Uued ja põnevad filmid Palamusel

Theodor Lutsu sünniaastapäeva on Palamusel tähistatud alates 1996. aastast. Tähistamisest välja kasvanud filmikonkurss kõigile soovijatele, kes tahavad oma loomingut teistelegi näidata, toimub juba üheksandat korda.

Kui varasematel aastatel olid konkursifilmid oodatud n-ö viimase minutini ja mäletame ka seda, et võidufilmiks tulnu toodi programmi lõpuks kohale, siis seekord nii enam ei ole. Filme ootasime juba varem kindlaksmääratud tähtajaks ja tänaseks on programm koos ning lõplik. Kokku tuleb linastusele 20 filmi autoritelt üle Eesti, nii noortelt kui vanematelt filmitegijatelt. Näha saab anima-, dokumentaal-, mängu- ja eksperimentaalfilme. Parimatele filmidele, nagu juba tavaks saanud, valmistab auhinnad Palamuse klaasikoda, Kinoliit paneb välja Vaba waimu priisi ning esmakordselt antakse välja ka preemia parimale operaatorile. Oli ju Theodor Luts eelkõige filmioperaator ja nii tahaks tunnustada noori loojaid, kes tulevikus võivad meie Eesti filmitraditsioone jätkata.

Tuleb tunnistada, et nii mõnigi tänaseks juba tuntud tegija on oma esimesi katsetusi just Theodor Lutsu filmipäevadel näidanud.

 ?ürii on tänaseks oma tööd tegemas, et vältida pikka ooteaega programmide ja autasustamise vahel. Ja otsustamine ei saa kerge olema. Helle Karis-Murdmaa ja Jaak Lõhmuse vahel seab ?üriiliikmena tasakaalu ka siinkirjutaja.

Tegelikult olen isegi päris elevil, sest vaadanud filme, leidsin, et programm on tugev ja üllatav. Kajastatud on päevakajalised teemad aprillisündmustest kuni põnevate ja hästi läbi mõeldud mängufilmideni. Juhuslikku ?toodangut? ei ole, kõik on vaeva näinud ja vaataja saab väärt elamuse. Kel vähegi huvi, mida meie noored filmiloojad teevad, mis on need teemad, mis huvi pakuvad või südant valutama panevad, on 18. augustil kell 17  lahkesti Palamuse rahvamajja palutud.

Lisaks konkursifilmidele näidatakse ka 2006. aasta parimat Eesti filmi ?Tühirand? ning hilisõhtul linastub ?Tallinnfilmi? programm Priit Pärna loomingust.

TIINA SÄÄLIK,
Filmipäevade korraldustoimkonna liige

blog comments powered by Disqus