Umbusaldus läks läbi: Jõgeva valda juhib Keskerakond

Pühapäeva õhtupoolikul võis Jõgeva kultuurikeskuse saalis pinget noaga lõigata. Viis minutit enne volikogu istungi ametlikku algust maad võtnud haudvaikus andis märku, et oodata on umbusalduse läbiminekut.


Läinud aasta maikuu lõpust vallavolikogu esimeheks saanud Aivar Kokk (Isamaa) ja vallavanem Tiit Lääne (VL Uus Jõgeva) ning abivallavanemad Aive Tamm ja Terje Rudissaar pidid detsembrikuisel volikogu istungil vastu võtma umbusaldusavaldused.

Juhtide vahetus loomulik protsess

Nii nagu umbusaldusavalduses kirjas, heideti volikogu esimehele ette hoogsat ideede genereerimist ja valla rahakoti võimalustega mittearvestamist. Lisaks sellele nentis Peep Põdder oma kõnes, et nii opositsioon kui ka koalitsioon on pidevas infosulus, hoolimatust on valla põhimäärusest kinnipidamisel, ühinemislepingut ei täideta ning algatatud projektid pole valla eelarvele kaugeltki jõukohased.
Kokk vastas kriitikale, et koalitsioon suutis kaheksa kuuga käivitada mitmed suured projektid ning rahaline kate oli kõigele olemas. „See, et koalitsioon, vallavanem ja volikogu esimees vahetuvad, on loomulik protsess,“ ütles Kokk, kinnitades, et rusikat taskus ei hoita.
Umbusaldusavaldus läks läbi 15 poolthäälega, vastu hääletas 12 volikogu liiget. Uueks vallavolikogu esimeheks valiti Jõgeva haigla juht Peep Põdder (Keskerakond) 15 poolthäälega. „Püüan teha nii, et vald areneks ning ei oleks vaid Jõgeva linna keskne, vaid areneksid ka valla kaugemad osad,“ ütles Põdder, lisades, et tema eesmärk on toimetada nii, et otsustest ja plaanidest ei kuuldaks tagantjärele.
Vallavanemale Tiit Läänele ja kahele abivallavanemale heideti ette suutmatust vastata volikogus esitatud arupärimistele ning pinnapealsust. Nii vallavanem kui ka abivallavanemad vastasid kriitikale, et vald on astunud suure sammu edasi ning oma tööd on tehtud südamega.

Tervisekeskus vajab lahendust

Uueks vallavanemaks valiti 14 poolthäälega maikuus umbusaldusavalduse saanud Aare Olgo (Keskerakond).
Küsimusele, kas Reformierakonda juhtimisse plaanis kaasata polnud, vastas Olgo, et arutelu kestis pikalt ning uus lahendus just selle läbi kujuneski. „Loomulikult on Reformierakond kaasatud. Praegu on valitsuse moodustamise aeg,“ sõnas Olgo, et uue nädala esmaspäeval saavad selgeks ka uued abivallavanemad.
Eelmise võimu tehtud otsuseid tagasi pöörama ei kiirustata, vaid kõik vaadatakse rahulikult läbi. „Midagi tehes peab olema eelarveline kate, praegu olen aru saanud, et paljudel asjadel seda pole. Konkreetselt ei saa täna veel midagi öelda. Kõik asjad on ühekaupa väga head, aga kokkuvõttes nii palju raha siiski ei ole,“ rääkis Olgo.
Taas ametisse astuv Aare Olgo peab kiiremas korras otsustama ka tervisekeskusega seotud küsimused. Plaanis ju eelmine võim selle kesklinna tuua. „Tervisekeskuse valmimistähtaeg on selle aasta lõpus. Vahepeal pole aga midagi tehtud. On selge, et 2021. aasta lõpuks me seda kindlasti valmis ei saa. Meie andmetel pole käidud ka pikendust palumas. Eks sellega tuleb tegelema hakata,“ ütles Olgo, kes oli kahtlev aga keskväljaku suhtes.
„Olen kahtlev, kas meil jätkub raha, et seda tänavu valmis teha. Tahame kindlasti valmis teha põhikooli spordihoone ja tänavad korda,“ kergitas Olgo plaanidelt veidi katet.
Värske volikogu esimees Peep Põdder kinnitas Vooremaale, et haigla juhtimine volikogu esimehe ametis olles ei kannata. „Õnneks saab volikogu suuresti juhtida ükskõik kus ja teades, kui palju ma valves olen, siis ootemomentidel saan volikogu juhtida. Ja kõik teevad oma tööd. Kui üks inimene püüab kõike teha, siis tekib probleeme, aga ma arvan, et meil on kõik hästi,“ ütles Põdder.
Tervisekeskuse suhtes avaldas haiglajuht lootust, et tuleb mõistlik lahendus. „Mul ei ole selle vastu midagi, et tuleb uus maja. Aga see peaks olema haiglale nii lähedal, et patsiendid ei kannataks. Me ei tee tervisekeskust mitte arstide, haigla arstide ega poliitikute jaoks, me teeme seda patsientide jaoks. Nemad on kõige olulisemad,“ ütles Põdder.
Vallavolikogu kohtub uuesti järgmise nädala esmaspäeval.

KERTTU-KADI VANAMB

blog comments powered by Disqus