Uus radar tõi Mustvee kordonis ebaseaduslike piiriületuste arvu kasvu

Lõuna prefektuuri piirivalvebüroo Mustvee kordoni juhi Jalmar Ernitsa sõnul on piirirežiimi eeskirja ja meresõiduohutuse seaduse rikkumiste arv tänu aktiivsele ennetustööle võrreldes eelmise ja üle-eelmise aastaga vähenenud, samal ajal on suurenenud ebaseaduslike piiriületuste arv.

“Ebaseaduslikke piiriületusi on senisest rohkem avastatud ilmselt tänu sellele, et meil on tööle hakanud uus radar, mis on oluliselt võimekam kui eelmine,” ütles Jalmar Ernits, lisades, et ebaseaduslike piiriületuste avastamise suurenemist võib tõenäoliselt oodata ka sellel aastal. 

Talvisel perioodil on Eesti poolel teatavasti juba mõnda aega hoiatussiltidega tähistatud piirirežiimi eeskirjaga liikumiseks keelatud ala. “Siinsed inimesed on aru saanud, et see on selline ala, kuhu siseneda ei tohi,” ütles piirivalvekordoni juht. “Kuna aga see ala on tähistatud 200 meetri kaugusel riigipiirist Eesti Vabariigi suunal, tekitab see probleeme Venemaa poole pealt vaadatuna. Vene kalurid ei tea nimelt, et tegemist on juba Eesti territooriumiga ning tulevad neid tähistuslatte vaatama ja silte lugema. See tähendab aga seda, et nad on reaalselt juba 200 meetrit Eesti Vabariiki sisenenud ning toime pannud ebaseadusliku piiriületuse. Sel aastalgi on juba olnud neli taolist juhtumit Vene poolelt.” 

Jalmar Ernits möönab, et põhimõtteliselt saaks selliste probleemide vältimiseks piiri ka kahekordselt tähistada ja seda näiteks Mehikoorma lõigus ka tehakse, aga Mustvee kordoni piirkonnas seda tehtud ei ole. “Võib öelda, et me ei ole seda teinud poliitilistel põhjustel,” selgitas Ernits. “Kuna riigipiiri kulgemist ei ole piirilepinguga täpselt määratud, oleks see sisuliselt omapoolne riigipiiri paikapanek. Praegu on olemas kahe riigi piirivalve esindajate kokkulepe selle kohta, kus see joon kulgeb ja ilmselt tänu sellele ei taheta piiri kulgemise koordinaate kuskil avalikult välja öelda. Lähiajal peaks olukord piiril aga muutuma selgemaks, sest kahe riigi vahel sõlmiti piirilepe.” 

Värskeimad arengud peaksid siiski vähendama teadmatusest ja uudishimust tekkinud ebaseaduslike piiriületuste arvu. Veebruari alguses tähistas ka Vene pool Jalmar Ernitsa sõnul oma piirirežiimi ala ära ning nüüd on jääle märgitud 400 -500 meetri laiune puhvertsoon, kus keegi liikuda ei tohiks. “Vene kalurid hoiavad sellest keelust hetkel hästi kinni,” ütles Jalmar Ernits. 

Alates 8. veebruarist võis Jõgeva maakonna piires Peipsi järvele minna nii sõiduautode kui ka traktoritega. Seda küll vaid nädala jagu päevi. Jalmar Ernitsa sõnul toob see Mustvee kordoni piirkonnas kaasa järvele minna soovijate arvu suure kasvu. “Möödunud aasta esimese nelja kuuga registreerisime me Jõgeva maakonna piires järvele 17 059 inimest,” ütles Ernits. “Eelmisel aastal olid jääolud Peipsil natuke kehvemad, seetõttu arvan, et suurusjärk saab sel aastal ilmselt samasugune olema. Kui transpordiühikutest rääkida, siis laias laastus tähendab see seda, et nädala sees registreeritakse igapäevaselt kuni 100 ning nädalavahetusel kuni 500 sõidukit ühe kordoni kohta. See on päris korralik koormus juhtimispunktile, igal hommikul tuleb kõik need inimesed kirja panna ja pärastlõunal jälle maha võtta.”

i

MATI ALEV

blog comments powered by Disqus