Üleriigilisel ettelugemisvõistlusel osaleb Maarja põhikooli õpilane

17. oktoobril osaleb J. V. Veski nim. Maarja põhikooli 4. klassi õpilane Henn-Jaagup Rooba vabariiklikul ettelugemisvõistlusel Tallinnas.

Eesti Lastekirjanduse Keskuses toimuval ettelugemise päeval asuvad oma esinemis-ja lugemisoskusi näitama Tallinna, Tartu ja kõigi meie maakondade tublimad lugejad.

Henn-Jaagup valiti Jõgevamaa esindajana välja teisipäeval, mil Jõgeva linnaraamatukogus toimus vabariikliku 4. klasside ettelugemisvõistluse “Muusika lasteraamatutes” maakondlik eelvoor.

Oluline on panna kuulaja kaasa elama

Paarikümne Jõgevamaa noore lugeja seast jäi Henn-Jaagup žüriile silma ilmeka esitusega. Erilist tähelepanu pälvis poisi võime publikuga hea kontakt saavutada. Henn-Jaagupi sõnul jääb ainult teksti meisterlikust esitamisest väheks. Oluline on see, kuidas lugeja suudab inimesed ennast kuulama ning loole kaasa elama panna. “Kui soravalt ja rahulikult lugeda ning rahvaga suhelda, siis saab esinemisnärvist üle ja kõik läheb hästi,” kinnitas poiss.

Henn-Jaagup tunnistas siiski, et väike närv oli tal ikka  ja mõni viga tuli sellepärast sisse. “Vaatan enne Tallinna võistlust vead läbi ja proovin närvist üle saada. Olin teine lugeja, mulle meeldib, kui saan olla keskel. Siis on võimalik teisi jälgida ning kõike rahulikumalt võtta,” ütles ta. Neljanda klassi poisil on lavakogemust üksjagu. Juba kuus aastat tegeleb ta võistlustantsuga ning esineb mitu korda kuus, see tuleb ka lugemise juures kasuks. “Abiks on ka see, kui ma mõtlen, et rahvas on alati saalis,” naeris Henn ning ütles, et see töötab.

Määravaks sai teksti põnevus

V. Veski nimelise Maarja põhikooli direktori Ariana Rooba sõnul pööratakse nende koolis eesti keelele ja kirjandusele suurt tähelepanu. “Meil on tugevad eesti keele ja kirjanduse õpetajad Kristi Jaanus, kes aitas Hennul valmistuda, ning Marje Koorits, kes seab kokku luulekavu. Koolis õpimegi süvendatult eesti keelt, see on meie prioriteet,” rääkis direktor.

Muusika-aastal on laste loetud lugudes muusika tähtsal kohal. Aino Perviku raamatust “Presidendilood” sai kuulata juttu  presidendi kontserdikülastusest. Ilmar Tomuski loos mängis aga peategelane Volli koos isaga Türgi marssi.

Ettelugejate üks lemmikuid oli aga Markus Saksatamme raamat “Tädi hakkab tuuleloheks”, kus on juttu Luule kuulsast laulukoorist. Selle valis lugemiseks ka Henn-Jaagup.  Määravaks sai teksti humoorikus ja põnevus. “See on hästi naljakas lugu. Kõige armsamad on tädi Luule varbad, keda ta laulma õpetas. Mulle meeldis, et need väiksemad ei osanud r-tähte välja hääldada. See oli ju nii absurdne, et varbad oskavad rääkida,” naeris poiss. 

Ettelugemispäeva on Eesti Lastekirjanduse Keskus korraldanud alates 1994. aastast. 20. oktoobril tähistatakse Eestis ettelugemise päeva, mida juba mitmeid aastaid on Eesti Lastekirjanduse Keskuses ära märgitud vabariikliku ettelugemise võistlusega. Siis saavad alguse ka üleriigilised raamatukogupäevad, mis toimuvad 20.–30. oktoobrini. Põnevaid loomingulisi ning kirjanduslikke kohtumisi on oodata  ka meie maakonna raamatukogudes.

Tallinnas peetavas finaalis hindab laste ettelugemist kolmeliikmeline žürii koosseisus Nele-Liis Vaiksoo, Mihkel Tikerpalu ja Anneli Kengsepp.  

MARGE TASUR

blog comments powered by Disqus