Uus värav viib muinasmaailma

Möödunud aasta viimasel nädalal sai rahva seas armastatud puhke- ja peopaika, Kassinurme mägedesse viivale teele paika uus arhailises stiilis puitvärav. Mägedes kulgeva loodusraja ja vaatamisväärsuste kohta saab nüüd infot uuelt kaardilt ning mägedesse rajatud linnuse lähedal tervitab tulijat tõrvikuga ratsaniku kuju.

 

Võib arvata, et Kassinurme linnus oli muinasajal Vaigamaa vanema pealinnus, kus ta püsivalt elas,” ütles Jõgevamaa Metsaseltsi eestvedaja Kaupo Ilmet. Seepärast oli siinsel linnusel ehk umbes selline uhke peavärav, nagu nüüdki sai püstitatud. Väljakaevamiste leiud viitavad sellele, et muinasaegne värav seisis ka samas kohas.”

Kassinurme mägede puittaieste kollektsioon täienes detsembri lõpus tõrvikut kandva ratsaniku kujuga, mille autoriks on tuntud Hiiumaa vigursaagija Ivo Mänd. Kuju on tehtud paplipuidust ning kokku pandud viiest tükist. Taiest vaadates tuleb kõigile kindlasti kohe meelde Jüriöö ülestõusu kirjeldav stseen Eduard Bornhöhe jutustusest Tasuja”, kui ratsanik tõuseb linnamäele ja süütab seal tõrviku. Just sellest stseenist taies inspireeritud ongi.

Kassinurme linnus oli arvatavasti kasutusel ka Jüriöö ülestõusu ajal, mille algusest tuleval aastal möödub 670 aastat,” ütles Kaupo Ilmet. „Seepärast arvasimegi, et siin võiks selline kuju seista.”

Rõhutavad arhailisust

Kolmanda objektina paigaldati detsembri lõpus Kassinurme mägedesse puitalusel kaart, millel ära toodud sealsamas kulgeva looduse õpperaja skeem koos põnevamate objektide ja paremate vaatekohtadega. Looduse õpperaja töötasid 20 aastat tagasi välja geograaf Toomas Puss ja bioloog Vello Keppart.

Uued rajatised rõhutavad siinse paiga arhailisust: siin armastavad ju käia mitte ainult loodus-, vaid ka muinasajaloo ja mütoloogiahuvilised,” ütles Kaupo Ilmet.

Värava, kaardi ja ratsaniku kuju püstitamine oli viimane osa Jõgevamaa Metsaseltsi poolt Kassinurme mägedele arhailisema ilme andmiseks käivitatud arendusprojektist, mida rahastas PRIA ning millele panid õla alla ka Jõgeva valla- ja linnavalitsus. Sama projekti raames paigaldati möödunud aasta oktoobris Kassinurme mägedesse uued laudade-pinkidega varjualused ning karujahistseeni ja lõunapausil juttu vestvaid linnusevalvureid kujutavad puuskulptuuride grupid.

Tuttav paik

Projekti kogumaksumus oli 40 998 eurot, millest PRIA toetus kattis 36 898,2 euro suuruse osa. Tööd teostas OÜ Haljastuspartnerid, mida juhib Luua Metsanduskooli vilistlane Ott Olesk ning millega teevad koostööd paljud Eesti tugevamad vigursaagijad.

Kassinurme mägedes harjusin käima juba siis, kui Luual õppisin, nii et Jõgevamaa Metsaseltsi tellimust täites sain toimetada enda jaoks üsna tuttavas ja hingelähedases paigas,” ütles Ott Olesk. „Projekti raames paigaldatud puuskulptuurides ja rajatistes on ühendatud õige mitme inimese ideed ja kätetöö. Tulevikus tahame paigaldada Kassinurme mägedesse infotahvli, millel need nimed ka kirjas.”

Seoses sellega, et Kassinurme mäed nüüd mõnevõrra teistmoodi ilme on saanud, annab Jõgevamaa Metsaselts lähiajal Eesti Kultuuriseltside Ühenduse toetusel välja uue seda paika tutvustava infovihiku.

i

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus