Ümber Kuremaa joosti 52. korda

Pühapäeval anti Kuremaa lossi eest kaks starti: üks matkajatele, teine 52. korda toimuvale ümber Kuremaa jooksule. Mõlema raja pikkuseks seitse kilomeetrit. Rajale läks 25 matkajat ja 11 jooksjat.

Nullkraadine temperatuur ja kõle tuul ei heidutanud ühtegi jooksma või matkale minejat. Jopehõlmad kõvemini kinni tõmmates olid kõik valmis tossude sahinal ümber kohaliku külakuurordi minema.
Nii nagu Kuremaal ikka, ei puudunud selgi korral üllatused. Kolmandal kilomeetril võisid matkajad end kosutada täiesti värskete vaarikatega. „Looduse ime,“ ütles korraldaja Raul Soodla.
Kui muidu oleks tossude sahinal saanud minna ümber järve nagu kombeks, siis sel korral oli järve veetase sedavõrd kõrge, et kuiva jalaga poleks sealt enam üle saanud. Küll aga sai selle asemel hoopis nautida kohalikke kultuuriväärtusi. Rajale jäi tuulikute ja elamurajooni kõrval ka küün, mida tähelepanelik jõgevamaalane „Talve“ filmis ära võis tunda, seega sai tükikest filmikunstigi.
Järjepidevalt toimunud jooks oli 1968. aastal Vello Pütsepa ja Andres Lippuri idee. Viimane plaanib kogu jooksumelu ka raamatukaante vahele talletada. Kui esimene jooks ümber Kuremaa järve lipati täpselt vee piiril, mis andis distantsiks 10 kilomeetrit, siis viimane rada, mida matkajad ümber järve kõnnivad, oli juba 14 kilomeetrit.
Retro oli jooksu puhul kõik, mis vähegi olla sai. Tee ääres olev märgistus sarnanes 52 aasta tagusega. Nimelt tehti valgele paberile kartulitempliga punased täpid, mis kellelgi ära eksida ei lubanud. Ka eraldistarti on Kuremaa jooksul alates 1968. aastast viljeletud. Seda üsna lihtsal põhjusel: nimelt said suusatajad enne hooaja algust end testida. Tartu Suusaklubi käis Kuremaal alati septembrijooksu jooksmas just sel põhjusel.
Ja ka stardinumber 1 oli täpselt 52 aastat vana. Selle sai endale kaela Mattias Pihlak, kes näiteks selle aasta Vooremaa poolmaratonil võttis seitsmenda koha. Oma vanuseklassis aga esimese.
Pärast jooksu sai iga võistleja end kosutada Luule Väina keedetud frikadellisupi ja klassikalise Kuremaa pirukaga. Mida Kuremaa klassika täpsemalt tähendab? Seda peab igaüks omal keelel tunda saama.
Järgmine sarja „Kaks teist korda ümber Kuremaa“ matk toimub juba teisel jõulupühal.