Ülle Meister tõi Jõgevale oma juubelinäituse

Jõgeva linnaraamatukogus avati möödunud neljapäeval Ülle Meistri näitus „Kodumaine viis“. Eelkõige raamatuillustreerijana tuntud kunstnik on Jõgeva publiku ees juba kolmanda isikunäitusega. Kui varem on siinsed kunstisõbrad saanud tutvuda tema akvarelliloominguga, siis seekord on väljas pastellmaalide sari.


Ülle Meistri kunstnikukäekiri on vist igale eestlasele tuttav kümnete õpikute ja lasteraamatute illustratsioonide kaudu. 1973. aastal Eesti Riikliku Kunstiinstituudi ehk praeguse Eesti Kunstiakadeemia graafikaosakonna lõpetanud Meistril on illustratsioonitellimuste täitmise kõrvalt ikka aega ja tahtmist leidunud ka omaks lõbuks maalida. Oma seitsmekümnendaks sünnipäevaks (juubel oli möödunud aasta augustis) pani ta Haapsalu kunstikooli galeriisse välja Eesti loodusest inspireeritud pastellisarja.

„Mõtlesin, et mida siis Eesti juubeli aastal ikka rahvale näidata, kui mitte Eesti loodust. Mitu sedalaadi tööd oli juba valmis ka,“ ütles Ülle Meister.

Enamik sarja piltidel kujutatud motiive pärineb Läänemaalt, kus asub kunstniku maakodu. Seal veedab ta umbes kolmveerandi aastast, talvel on ta tallinlane.

 Justkui omainimene

Jõgevalgi on Ülle Meister justkui omainimene. Lisaks kolmele isikunäitusele on ta osalenud mitmel siinsel grupinäitusel. Tema tööd on Jõgevale jõudnud tänu siinsele akvarelligaleriile Kala, mida juhib Gennadi Lapin.

Pärit on Ülle Meister aga hoopis Ida-Virumaalt Lüganuselt ja õppinud Püssi keskkoolis. Kunsti teele asumine oli tema puhul üsna loogiline: tema ema oli lõpetanud omaaegse Riigi Kunsttööstuskooli ja töötanud mõnda aega joonistusõpetajana. Küllap vaatas ta siis natuke mõistvama pilguga sellele, et Ülle vanema venna raamatuid oma joonistustega täiendas ning seintelegi joonistama kippus.

„Kui kodus tapeedi vahetamiseks läks, siis kaks päeva enne seda oli mul voli nii palju seintele joonistada, kui jaksasin,“ meenutas Ülle Meister.

Suur raamatusõber oli ta juba lapsepõlves. Mõni ime siis, et temast just raamatuillustraator sai: see võimaldas kunsti- ja raamatuhuvi ühise vankri ette rakendada. Paar viimase aja illustreerimistööd on tal seotud olnud sünnipaigaga: ta joonistas pildid Sulev Olli kirjutatud raamatusse „Virumaa viguriga lood“ ja Virumaa vanasõnu koondavasse veebiraamatusse. Mõlema üllitamisel oli eestvedajaks MTÜ Purtse Jõe Arenduskeskus, mille eestvedajaks on Ülle vennatütar.

 Põnev maailm

„Virumaa vanasõnade maailm on tohutult põnev, aga katsu sa välja mõelda, millised pildid nende juurde tuleks joonistada!“ märkis Ülle Meister. Praegugi on tal ühe raamatu illustreerimine pooleli.

Raamatuillustratsioone joonistab Ülle Meister enamasti värvi- ja viltpliiatsitega, oma lõbuks maalides võtab ta appi akvarellid või pastellid. Igal tehnikal on tema sõnul oma võlud.

„Pastell on akvarellile hea vaheldus. Kui akvarell tuleb kas kohe välja või ei tule üldse, siis pastelli on võimalik ka veidi parandada: midagi lisada või üle teha. Pilved ja rohukõrred tulevad ka pastellidega paremini välja,“ sõnas Ülle Meister.

Tema näitust „Kodumaine viis“ saab linnaraamatukogu teise korruse lugemissaalis vaadata 6. veebruarini. Näitust toetab Eesti Kultuurkapitali Jõgevamaa ekspertgrupp. Lasteosakonna lugemissaalis saab näha ka väikest väljapanekut Ülle Meistri illustreeritud raamatutest.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus