Uus algus nõuab kulutusi

Perekond Treialil Jõgevalt läheb sel sügisel Jõgeva Gümnaasiumi neli võsukest: vanim tütar Kadi 12., Kristo 9., Kuldar 7. ja kasutütar Gerli Kiisküla 6. klassi. Ema Signe ütleb, et uueks kooliaastaks hakkavad nad vaikselt valmistuma juba siis, kui eelmine lõpeb. “Ostude pikemale ajavahemikule jaotamine säästab närve. Viimasel minutil on poodides kohutav möll. Mõttekam on näiteks vihikuid juba varem ostma hakata. Praegu ongi põhiliselt ainult töövihikud veel jäänud,? räägib Signe.

Nelja lapse töövihikutele üle 1500 krooni

Töövihikud ongi kõige suurem kuluartikkel, sest need tuleb korraga välja osta. Sel aastal teeb see nelja lapse peale kokku üle 1500 krooni. Kalleim on 9. klassi mineva Kristo komplekt ? 475 krooni.

Kadi leiab, et töövihikud on vajalikud, sest muidu peaks ilmselt veelgi rohkem kirjutama.

Riided, mis mõnes mõttes samuti koolivarustuse hulka kuuluvad, on ka kallid, kuid nende ostmist saab jagada pikemale ajavahemikule. Kindlasti läheb sügisel tarvis dresse ja sisejalanõusid. Lapsed kasvavad ja asjad kuluvad. Heal juhul saavad nooremad kanda vanematele väieseks jäänud asju. ?Tänavu pole sügisel vaja riideid eriti osta, kõik on juba olemas,? on Signe rahul.

Ka koolikotid said alles eelmisel aastal uued muretsetud, kuid pliiatsid, vihikud ja muu pudi-padi sinna sisse tuleb ikka varuda.

Riided ostetakse Tartust

Signe räägib, et algklassides on mitmesuguseid õppevahendeid rohkem vaja: guasid, plastiliin, viltpliiatsid ja nii edasi. Väikesed lapsed kulutavad oma riideid palju ja kasvavad neist ruttu välja. Vanemad lapsed on leplikumad ja arvestavad pere võimalustega.

Kadi ja Kristo kinnitavad, et on poes müüdavate koolitarvete valikuga rahul, ehkki alati muidugi ei saa, mida oled tahtnud. Gerlile meeldivad kõik asjad, millel on peal kassi pilt. ?Aga nüüd ma sain tiigripäeviku,? teatas ta rahulolevalt.

Kooliostud sooritavad Treialid põhiliselt Säästumarketist, Koolitarest ja Hinnapommist. ?Milleks maksta ühes kohas vihiku eest 6 krooni, kui ma saan sama vihiku teises kohas 3 krooniga,? on Signe praktiline.

Riideid käiakse ostmas Tartus, sest nagu Kadi kinnitab, on Jõgeval selles osas valik olematu. Kasulik on oodata allahindlusi. Juba paari kuu pärast võib sama eseme saada mitusada krooni esialgsest hinnast odavamalt. ?Muidugi on alati võimalus ka ise õmmelda,? lisab Kadi.

Lisaks tavakoolile käivad Treialite lapsed mitmesugustes huviringides ja ka sinna hakkab alates sügisest taas raha minema. Kõik neli laulavad, lisaks tegelevad Kristo ja Kuldar võistlustantsuga, mis on küllalt kulukas hobi kasvõi juba esinemisriiete pärast.

Suurperedele põhikooli lõpuni tasuta toit

Muidugi ei saa unustada toiduraha. Treialid mingeid soodustusi ei saa. ?Lihtsalt ei jõua kogu aeg linnavalitsuse uksi kulutada. See on nii tobe süsteem!? ohkab Signe. ?Põhikooli lõpuni võiks koolitoit tasuta olla. Vähemalt suurtele peredele,? leiab ta.

Hea küll, varustus teadmiste omandamise uueks aastaringiks on olemas, aga kas ka vaim on valmis? Sellele küsimusele vastavad Kuldar, Kristo ja Kadi üksmeelselt eitavalt. Kadi põhjendab, et temal pole vaheaega peaaegu olnudki. Ta on terve suve töötanud puhkuseandjana Jõgevamaa Sotsiaalkeskuses ?Elukaar? ja tunneb, et pole piisavalt puhata saanud, ehkki kinnitab, et on oma suvega rahul.

Seevastu Gerli teatab kõigile pisut üllatuslikult, et tema tahab kooli minna. Aitab küll sellest suvest! Ka Kadi möönab, et koolikaaslasi tahaks jälle näha.

Abiturient Kadi loodab uuelt kooliaastalt eksamite õnnestumist ja tahab enne uude eluetappi sukeldumist seda viimast aastat maksimaalselt nautida. ?Tegelikult tahaks, et oleks vähem õppida,? lisab ta naerdes.

Kooliaasta algust tähistavad Treialid, kui ilm lubab, piknikuga. ?Nagu sünnipäev: grillime ja teeme endale mõnusa olemise,? lubab Kadi.

Mõnede koolitarvete hinnad

Jõgeva Kaubahallis:

õpilaspäevik 25-37 EEK
õpetaja päevik 37-69 EEK
tavaline vihik, 12 lehte 1.20 EEK
pildiga vihik, 12 lehte 2.90 EEK
kaustik, 60 lehte 6.50-7 EEK
spiraalköites kaustik, 60 lehte alates 21 EEK
kaustik, 96 lehte 9.50-15 EEK
A4 spiraalköites kaustik 27-59 EEK

Säästumarketis:

tavaline vihik, 12 lehte 0.70 EEK
kaustik, 60 lehte 3.70
kaustik, 96 lehte 5.70 EEK
spiraalköites kaustik, 96 lehte 9.90

SANDRA MAASALU

blog comments powered by Disqus