Uus maavanem panustab eurorahade kasutamisse

Jõgevamaa võimalik uus maavanem Viktor Svjatõšev tahab oma ametiaja alguses panustada eelkõige euroraha kasutuselevõtmisse.

Reedel regionaalministrile maavanemaametisse asumiseks nõusoleku andnud praegune Jõgeva linnapea Viktor Svjatõšev ütles, et Jõgevamaal tuleb aktiivsemalt tegelda euroraha sissetoomisega. “Püüan ühena esimestest asjadest uues ametis saada selgust euroraha kasutamises ja üritan nende asjadega järje peale jõuda ehk süsteemi paremini toimima saada,” lubas  ta. Võimaliku uue maavanema hinnangul on eurorahade parem kasutamine praegustes majanduslanguse oludes väga tähtis.  

Kindel amet 2011. aastani

Kas ta saab maavanemana tegutseda oma võimaliku ametiaja lõpuni, selles Svjatõšev kindel pole.

“Uued maavanemad võetakse ametisse viieaastase ametiajaga, kuid milline seisukoht võetakse maavalitsuste ja maavanemate osas pärast järgmisi Riigikogu valimisi 2011. aastal, sõltub juba valitsusest,“” märkis Svjatõšev. Tema sõnul võib ta uut ametit pidada vaid kaks aastat, aga võimalik ka , et viis.

Maavalitsuste kaotamisega ei saa tema hinnangul toimida nagu käibemaksu tõstmisega, et täna otsustasime ja homme ongi tehtud. “Seadustest tulenevalt on maavalitsusel oma kindlad ülesanded ja kuni pole seadusi muudetud, ei saa ka neid asutusi üleöö kaotada,” kinnitas ta.

Omavalitsusjuhtidega loodab Svjatõšev hea klapi saavutada ja koostööd teha. “Omavalitsusi tuleb kohelda võrdväärselt ja lugupidavalt, siis on võimalik ka ühiselt asju lahendada. Olen siiski üks nende hulgast ja peaksin omavalitsuste hingeelu hoomama.” 

Pooldab maakonnasiseste tõmbekeskustega haldusreformi 

Võimalikust haldusreformist rääkides toonitas Svjatõšev, et nad on selles osas regionaalministriga eri meelt.

„Minister pooldab maakonna suurust valda, ma ei kiirustaks nii radikaalse reformiga. Meil on siiski välja kujunenud kolm keskust ja nii võiks jääda ka kolm omavalitsust,” nentis ta.

“Kogu võimu koondumine ühte valda võtab ära kohalike inimeste otsustusvõimaluse ning tegutsemistahte. Kui otsustamine on kaugel, hakkab jälle mõisa köie lugu. Ja kõik jääbki lohisema, sest inimene pole oma kodus peremees. Kas vahepealseid kupjaid on ikka vaja, selles ma kahtlen,” märkis Svjatõšev, kelle sõnul on Jõgevamaal problemaatilisi piirkondi, mille tegelik keskus on väljaspool maakonda.

“Kui tahame püsima jääda, peame oma tõmbekeskusi arendama. Kui sipleme omapead ja oleme üksteisele konkurendid, siis praeguses majandusolukorras ja rahvaarvu jätkuvas vähenemises ei näe ma maakonnas küll seda, et oleme jätkusuutlikud. Eesti on väike ja suitsu peaks korstnatest tulema kogu riigis, mitte ainult suuremate linnade ümbruses. See loob turvatunde — oleme ikkagi Euroopa Liidu piiriäärne riik.”

Svjatõšev tunnistas, et mõtles ministri pakkumise üle põhjalikult järele ega torma uude ametisse uisapäisa. “Olen linnas juba kümme aastat töötanud ning uus koht on väljakutse, kuigi küsimusi maavanema rollist on palju. Olen siin sündinud ja kasvanud ning usun, et suudan kodumaakonnale kasulik olla. Ühelt poolt tuleb tuua riigiisade soovid maakonda ja teisalt viia maakonna vajadused ja problemaatilised kohad riigiisadeni.”

Valitsus vabastas alates 1. augustist seoses teenistusaja lõppemisega ametist Jõgeva senise maavanema Aivar Koka, maavanema ülesanded pandi maavalitsuse arengu- ja planeeringuosakonna osakonnajuhataja kohusetäitjale Mart Toomingale. 

Viktor Svjatõševi CV

*Aastail 1988-1992 Jõgeva abimaavanem

*Vahepeal töötas erasektoris

*1999. aastal sai Jõgeva abilinnapeaks

*2002. aastal linnapeaks

*2005. aasta juunist kuni oktoobrini töötas taas erasektoris

*2005. aasta oktoobrist Jõgeva linnapea

*2002. aastast Reformierakonna liige

*Svjatõševil on kõrgharidus, ta on lõpetanud Tallinna Tehnikaülikoolis ehitusökonoomika ja organiseerimise eriala majandusinseneri kvalifikatsiooniga.

iii

HELVE LAASIK

blog comments powered by Disqus