Uued tingimused ohutuks reisimiseks

Järk-järgult avanevad Euroopa Liidu sisesed ja välised piirid ning inimestel tekib aina rohkem võimalusi reisimiseks kaugemale kui Balti mull. Eesti Turismifirmade Liit pani uues olukorras turvaliseks reisimiseks kokku rea soovitusi, millega tuleks arvestada, kuna turvalise ja ohutu reisimise jätkumine ka tulevikus sõltub ennekõike reisijatest endist.


Enne reisile minekut on oluline teha ära kodutöö. Kindlasti on mõtet nõu pidada oma reisikonsultandiga, kes valdab põhjalikku ja värsket teavet olukorra kohta erinevates sihtriikides. Kiire ja adekvaatne reisiinfo on leitav ka välisministeeriumi Reisi Targalt veebilehelt, lennusihtkohtade teave on üleval Tallinna lennujaama lehel.
Praegu on populaarsed need sihtkohad, kus nakkusoht on madal ning kuhu saab Tallinnast otse lennata, näiteks Viin. Päikesesihtkohtadest on juulis olulisim Kreeka. Eelmisel nädalal toimusid esimesed tšarterlendudega reisid Kreetale.
Liidu liikmete, reisikorraldajate sõnul on tagasiside esimestelt klientidelt väga positiivne, sest ilm on soe, meri puhas ning desinfitseerivate vahendite küllusega oleme Eestiski juba ära harjunud.
Kindlasti tasub aga sinna reisijatel arvestada mitmete faktoritega. Sarnaselt Eestile on Kreekas piiratud üheskoos viibivate inimeste arv ning siseruumides on lubatud koos olla kuni kuuel inimesel või perel. Basseinide juures kehtib sama kuue inimese reegel, avalikes randades muutusi pole. Hotellides kliendid maske kandma ei pea, kuid transpordivahendis on see kohustuslik.
Kuna turiste on kogu Kreekas veel vähe, naudivad sinna lennanud kliendid tõelist luksust – ka kõige populaarsemad ja tavaliselt ülerahvastatud kohad on veel päris tühjad. Sisuliselt saavad sinna minejad nautida tõelist privaatturismindust.
Oluline on teada, et reisijad, kes saabuvad Kreekasse õhu-, mere- või maismaatranspordiga, peavad vähemalt 48 tundi enne riiki sisenemist täitma registreerimisvormi, mille esitamisel saab iga reisija isikliku QR-koodi, mis tuleb Kreeka lennujaama saabumisel ette näidata kas mobiiltelefoni ekraanil või paberil.
Kriisijärgsel ajal, mil kogu maailm alles harjub uute tervise- ja turvalisusereeglitega, on väga oluline, et oleme teadlikud, kuidas reisi ajal käituda ja mis meid ees ootab. Näiteks Kreekas kehtib hotellides praegu selline kord, et toidu serveerimiseks hotellides on pea kõikjal abiks teenindaja, kes kliendi näitamise peale talle meelepärase taldrikule laob. Samuti on mõistlik reisikonsultandilt eelnevalt uurida, kas sihtkohas on võimalik külastada paiku ja atraktsioone, mis konkreetselt huvi pakuvad.
Reisile minnes soovitab ETFL alati sõlmida reisikindlustuse, kuid praeguses olukorras on see eriti asjakohane. Näiteks on Salva Kindlustus lisanud oma toodetele ka koroonaviiruse kaitse. Kes aga ennast haigena tunneb, see peaks kindlasti koju jääma ning reisi edasi lükkama.
Tallinna lennujaamast välja reisides tasuks meeles pidada, et käte pesemine ja puhtuse hoidmine on haigestumise vältimiseks kõige kindlam viis. Lendude osas on võrreldes varasemaga suurim muutus see, et lennukites peavad hetkel maskid ees olema. Lennujaamas neid kandma ei pea, küll saab neid aga lennujaamast endale kaasa osta.
Kindlasti tuleks reisile minnes end registreerida välisministeeriumi kodulehel. Austame ja täidame kehtestatud reegleid, nii suudame tagada reisirõõmu endale ja teistele.

Mariann Lugus, Eesti Turismifirmade Liidu peasekretär

blog comments powered by Disqus