Uue-Põltsamaa mõisasse tuleb kolmetärnihotell

Tarvo Kriisa esialgsel hinnangul läheb kogu kompleksi korrastamine ja mõisasse hotelli tegemine maksma umbes 30 miljonit krooni. Raha investeeringuteks tuleb kinnisvaraärist ja osaliselt laenuna pankadest. Euroopa Liidu fondidest saadavat raha lootma jäädes võib hotelli valmimine viibida veel paar-kolm aastat.

Uus omanik kavatseb Uue-Põltsamaa mõisa härrastekorruse taastada nii, nagu see mõisniku ajal oli. Teisele korrusele tulevad toad külalistele.

Seni pole mõisa omanik projekti muinsuskaitsega kooskõlastades vastuseisu kohanud. ?Ma ei taha midagi põhimõtteliselt teistmoodi ümber ehitada, arvestan kõikide nõudmistega ja olen paindlik ning alati läbirääkimisteks avatud,? rääkis ta.

Hakkama tuleb saada 40 toaga

Uuringud näitavad, et hotell tasub end majanduslikult ära, kui seal on vähemalt 50 tuba ehk 100 kohta. Mõisasse on väga raske kui mitte päris võimatu nii palju kohti tekitada. Kui kogu mõisakompleksi tuleb kokku 80 kohta, siis see on maksimum. Seega peab mõisat suutma majandada ka teisi teenuseid pakkudes. Kindlasti saab ruume tulevikus pidulike sündmuste tähistamiseks üürida.

Tarvo Kriisa hinnangul peab mõisas kindlasti olema mõisnik. Ka tema kavatseb tulevikus hakata Uue-Põltsamaa mõisas elama. Küllap see saab olema pisut keeruline ja kannatust nõudev ning vähe privaatsust ja mugavusi pakkuv, kuid õigustab end kindlasti.

Mõis peab olema piirkonna arendaja

Uue-Põltsamaa mõisa omaniku üks oluline põhimõte on veel, et mõis peab olema piirkonna arendaja; mitte võtma vastu toetusi, vaid ise toetama. ?Mõisat peab oskama nii pidada, et suudad end ja oma peret toita ning ka ümbruskonda toetada,? ütles Kriisa.

Mõisa majandamise kogemus on Tarvo Kriisal 1995. aastast, mil ta koos vanematega Saue mõisat pidama hakkas. Sealse mõisa müügisüsteemi loomine ja arendamine andis talle julgust soetada Valgamaal asuv Karula mõis. Karula mõisa puhketalude süsteem peaks külalisi hakkama vastu võtma juba tänavu suvel. Paraku jääb Karulasse ametisse mõisavalitseja, sest omanik on juba Põltsamaale kolinud.

Kriisa sõnul oli nii Põltsamaa kui ka Karula mõisate ostmisel tema jaoks oluline, et need olid mitmeid põlvkondi ühe ja sama suguvõsa käes olnud. ?See eeldab head aurat nendes majades,? lausus ta.

Uue-Põltsamaa mõisa leidis Kriisa juhuslikult, kui tuli Põltsamaale sõbrale appi. Siis kuulis ta, et linnavalitsus otsib tühjalt seisvale mõisale uut omanikku. Edasine oli juba sihikindel töö omanikuks saamise nimel ja kokkulepet linnavalitsusega ei tulnud kaua oodata.

HELVE LAASIK

blog comments powered by Disqus