Unustatud mõisad kutsuvad mälu värskendama

 

Juba kümnendat aastat korraldatakse üleriigilist üritust nimega “Unustatud mõisad,” milles osaleb kokku 26 mõisat. Teiste seas osalevad selles mõisaid tutvustavas ettevõtmises Puurmani mõisakool ja Luua metsanduskool.

Luua metsanduskooli raamatukoguhoidja Aile Sessmani sõnul korraldatakse mõisate tutvustamiseks külastusmängu nii, et mõisahooned on avatud kindlatel kuupäevadel, mil huvilistel on võimalus mõisaid külastada. Mõisate paremaks tutvustamiseks ja inimestes huvi tekitamiseks saavad külastajad esimesest külastatud kohast kaasa osalejaraamatu, kuhu on võimalik koguda külastatud mõisatest templeid. Vähemalt kümmet mõisat külastanute vahel loositakse välja kutsed sügisel ühes Eesti mõisas toimuvale teatrietendusele. Loosi lähevad 25 üksikkutset ja kümme kolmele inimesele mõeldud perekutset. Lisaküsimustele õigesti vastanute vahel läheb loosi kümme ajalugu ja Eesti mõisaid tutvustavat raamatut. Loosimisel osalemiseks tuleks külastajaraamatu viimane templitega varustatud leht saata välja hiljemalt 23. augustiks Viljandimaa Arenduskeskusesse.

Sellel aastal on mõisaid külastatud juba kolmel päeval: 27. juunil ning 6. ja 7. juulil. Mõisad ootavad huvilisi veel kolmel päeval: 27. ja 28. juulil ning 10. augustil. Aile Sessmani sõnul toimuvad mõisate külastamise päeval igal täistunnil ekskursioonid, mis algavad hommikul kell 10 ning viimane ekskursioon toimub algusega kell 18.00. Neljakümneminutise ekskursiooni käigus tutvutakse Luual sealse mõisahoonega. Ekskursioonid toimuvad sõltumata külastajate arvust.

Luua mõisahoones on avatud ka näitus “Väikevorm mõisamaastikus”, mida mõisahoone külalistel on võimalus vaadata. Luua mõisahoone külastajad saavad kaasa osta ka kohaliku käsitöömeistri Liina valmistatud ehteid. Teisel korrusel on avatud kohvik.

Luua metsanduskooli raamatukogu hoidja sõnul on varasematel aastatel ja tänavugi mõisatest huvituvaid inimesi päris palju olnud. Ühel tänavusel külastuspäeval osales üle 100 inimese, järgmisel päeval umbes 60 inimest. Tänavu olid Luua mõisahoones külastatavuse poolest kõige rahvarohkemad 6. ja 7. juuli. Sessman ütles, et hea oleks, kui mõisahoonet külastada soovivad seltskonnad endast eelnevalt teada annaksid. Enamiku külastajatest moodustavad mõistagi Eesti mõisahuvilised, kuid nendega on kaasas olnud ka inimesi kaugematest maadest. Külastajaid on olnud Lätist, Leedust, Kanadast ja Austraaliastki.

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus