei mahu. Enamuse peokülalistest moodustavad vene kogukonna õigeusklikud ja vanausulised. Nagu alati on peol ka eesti seltskondi. Peokülastajaid on Mustveest, Kasepäält, Lohusuust ja kaugemaltki,” rääkis Mustvee kultuurikeskuse juhataja kohusetäitja Laidi Zalekešina.

“Peo avakõne peab Mustvee vallavanem Jüri Morozov. Õhtut juhib karismaatiline kultuuritegelane ja meelelahutaja Vadim Anzupov, kes viib läbi ka rahvakultuurile tuginevaid mänge. Tantsuks mängib ansambel Jolly, mis üheks populaarsemaks vene bändiks Eestis. Esinevad võistlustantsijad Mark Vorho ja Marit-Enna Seppar,” lisas ta.

“Kultuurikeskuses töötab sel õhtul kohvik. Lauad katavad külalised ise ja laudadel on kodus valmistatud toidud: kindlasti kartulisalat ning traditsioonilised peipsimaa maitsed kalast,” ütles Zalekešina.

“Seoses jõulude ja uue aasta tuleku tähistamisega Julianuse kalendri järgi on paljudel Mustvee ja selle ümbruse elanikel tänaseni kodus jõulukuused. Minul samuti,” märkis ta.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus